آموزش سخت افزار

آموزش اورکلاک کارت گرافیک

آموزش اورکلاک کارت گرافیک
 • آموزش اورکلاک کارت گرافیک :مفهوم اورکلاک (Overclocking)

  اورکلاک کردن (Overclocking) برای سرعت بخشیدن به قطعات سخت افزاری در کامپیوتر به کار می رود. اورکلاک روی قطعاتی مانند پردازنده مرکزی CPU و پردازنده گرافیکی GPU کامپیوتر استفاده می شود و هدف آن بالا بردن سرعت این قطعات و در نهایت بالا بردن عملکرد و کارایی سیستم است. نحوه انجام کار بدین صورت است که با بالا بردن کلاک یا سرعت پایه این قطعات که به صورت پیش فرض در کارخانه روی آنها قرار داده شده است به صورت دستی توسط کاربر سرعت انجام عملیات پردازشی در آنها را در هر ثانیه زیاد کرده و سرعت تجزیه و تحلیل اطلاعات را بالا می بریم.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک :مفهوم کارت گرافیک

  بخش سخت افزاری کامپیوتر که وظیفه تولید تصاویر را برعهده دارد کارت گرافیک نام دارد. رندر کردن تصویر و تبدیل داده به سیگنال های دیجیتالی برای نمایش روی مانیتور وظیفه کارت گرافیک است.تصاویر تولیدی باید برای کاربر سیستم قابل فهم باشد. کارت گرافیک هر چقدر بهتر عمل کند تصاویر با کیفیت بالاتری نمایش داده می شوند. کارت گرافیک برای ویدئو ادیتورها و گیمرها قطعه مهمی محسوب می شود.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک :مدل های کارت گرافیک

  دو نوع کارت گرافیک داریم که شامل:

  کارت گرافیک یکپارچه یا Integrated

  این نوع کارت گرافیک در مادربورد قرار دارد.در سیستم ها و لپ تاپ های معمولی که برای استفاده روزمره و کارهای اداری، وبگردی، تماشای فیلم به کار می روند اغلب از این نوع کارت گرافیک استفاده می شود زیرا نوع کاربری نیاز به گرافیک بالا ندارد.قیمت این نوع پایین تر است. قابلیت ارتقا و تغییر ندارد.

  کارت گرافیک یکپارچه مزایایی مانند تولید گرمای این قطعه کم است و نیاز به سیستم کولینگ و خنک سازی اضافه وجود ندارد. مصرف برق آن بهینه و مقرون به صرفه است.اندازه کوچکی دارد.به صورت پیش فرض در سیستم تعبیه شده و نیاز به هزینه جداگانه برای خرید آن نیست. اما در مورد معایب آن میتوان گفت مناسب بازی نیست و در بازی های سنگین کرش می کند و از پس کار بر نمی آید.قابل ارتقا و تغییر نیست و جدا نمی شود. کاربری این نوع کارت گرافیک محدود است. دو برند معروف به نام های AMD و Intel کارت گرافیک یکپارچه ارائه می دهند.

  کارت گرافیک اختصاصی

  این نوع کارت گرافیک با اسامی مانند dedicated، Individual و  Discrete  نیز معرفی شده است. این نوع کارت گرافیک  add- in است و به صورت یک قطعه مجزا روی مادربورد نصب می شود. قابلیت ارتقا و آپگرید دارد و برای افرادی که نیاز به سیستمی با کارت گرافیک حرفه ای دارند مناسب است. برای گیمرها کارت گرافیک خیلی مهم است زیرا با گرافیک پایین بازی دچار لگ می‌شود و دائم کرش می‌زند. دو برند AMD و  NVidia در زمینه تولید این کارت گرافیک فعالیت می کنند.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک : مفهوم کارت گرافیک References

  دو شرکت  NVidia و AMD طراحی  مرجع و پایه برای کارت گرافیک ارائه کرده اند مثل مدلRadeon RX 5700 .چند شرکت جانبی مثل Asus  و MSI و Gigabyteاین کارت گرافیک مرجع را طراحی مجدد کردند و با افزودن خنک سازهای سفارشی شده ، اضافه کردن قطعات با کیفیت بالا و Overclocking به این کارت گرافیک مرجع آن را در مدلی بالاتر آپگرید کرده اند. در این طراحی مجدد کولر اختصاصی به کار رفته و میزان حافظه و هسته های GPU را تغییر اساسی داده اند.

