آموزش های کریپتوکارنسی

صندوق ETF چیست؟

صندوق ETF چیست؟

صندوق قابل معامله در بورس (ETF) نوعی از اوراق بهادار سرمایه گذاری تلفیقی است که بسیار شبیه به یک صندوق سرمایه گذاری مشترک عمل می کند. به طور معمول، ETF ها یک شاخص، بخش، کالا یا سایر دارایی های خاص را ردیابی می کنند، اما بر خلاف صندوق های سرمایه گذاری مشترک، ETF ها را می توان به همان روشی که یک سهام معمولی می تواند در بورس خرید یا فروخت. یک ETF می‌تواند به گونه‌ای طراحی شود که هر چیزی از قیمت یک کالای خاص گرفته تا مجموعه‌ای بزرگ و متنوع از اوراق بهادار را ردیابی کند. ETF ها حتی می توانند برای ردیابی استراتژی های سرمایه گذاری خاص ساختار بندی شوند. در ادامه با فناورانه همراه شوید تا بدانید که صندوق ETF چیست؟

اولین ETF SPDR S&P 500 ETF (SPY) بود که شاخص S&P 500 را ردیابی می‌کند و امروزه به عنوان یک ETF فعال معامله می‌شود.

نکات کلیدی

 • صندوق قابل معامله در بورس (ETF) سبدی از اوراق بهادار است که درست مانند سهام در بورس معامله می شود.
 • قیمت سهام ETF در تمام روز با خرید و فروش ETF در نوسان است. این با صندوق های سرمایه گذاری متفاوت است که فقط یک بار در روز پس از بسته شدن بازار معامله می کنند.
 • ETF ها می توانند شامل انواع سرمایه گذاری ها، از جمله سهام، کالاها یا اوراق قرضه باشند. برخی از آنها فقط دارایی های ایالات متحده هستند، در حالی که برخی دیگر بین المللی هستند.
 • ETF نسبت به خرید سهام به صورت جداگانه نسبت هزینه پایین و کمیسیون کارگزاری کمتری را ارائه می دهد.

آشنایی با صندوق های قابل معامله در بورس (ETF)

یک ETF صندوق قابل معامله در بورس نامیده می شود، زیرا درست مانند سهام در بورس معامله می شود. قیمت سهام یک ETF در طول روز معاملاتی با خرید و فروش سهام در بازار تغییر خواهد کرد. این برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است که در بورس معامله نمی‌شوند و تنها یک بار در روز پس از بسته شدن بازارها معامله می‌کنند. علاوه بر این، ETF ها در مقایسه با صندوق های سرمایه گذاری مشترک مقرون به صرفه تر و نقدشونده تر هستند.

ETF نوعی صندوق است که دارایی‌های متعدد زیربنایی را نگه می‌دارد، نه تنها یکی مانند سهام. از آنجایی که دارایی های متعددی در یک ETF وجود دارد، می توانند انتخاب محبوبی برای تنوع باشند. بنابراین ETF ها می توانند شامل انواع مختلفی از سرمایه گذاری ها از جمله سهام، کالاها، اوراق قرضه یا ترکیبی از انواع سرمایه گذاری باشند.

یک ETF می تواند صدها یا هزاران سهام در صنایع مختلف داشته باشد، یا می تواند در یک صنعت یا بخش خاص جدا شود. برخی از صندوق‌ها فقط بر پیشنهادات ایالات متحده متمرکز هستند، در حالی که برخی دیگر چشم‌انداز جهانی دارند. برای مثال، ETF های متمرکز بر بانکداری شامل سهام بانک های مختلف در سراسر صنعت است.

ETF یک اوراق بهادار قابل فروش است، به این معنی که دارای قیمت سهم است که امکان خرید و فروش آسان آن را در صرافی‌ها در طول روز فراهم می‌کند و می‌توان آن را به صورت کوتاه فروخت. در ایالات متحده، اکثر صندوق های ETF به عنوان صندوق های سرمایه باز راه اندازی می شوند و مشمول قانون شرکت سرمایه گذاری سال 1940 هستند، مگر در مواردی که قوانین بعدی الزامات نظارتی آنها را اصلاح کرده باشد. صندوق های سرمایه باز تعداد سرمایه گذاران درگیر در محصول را محدود نمی کنند. .