  GPU چیست؟

  هسته اصلی کارت گرافیک و در نقش مغز آن عمل می کند.مخفف Graphics Processing Unit است و وظیفه ایجاد تصاویر را برعهده دارد. داده ها و اطلاعات را از پردازشگر مرکزی یا CPU گرفته و آنها را به تصاویر تبدیل می کند. هر چقدر تصویری که باید نمایش دهد پیچیده تر باشد کارت گرافیک بار کاری بیشتری را باید انجام دهد بنابراین در بازی هایی که نیاز به گرافیک بالا دارند قدرت GPU خیلی موثر و تاثیرگذار است زیرا پردازش های همزمان و سنگینی را باید مدیریت کند.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک : روش چک کردن ویژگی های کارت گرافیک

  برای اطلاع از ویژگی های کارت گرافیک کامپیوتر در ویندوز 10 مسیر زیر را می رویم. دو روش وجود دارد که در ادامه توضیح می دهیم.

  روش اول:

  1. کلیک بر روی لوگوی Win و انتخاب آیکون چرخ دنده یا تنظیمات
  2. کلیک بر روی  Display و انتخاب آن تا در سمت چپ تنظیمات آن ظاهر شود.
  3.  گزینه Advanced display settings را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید.
  4. با زدن گزینه Display adapter properties for Display وارد پنجره ای می شوید که سه تا زبانه دارد.
  5. در زبانه  Adapter میتوان مشخصات کارت گرافیک سیستم خود را چک کنید.
  6. برای چک کردن حافظه کارت گرافیک گزینه Dedicated video memory و عدد مقابل آن را ببینید.

  روش سریع:

  1. در قسمت Run عبارت dxdiag را سرچ کنید.
  2. از آلارم نمایش داده شده  بر روی گزینه No  کلیک کنید.
  3. پنجره ای با نام  DirectX Diagnostic Tool باز می‌شود که ۴ زبانه دارد.
  4.  زبانه Display را انتخاب کنید.
  5. در بخش  Device مشخصات کارت گرافیک سیستم تان را مشاهده کنید

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک :کارت گرافیک و مشکلات آن

  یکی از مشکلات اصلی پردازنده های گرافیکی مشکل گلوگاه کارایی حافظه می باشد.این مشکل در دو جا دیده می شود: یکی هنگام رد و بدل داده ها بین پردازنده های مرکزی و گرافیکی، و دیگری هنگام دسترسی به داده های موجود بر روی حافظه پردازنده ی گرافیکی توسط هسته های آن. به طور مختصر،این مسائل به ترتیب مسئله انتقال داده و مسئله دسترسی به حافظه دستگاه نامیده می شوند.

  توسعه دهندگان برای به کارگیری پردازنده ی گرافیکی از چارچوب های برنامه نویسی گوناگونی بهره می گیرند که عمده ترین آن ها بسترهای CUDA و OpenCL می باشند. هر یک از این بسترها محاسن و معایب خاص خود را دارد و از نظر کارایی در شرایط مختلف با هم متفاوت هستند، که این نیز یکی از مسائلی است که توسعه دهندگان را درگیر می کند.

  حل یا تقلیل این مشکلات مستلزم شناخت کلیه عواملی است که بر کارایی تاثیر قابل ملاحظه می گذارند. این عوامل شامل ساختار درونی پردازنده های گرافیکی و به ویژه سلسله مراتب حافظه، نحوه‌ی ارتباط پردازنده‌ی گرافیکی با سایر اجزای سیستم، روال اجرای یک برنامه پردازنده‌ی گرافیکی،بهینه سازی های حافظه وتاثیر کامپایلر و چهارچوب برنامه نویسی می باشد.