انواع ETF
انواع مختلفی از ETF ها در دسترس سرمایه گذاران هستند که می توانند برای ایجاد درآمد، سفته بازی و افزایش قیمت و پوشش ریسک در سبد سرمایه گذاران استفاده شوند. در اینجا توضیح مختصری از برخی از ETF های موجود در بازار امروز است.

ETF های غیرفعال و فعال
ETF ها معمولاً به عنوان منفعل یا مدیریت فعال شناخته می شوند. هدف ETF های غیرفعال تکرار عملکرد یک شاخص گسترده تر است – خواه یک شاخص متنوع مانند S&P 500 یا یک بخش یا روند هدفمند خاص تر. نمونه‌ای از دسته دوم، سهام استخراج طلا هستند: از 18 فوریه 2022، تقریباً هشت ETF وجود دارد که بر شرکت‌های فعال در استخراج طلا تمرکز می‌کنند، به استثنای سرمایه‌های معکوس، اهرمی و دارایی‌های تحت مدیریت پایین (AUM).

ETFهای مدیریت فعال معمولاً شاخصی از اوراق بهادار را هدف قرار نمی دهند، بلکه مدیران سبد را مجبور می کنند که در مورد اوراق بهادار در پرتفوی تصمیم بگیرند. این صندوق ها نسبت به ETF های غیرفعال مزایایی دارند اما برای سرمایه گذاران گران تر هستند. در زیر ETFهای مدیریت شده فعال را بررسی می کنیم.

ETF های اوراق قرضه
ETF اوراق قرضه برای ارائه درآمد منظم به سرمایه گذاران استفاده می شود. توزیع درآمد آنها به عملکرد اوراق قرضه اساسی بستگی دارد. آنها ممکن است شامل اوراق قرضه دولتی، اوراق قرضه شرکتی و اوراق قرضه دولتی و محلی باشند که به آنها اوراق قرضه شهرداری می گویند. برخلاف ابزارهای اساسی خود، ETF اوراق قرضه تاریخ سررسید ندارند. آنها معمولاً با حق بیمه یا تخفیف از قیمت واقعی اوراق معامله می کنند.

ETF سهام
ETF های سهام (صاحب سهام) شامل سبدی از سهام برای ردیابی یک صنعت یا بخش است. به عنوان مثال، یک ETF سهام ممکن است سهام خودرو یا سهام خارجی را ردیابی کند. هدف این است که در معرض دید متنوعی از یک صنعت واحد قرار گیرد، صنعتی که دارای عملکرد بالا و تازه واردان با پتانسیل رشد باشد. برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سهام، ETF سهام کارمزد کمتری دارند و شامل مالکیت واقعی اوراق بهادار نمی‌شوند.

ETF های صنعت/بخش
ETF های صنعت یا بخش، وجوهی هستند که بر یک بخش یا صنعت خاص تمرکز دارند. به عنوان مثال، یک ETF بخش انرژی شامل شرکت هایی می شود که در آن بخش فعالیت می کنند. ایده پشت ETF های صنعت این است که با ردیابی عملکرد شرکت های فعال در آن بخش، در معرض دید مثبت آن صنعت قرار گیرند.

یکی از نمونه ها بخش فناوری است که در سال های اخیر شاهد هجوم سرمایه ها بوده است. در عین حال، عملکرد ناپایدار سهام نیز در ETF کاهش می یابد، زیرا آنها مالکیت مستقیم اوراق بهادار را شامل نمی شوند. ETF های صنعت نیز برای چرخش در داخل و خارج از بخش ها در طول چرخه های اقتصادی استفاده می شود.

ETF های کالا
همانطور که از نام آنها مشخص است، ETFهای کالا در کالاهایی از جمله نفت خام یا طلا سرمایه گذاری می کنند. ETF های کالا مزایای متعددی را ارائه می دهند. اول، آنها یک سبد سهام را متنوع می کنند و پوشش رکود را آسان تر می کنند.

به عنوان مثال، ETFهای کالا می توانند در هنگام رکود در بازار سهام، بالشتکی ایجاد کنند. دوم، نگهداری سهام در یک ETF کالا ارزان‌تر از تملک فیزیکی کالا است. این به این دلیل است که اولی شامل هزینه های بیمه و ذخیره سازی نمی شود.

ETF های ارزی
ETFهای ارزی ابزارهای سرمایه گذاری تلفیقی هستند که عملکرد جفت ارزها را که متشکل از ارزهای داخلی و خارجی هستند، دنبال می کنند. ETF های ارزی اهداف مختلفی را دنبال می کنند. می توان از آنها برای حدس و گمان قیمت ارزها بر اساس تحولات سیاسی و اقتصادی یک کشور استفاده کرد. آنها همچنین برای تنوع بخشیدن به یک سبد یا به عنوان پوششی در برابر نوسانات در بازارهای فارکس توسط واردکنندگان و صادرکنندگان استفاده می شوند. برخی از آنها همچنین برای محافظت در برابر تهدید تورم استفاده می شوند. حتی یک گزینه ETF برای بیت کوین نیز وجود دارد.

ETF معکوس
ETF های معکوس تلاش می کنند با کوتاه کردن سهام، از کاهش سهام سود کسب کنند. شورتینگ فروش سهام، انتظار کاهش ارزش و خرید مجدد آن با قیمت کمتر است. یک ETF معکوس از مشتقات برای کوتاه کردن سهام استفاده می کند. اساساً، آنها شرط هایی هستند که بازار کاهش خواهد یافت.

هنگامی که بازار کاهش می یابد، یک ETF معکوس به میزان متناسبی افزایش می یابد. سرمایه گذاران باید بدانند که بسیاری از ETF های معکوس، اسکناس های مبادله ای (ETN) هستند و ETF های واقعی نیستند. ETN یک اوراق قرضه است اما مانند یک سهام معامله می شود و توسط ناشری مانند بانک حمایت می شود. حتماً با کارگزار خود مشورت کنید تا تعیین کنید آیا ETN مناسب برای سبد سهام شما است یا خیر.

ETF های اهرمی
یک ETF اهرمی به دنبال بازگشت چند برابری (مثلاً 2× یا 3×) در بازده سرمایه‌گذاری‌های اساسی است. به عنوان مثال، اگر S&P 500 1٪ افزایش یابد، یک ETF 2× S&P 500 بازدهی 2٪ خواهد داشت (و اگر شاخص 1٪ کاهش یابد، ETF 2٪ ضرر می کند). این محصولات از مشتقه هایی مانند اختیار معامله یا قراردادهای آتی برای افزایش بازده خود استفاده می کنند. همچنین ETF های معکوس اهرمی وجود دارند که به دنبال بازده چند برابر معکوس هستند.

نحوه خرید ETF
با وجود پلتفرم های متعدد در دسترس معامله گران، سرمایه گذاری در ETF ها نسبتاً آسان شده است. برای شروع سرمایه گذاری در ETF مراحل ذکر شده در زیر را دنبال کنید.

یک پلتفرم سرمایه گذاری پیدا کنید
ETF ها در اکثر پلتفرم های سرمایه گذاری آنلاین، سایت های ارائه دهنده حساب بازنشستگی و برنامه های سرمایه گذاری مانند Robinhood در دسترس هستند. اکثر این پلتفرم‌ها تجارت بدون کمیسیون را ارائه می‌کنند، به این معنی که برای خرید یا فروش ETF نیازی به پرداخت هزینه به ارائه‌دهندگان پلتفرم ندارید.

با این حال، خرید یا فروش بدون کمیسیون به این معنی نیست که ارائه‌دهنده ETF نیز دسترسی به محصول خود را بدون هزینه‌های مرتبط فراهم می‌کند. برخی از زمینه هایی که در آن سرویس های پلت فرم می توانند خدمات خود را از سایرین متمایز کنند عبارتند از راحتی، خدمات و تنوع محصول.

به عنوان مثال، اپلیکیشن‌های سرمایه‌گذاری گوشی‌های هوشمند، خرید سهم ETF را با ضربه زدن یک دکمه فعال می‌کنند. این ممکن است برای همه کارگزاری‌ها صدق نکند، زیرا ممکن است از سرمایه‌گذاران درخواست کاغذبازی یا وضعیت پیچیده‌تری کنند. با این حال، برخی از کارگزاری‌های معروف، محتوای آموزشی گسترده‌ای ارائه می‌دهند که به سرمایه‌گذاران جدید کمک می‌کند تا با ETF‌ها آشنا شوند و در مورد آنها تحقیق کنند.