  اندازه گیری کارایی به تنهایی کافی نیست زیرا فقط سرعت اجرای برنامه را به ما می دهد ولی علت تفاوت در سرعت را نشان نمی دهد.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  مفهوم اورکلاک کردن کارت گرافیک

  هر پردازنده داری یک فرکانس کاری مخصوص است. فرکانس هسته یک پردازنده گرافیکی در حالت عادی 0.2گیگاهرتز است. این فرکانس در سرعت تجزیه و تحلیل اطلاعات بسیار موثر است. هر چقدر فرکانس کاری یک پردازنده بالاتر باشد به همان نسبت سرعتش بالا می رود. مثلاً پردازشگری با فرکانس کاری 8/1 عملکرد پایین‌تری نسبت به پردازنده با فرکانس 5/2 دارد. فرکانس کاری یکی از مولفه‌های مهم قدرت یک پردازنده است. اورکلاک کردن یعنی به صورت دستی فرکانس کاری را زیاد نماییم. مثلاً اگر فرکانس کاری کارت گرافیک لپتاپی 8/1 است ما با انجام اورکلاک می‌توانیم آن را تا 2 گیگاهرتز افزایش دهیم. به این کار اورکلاک کارت گرافیک می‌گویند. با اورکلاک کردن سرعت آنالیز کارت گرافیک زیاد شده و قدرت تجزیه و تحلیل اطلاعات در کارت گرافیک افزایش خواهد یافت. اورکلاک کردن کارت گرافیک معادل بالا بردن فرکانس کاری پردازشگر کارت گرافیک به صورت دستی است.در ادامه با آموزش اورکلاک کارت گرافیک همراه باشید.

  معایب اورکلاک کردن کارت گرافیک چیست؟

  اورکلاک کردن با اینکه باعث می‌شود سرعت و قدرت پردازنده گرافیکی زیاد شود اما یک اقدام ریسکی است بنابراین باید قبل از اقدام به این عمل از ریسکهای آن مطلع باشید. هنگام کار با کامپیوتر یا لپ تاپ دستگاه به طور خودکار گرم می شود و گرمای زیادی تولید می کند. اگر گرمای دستگاه زیاد باشد به قطعات سخت افزاری آسیب می‌رسد و حتی ممکن است این قطعات بسوزند یا کلا غیر قابل استفاده شوند. علت تولید گرما در کامپیوتر یا لپ تاپ جریان های الکتریکی است که بین قطعات سخت افزاری کامپیوتر در حال رد و بدل شدن است. وقتی پردازنده در حال تجزیه و تحلیل اطلاعات است گرما تولید می کند. هر چقدر فرکانس کاری یک پردازنده بالاتر باشد میزان گرمای تولیدی آن بیشتر می‌شود. بنابراین با تغییر در فرکانس کاری یا در واقع اورکلاک کردن ما زمینه افزایش گرما را ایجاد می کنیم. پس باید بین گرمای تولیدی از کارت گرافیک و ظرفیت تحمل گرمایی سایر قطعات تعادل ایجاد کنیم تا به آنها آسیبی وارد نشود.

  اغلب شرکت های سازنده لپ تاپ و کامپیوتر و حتی تولیدکنندگان موبایل، محصول خود را طوری طراحی می‌کنند که حداکثر گرما را تولید کرده ولی به سایر قطعات آسیبی نرساند. اگر دقت کرده باشید بیشتر لپ تاپ ها به محض اینکه زیادی گرما تولید کرده باشند و امکان آسیب به قطعات سخت افزاری داخلی وجود داشته باشد به صورت خودکار خاموش شده و قطع میشوند. نمونه این مکانیسم در برابر افزایش گرما در موبایل‌ها نیز مشاهده می‌شود. با توجه به این موضوع نمی‌توان یکباره فرکانس کاری کارت گرافیک را مثلا از 8/1 به ۴ رساند زیرا برای سایر قطعات خطرآفرین است پس اورکلاکینگ باید در نهایت دقت انجام شود.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک : ملزومات اورکلاک کارت گرافیک