تحقیق در مورد ETF
دومین و مهمترین مرحله در سرمایه گذاری ETF شامل تحقیق در مورد آنها است. امروزه طیف گسترده ای از ETF ها در بازار موجود است. نکته ای که باید در طول فرآیند تحقیق به خاطر بسپارید این است که ETF ها بر خلاف اوراق بهادار فردی مانند سهام یا اوراق قرضه هستند.

در ETF به دنبال چه چیزی هستید
پس از ایجاد یک حساب کارگزاری، سرمایه گذاران باید قبل از سرمایه گذاری در ETF، آن حساب را تامین کنند. روش های دقیق تامین مالی حساب کارگزاری شما به کارگزار بستگی دارد. پس از تامین مالی حساب خود، می توانید ETF ها را جستجو کنید و به همان روشی که سهام سهام را انجام می دهید، خرید و فروش کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای محدود کردن گزینه‌های ETF، استفاده از ابزار غربالگری ETF است. بسیاری از کارگزاران این ابزارها را به عنوان راهی برای مرتب کردن هزاران پیشنهاد ETF ارائه می کنند. شما معمولاً می توانید ETF ها را با توجه به برخی از معیارهای زیر جستجو کنید:

 • حجم: حجم معاملات در یک دوره زمانی خاص به شما امکان می دهد محبوبیت صندوق های مختلف را مقایسه کنید. هر چه حجم معاملات بیشتر باشد، ممکن است معامله آن صندوق آسان تر باشد.
 • هزینه ها: هرچه نسبت هزینه کمتر باشد، سرمایه شما کمتر به هزینه های اداری اختصاص می یابد. اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد که همیشه به دنبال وجوهی با کمترین نسبت هزینه بگردید، گاهی اوقات وجوه پرهزینه (مانند ETFهای مدیریت شده فعال) به اندازه کافی عملکرد قوی دارند که بیشتر از آن کارمزدهای بالاتر را جبران کند.
 • عملکرد: در حالی که عملکرد گذشته نشانه ای از بازده آتی نیست، با این وجود این یک معیار رایج برای مقایسه ETFها است.
 • دارایی ها: پرتفوی صندوق های مختلف اغلب در ابزارهای غربالگر نیز نقش دارند و به مشتریان اجازه می دهند دارایی های مختلف هر سرمایه گذاری ممکن ETF را با هم مقایسه کنند.
 • کمیسیون: بسیاری از ETF ها بدون کمیسیون هستند، به این معنی که می توان آنها را بدون هیچ کارمزدی برای تکمیل معامله معامله کرد. با این حال، ارزش بررسی این را دارد که آیا این یک معامله شکن بالقوه است یا خیر.

مزایا و معایب ETF
ETF هزینه‌های متوسط کمتری را ارائه می‌کند، زیرا برای سرمایه‌گذار گران است که تمام سهام موجود در یک سبد ETF را به صورت جداگانه خریداری کند. سرمایه گذاران فقط باید یک تراکنش را برای خرید و یک تراکنش برای فروش انجام دهند، که منجر به کمیسیون کمتر کارگزاری می شود زیرا تنها تعداد کمی از معاملات توسط سرمایه گذاران انجام می شود.

کارگزاران معمولاً برای هر معامله پورسانت دریافت می کنند. برخی از کارگزاران حتی معاملات بدون کمیسیون را در برخی از ETF های کم هزینه ارائه می دهند که هزینه های سرمایه گذاران را حتی بیشتر کاهش می دهد.

نسبت هزینه ETF هزینه عملیات و مدیریت صندوق است. ETF ها معمولاً هزینه های کمی دارند زیرا یک شاخص را دنبال می کنند. به عنوان مثال، اگر یک ETF شاخص S&P 500 را دنبال کند، ممکن است شامل تمام 500 سهام S&P باشد، و آن را تبدیل به صندوقی با مدیریت منفعلانه کند که زمان کمتری دارد. با این حال، همه ETF ها یک شاخص را به صورت غیرفعال دنبال نمی کنند و بنابراین ممکن است نسبت هزینه بالاتری داشته باشند.