  پیش نیازهایی که برای اورکلاک کارت گرافیک لازم است و شرایطی که باید ایجاد شود به شرح زیر است:

  • چک کنید که کارت گرافیک شما قابلیت اورکلاک را دارد یا خیر؟
  • سیستم عامل نصب شده بر روی کامپیوتر را چک کنید. اگر چه سیستم عامل های بر پایه لینوکس قابل اورکلاک شدن هستند اما چون بازی های کامپیوتری بیشتر بر مبنای سیستم عامل ویندوز ساخته می شوند اورکلاکینگ روی این سیستم عامل بهتر عمل می کند و بازدهی آن برای بازی های سنگین بهتر انجام می شود.
  • چک کردن نوع کارت گرافیک سیستم

  کارت گرافیک ها دو نوع هستند که به یکپارچه و مستقل تقسیم می‌شوند. کارت گرافیک یکپارچه کارت گرافیکی است که با پردازنده مرکزی دستگاه به صورت یکپارچه روی سیستم نصب شده است. کارت گرافیک یکپارچه قابل اورکلاک نیست. کارت گرافیک مستقل که خودش به صورت یک قطعه مجزا از پردازنده مرکزی نصب شده است قابل اورکلاک شدن است.

  • ابزار بنچمارک

  در حین انجام عمل اورکلاک کارت گرافیک باید به کمک ابزاری تغییرات در عملکرد کامپیوتر را تست کنید. به کمک این نوع تست کردن می‌توانید قدرت کامپیوتر را قبل و بعد از عمل کلاک مقایسه کنید. یکی از ابزارهای بنچمارک برنامه Unigine Heaven است. می‌توانید آن را دانلود کرده و به کمک آن مقایسه را انجام دهید.

  • ابزار اورکلاکینگ

  با توجه به توضیحات بالا هنگام اورکلاک دو فاکتور مهم باید کنترل شوند.

  یک- فرکانس کاری

  دو – مقدار گرمای تولیدی

  برای این کنترل این دو فاکتور از ابزارها و برنامه های مختلفی می توان استفاده کرد. برنامه MSI Afterburner برای اورکلاک کردن کارت گرافیک از بهترین ابزارها است که با کارت گرافیک های برند انویدیا و AMD خیلی سازگار است. برنامه GPU-Z برنامه دیگری است که به کمک آن می توانید وضعیت کارت گرافیک و جزئیات کاری آن  را به صورت آنی مشاهده و چک کنیم.

  بعد از تهیه تمام پیش نیاز های اورکلاک باید در مورد مدل کارت گرافیک خود اطلاعات کافی جمع آوری نمایید و از تجربیات دیگران که سیستمی مشابه شما داشته اند و روی آن عمل اورکلاک انجام داده‌اند استفاده کنید. کلاک کردن کارت گرافیک یک کار تخصصی است. نیاز به دقت خیلی بالایی دارد پس باید خیلی دقیق انجام شود. روش اورکلاک کردن برای کارت گرافیک A گزینه مناسبی برای کارت گرافیک با برند B نخواهد بود. هر کارت گرافیک رفتار مخصوص به خود را دارد. ادامه آموزش اورکلاک کارت گرافیک را دنبال کنید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک کامپیوتر

  با انجام مراحلی که در زیر توضیح داده می شود قادر خواهید بود کارت گرافیک خود را ارتقا دهید و بازی‌های رایانه‌ای سنگین را روی آن نصب و اجرا نمایید. اما همیشه در نظر داشته باشید که اورکلاک کاری ریسک پذیر است و نیاز به دقت و تمرکز بالایی دارد.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  تهیه بنچمارک از شرایط اولیه سیستم قبل از فرایند اورکلاک کارت گرافیک

  باید ویژگی های فعلی یا اولیه دستگاه و قدرت کارت گرافیک قبل از عمل اورکلاک را چک کنید. به کمک برنامه Unigine Heaven  یا هر برنامه‌ای که خودتان برای تهیه بنچمارک انتخاب کرده‌اید، وضعیت فعلی سیستم خود را استخراج نمایید. برای انجام این مرحله حتما باید یک بازی رایانه‌ای سنگین روی سیستم در حال اجرا باشد تا بر اساس آن قدرت و شرایط کارت گرافیک ارزیابی شود.