مزایا

 • دسترسی به بسیاری از سهام در صنایع مختلف
 • نسبت هزینه پایین و کمیسیون کمتر کارگزار
 • مدیریت ریسک از طریق متنوع سازی
 • ETFهایی وجود دارند که بر صنایع هدف متمرکز هستند

معایب

 • ETFهایی که به طور فعال مدیریت می شوند، کارمزد بالاتری دارند
 • ETF های متمرکز بر صنعت تک تنوع را محدود می کند
 • کمبود نقدینگی مانع از انجام معاملات می شود

چگونه یک ETF ارز دیجیتال کار می کند؟
ETF ارزهای دیجیتال چندین مزیت را برای سرمایه گذاران فراهم می کند، مانند هزینه های مالکیت ارزهای دیجیتال به میزان قابل توجهی پایین تر و برون سپاری منحنی یادگیری شیب دار مورد نیاز برای تجارت ارزهای دیجیتال.

دو نوع ETF ارز دیجیتال وجود دارد:

 • نوع اول توسط ارزهای دیجیتال فیزیکی پشتیبانی می شود. شرکت سرمایه گذاری که این صندوق را مدیریت می کند، ارزهای رمزنگاری شده را خریداری می کند و مالکیت سکه ها به عنوان سهام نشان داده می شود. هنگام خرید سهام در ETF، سرمایه گذاران به طور غیرمستقیم صاحب ارزهای دیجیتال خواهند شد. بنابراین، مالکان می‌توانند بدون هزینه‌های همراه و خطر مالکیت مستقیم آنها، در معرض ارزهای دیجیتال قرار بگیرند.
 • نوع دوم یک نوع مصنوعی است که مشتقات ارزهای دیجیتال مانند قراردادهای آتی و محصولات قابل معامله در مبادلات ارز دیجیتال (ETP) را ردیابی می کند. به عنوان مثال، بسیاری از ETF های پیشنهادی به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) قیمت قراردادهای آتی بیت کوین معامله شده در بورس کالای شیکاگو (CME) را دنبال می کنند.
  اولین ETF ارز دیجیتال، ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) در اکتبر 2021 شروع به معامله کرد. این یک ETF است که قیمت های آتی بیت کوین را ردیابی می کند.

قیمت سهام ETF به جای قیمت ارزهای دیجیتال واقعی، از حرکات قیمت مشتقات تقلید می کند. بنابراین، قیمت سهام در یک ETF ارز دیجیتال با افزایش قیمت قراردادهای آتی افزایش می‌یابد. با کاهش متناظر کاهش می یابد. درست مانند سایر مشتقات، ETFهای رمزنگاری مصنوعی خطر بیشتری دارند زیرا ممکن است عملیات آنها همیشه شفاف نباشد.

وضعیت نظارتی ETF ارزهای دیجیتال

برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال، ETF ها جام مقدسی هستند که نقدینگی و پذیرش ارزهای دیجیتال برای اهداف سرمایه گذاری را افزایش می دهند. در سال 2014، تقریباً پنج سال پس از شروع تجارت بیت کوین (BTCUSD) در یک صرافی، دوقلوهای Winklevoss یک پیشنهاد ETF برای این ارز دیجیتال به SEC ارائه کردند.

آژانس درخواست آنها را رد کرد. از آن زمان، درخواست‌های زیادی از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف وجود داشته است – از جمله یکی از دوقلوهای Winklevoss که امسال مجدداً درخواست دادند – به دنبال سود بردن از نوسانات قیمت بیت کوین. تنها در سال 2021، SEC حداقل 12 درخواست را ثبت کرده است.SEC در نامه ای در ژانویه 2018 نگرانی های خود را روشن کرد و دلیل رد درخواست های ETF را توضیح داد. از جمله نگرانی‌های آن می‌توان به عدم شفافیت در مبادلات ارزهای دیجیتال (که قیمت توکن‌های فردی را تعیین می‌کند)، پتانسیل دستکاری بازار، و سطح نقدینگی پایین در بازارهای ارزهای دیجیتال اشاره کرد.از زمانی که این آژانس نامه خود را منتشر کرد، وضعیت در بازارهای ارزهای دیجیتال تغییر کرده است. حجم معاملات در صرافی ها چند برابر شده است. از آوریل 2022، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال از 2 تریلیون دلار فراتر رفته است.(زمانی که SEC نامه خود را منتشر کرد به اوج 800 میلیارد دلار رسیده بود.) بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال آمریکای شمالی، Coinbase Global Inc. (COIN)، اکنون یک نهاد تجاری عمومی است و همانطور که در بالا ذکر شد، اولین ETF ارز دیجیتال شروع به معامله کرد. در اکتبر 2021

همچنین یک محافظ در راس آژانس تغییر کرده است. جی کلیتون، رئیس سابق SEC، دست قدیمی ای بود که با ارزهای دیجیتال دشمنی داشت. در سال 2021، گری جنسلر، رئیس سابق کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) که دوره ای در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال در موسسه فناوری ماساچوست تدریس می کرد، جایگزین او شد. انتصاب جنسلر امیدها برای تایید ETF بیت کوین را دوباره زنده کرد، اما او گفته است که با ارزیابی و دیدگاه سلف خود در مورد بازارهای رمزنگاری موافق است.

مزایای ETF ارزهای دیجیتال
ETF ارزهای دیجیتال یک طبقه دارایی نوپا هستند و با توجه به عدم قطعیت نظارتی، بازار آنها هنوز در حال تعریف است. اما ممکن است یکی از بهترین ابزارها برای مالکیت ارزهای دیجیتال باشد. برخی از مزایای مالکیت سهام در ETF ارزهای دیجیتال به شرح زیر است:

شاید بزرگترین مزیت ETF ارزهای دیجیتال این باشد که بدون هزینه های اضافی مالکیت، قرار گرفتن در معرض کریپتو را فراهم می کنند. مالکیت فیزیکی ارزهای رمزپایه مستلزم هزینه های اضافی زیادی است. به عنوان مثال، هزینه های نگهداری مرتبط با ارزهای دیجیتال وجود دارد. کیف‌پول‌های دیجیتال امن برای ذخیره ارزهای دیجیتال خریداری‌شده نیز هزینه سالانه دریافت می‌کنند. این هزینه‌ها به یک مبلغ مرتب و سالانه اضافه می‌شود. مالکیت ارزهای دیجیتال با هزینه‌های پنهان دیگری مانند هزینه‌های تراکنش و شبکه همراه است. ETF ارزهای دیجیتال این هزینه ها را به ارائه دهندگان ETF برون سپاری می کنند.
سهام در ETF ارزهای دیجیتال با کسری از هزینه واقعی خرید رمزارز، در معرض یک طبقه دارایی با رشد سریع قرار می‌گیرد. در دو سال گذشته، قیمت ارزهای رمزنگاری شده – به ویژه بیت کوین – به شدت افزایش یافته است. آنها تا حد زیادی برای سرمایه گذار عادی غیر قابل دسترس شده اند. ETF ارز دیجیتال یک جایگزین مقرون به صرفه برای سرمایه گذارانی است که مایل به سرمایه گذاری در طبقه دارایی هستند. وضعیت زیر را در نظر بگیرید: قیمت بیت کوین در سال 2021 از 29,405.12 دلار شروع شد و در آوریل به اوج 63,569 دلار رسید و در پایان ژوئن به 35,045 دلار رسید.

در این مدت، قیمت سهام در ETF بیت کوین هدف کانادا (BTCC-B.TO) از 10.09 تا 6.44 دلار متغیر بود. سرمایه گذاری قابل توجه در ETF می تواند سود قابل توجهی را برای یک معامله گر به همراه داشته باشد.

اصطلاحات تخصصی رمزارزها، که در زیربنای تکنولوژیکی آن غوطه ور است، همچنان به عنوان یک مانع دائمی برای پذیرش کریپتو باقی مانده است. درک دامنه و عملکرد ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران معمولی دشوار است. سرمایه‌گذارانی که با فناوری آشنایی ندارند، ممکن است صحبت‌های رمزنگاری‌شده، مانند نصف کردن و بلاک‌چین، یک منحنی یادگیری نسبتاً دشوار را بیابند. سرمایه گذاری در یک ETF ارز دیجیتال، منحنی یادگیری را به تحلیلگران برون سپاری می کند.
رمزارزها از زمان راه‌اندازی به‌طور مکرر هک شده‌اند که منجر به یک سوال بزرگ در مورد امنیت طبقه دارایی‌های نوپا شده است. تضمین امنیت برای ارزهای دیجیتال می‌تواند از سوی سرمایه‌گذاران فردی باشد که ممکن است با عملکرد آنها آشنا نباشند. یک ETF ارز دیجیتال عملکردهای امنیتی را به ارائه دهندگان این ETF ها برون سپاری می کند.
بیش از 1800 ارز دیجیتال در بازارهای معاملاتی موجود است. زیرساخت خرید و فروش این توکن ها هنوز توسعه نیافته است. به عنوان مثال، برخی از توکن ها در صرافی های ارزهای دیجیتال خاص در دسترس هستند، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند. همچنین هزینه های قابل توجهی در ارتباط با خرید این توکن ها وجود دارد. ETF ارزهای رمزنگاری شده به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا بدون متحمل شدن هزینه های هر توکن تنوع ایجاد کنند.

جایگزین های ETF ارزهای دیجیتال

در حالی که هیچ ETF ارز دیجیتال به جز ETF استراتژی بیت کوین ProShares فوق الذکر در بازارهای ایالات متحده معامله نمی شود، سرمایه گذاران می توانند پول خود را در تعدادی از محصولات مشابه ETF دیگر برای قرار گرفتن در معرض کریپتو قرار دهند. نزدیکترین محصول به یک محصول ETF ارز دیجیتال، تراست سرمایه گذاری بیت کوین (GBTC) است. این تراست یک صندوق سرمایه‌گذاری بسته است که شبیه به یک ETF است – از طرف سرمایه‌گذاران بیت‌کوین‌ها را در اختیار دارد و سهام آن در بازارهای خارج از بورس (OTC) معامله می‌شود.

اما تراست سرمایه گذاری بیت کوین Grayscale یک ETF نیست. فقط برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران معتبر، یا افراد با ارزش خالص بالا (HNWI) باز است و برای مخاطبان اصلی قابل دسترسی نیست. GBTC دارای حداقل مقدار سرمایه گذاری بالایی است و هر خرید سهام آن با یک دوره قفل برای سرمایه گذاران همراه است.همانطور که در مورد ETF ها، حامی مالی صندوق، Grayscale Investment Trust، سالانه کارمزدی را دریافت می کند. اما کارمزد – معادل 2٪ از دارایی های صندوق – به طور قابل توجهی بالاتر از بیشتر ETF ها است.

قیمت سهام GBTC نیز مانند اوراق بهادار زیربنایی آن مستعد نوسانات نوسانی است. این سهام نیز با تفاوت قابل توجهی با قیمت واقعی بیت کوین معامله می شود. به عنوان مثال، در طول سال 2017 در قیمت بیت کوین، سرمایه گذاران برای داشتن سهام GBTC حق بیمه ای 100 درصدی بیش از قیمت واقعی بیت کوین پرداخت می کردند.

همچنین محصولات دیگری مشابه GBTC در بازار موجود است. به عنوان مثال، صندوق Ethereum Bitwise و Bitwise Uniswap Fund به ترتیب قیمت های اتریوم (ETHUSD) و توکن Uniswap را دنبال می کنند. یادآوری این نکته مهم است که این صندوق‌ها ویژگی‌های مشابهی با محصولات Grayscale دارند: آنها با تفاوت قیمت قابل توجهی نسبت به توکن واقعی معامله می‌کنند، آنها فقط برای سرمایه‌گذاران معتبر باز هستند و به حداقل مقدار سرمایه‌گذاری بالایی نیاز دارند.
سرمایه گذاری در شرکت هایی که بیت کوین را در ترازنامه خود نگه می دارند راه دیگری برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بدون مالکیت مستقیم است. برخی از شرکت های سهامی عام تبدیل به هلدینگ بیت کوین شده اند. به عنوان مثال، شرکت MicroStrategy (MSTR) دارای 129218 بیت کوین است که تا 4 آوریل 2022 با قیمت متوسط 45714 دلار خریداری شده است.

قیمت سهام این شرکت از زمانی که اولین بار در آگوست 2020 خرید را اعلام کرد تا 8 آوریل 2022 تقریباً 220 درصد افزایش یافته است، بدون اینکه تغییر قابل توجهی در چشم انداز تجاری آن ایجاد شود.

این باعث شده است که برخی از ناظران حدس بزنند که جهش در قیمت سهام آن نه به جذابیت آن به عنوان یک شرکت، بلکه به دلیل ذخایر بیت کوین آن مرتبط است.

امیدواریم در این مقاله از بخش آموزش های کریپتو با ما همراه بوده باشید

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.