  مرحله اصلی اورکلاک کردن اکنون است. برای انجام عمل اورکلاک در این آموزش از برنامه Afterburner استفاده می شود. موقع نصب این برنامه گزینه هایی به شما نمایش داده شده که هر کدام شرایط خاصی دارند. شما بدون اطلاع دقیق از این گزینه ها هیچکدام را فعال یا غیر فعال نکنید. هنگام اورکلاک کردن به دو گزینه Voltage و GPU clock دقت زیادی کنید زیرا با تغییر دادن در این دو مقدار سیستم دچار نوسان های زیادی می شود. پس لازم است این دو را حتما کنترل کنید. وارد علامت چرخ دنده یا تنظیمات برنامه شوید و گزینه  “Unlock Voltage Control ” را فعال کنید تا امکان کنترل ولتاژ به شما داده شود.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  از تنظیمات پیش فرض برنامه اسکرین شات بگیرید و ذخیره کنید تا اگر خطایی رخ داد بتوانید به حالت پیشفرض برگردید. برای افزایش فرکانس کاری هسته پردازشگر کارت گرافیک به نوار ابزار Core Clock مراجعه و فرکانس را ۱۰ الی 20 مگاهرتز زیاد کنید و بعد روی آیکونی که با علامت تیک مشخص شده کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود. با این کار فرکانس کاری ۱۰ الی ۲۰ مگاهرتز بالاتر رفت.

  برنامه Gpu-z را باز کنید. پنجره ای مطابق شکل زیر مشاهده می کنید. دو گزینه Default Clock  و  Gpu clock را چک کنید. فرکانس کاری که با نماد Gpu clock  نمایش داده می‌شود باید ۱۰ تا ۲۰ مگاهرتز بالا رفته باشد.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  مجدد به برنامه Unigine Heaven که در مرحله قبل با آن کار می کردیم، بر می گردیم. بعد از خروجی گرفتن از بنچمارک بعد از اورکلاک، از خروجی آن نتیجه می‌گیریم که عملکرد کارت گرافیک ۲۰ مگاهرتز از حالت قبل بهتر شده است. اگر با این افزایش، سیستم عملکرد خوبی داشت می توانید مجدد فرکانس کاری را زیاد کنید. اما دقت داشته باشید در هر بار افزایش دما گرمای تولیدی نیز زیاد می شود. پس اگر گرما به حدی رسید که امکان خطر برای سایر قطعات وجود داشت باید افزایش فرکانس کاری را متوقف کنید. در سیستم‌هایی که اورکلاک می‌شوند سیستم خنک کاری اضافه تعبیه می شود که از  گرمای مازاد تولیدی ناشی از اورکلاک جلوگیری کند.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  حد نهایی بالا بردن فرکانس کاری چقدر است؟ افزایش فرکانس کاری را تا جایی ادامه دهید که یکی از اتفاق های زیر رخ بدهد:

  • کرش شدن برنامه اورکلاکینگ
  • کرش شدن درایور کارت گرافیک ( روی صفحه نمایش در حین بازی تصاویر نامفهوم ظاهر شود.)

  این اتفاقات نشان می‌دهد تعادلی که  بین ولتاژ ورودی به کارت گرافیک و فرکانس کاری باید باشد مختل شده است و بهم خورده است. برای حل این امشکل دو راهکار پیش رو داریم:

  یک- فرکانس کاری را به یک مرحله قبل تر برگردانید.

  دو- ولتاژ ورودی کارت گرافیک را زیاد کنیم.

  با این کار می‌توانیم مجددا فرکانس کاری را بالا ببریم و فرآیند اورکلاک سیستم را ادامه دهیم. بالا بردن فرکانس کاری را تا جایی باید ادامه دهیم که دما آسیبی به سایر قطعات نزند.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک انویدیا ، ای ام دی ، اینتل

  برای اورکلاک کارت گرافیک انویدیا با آموزش تصویری زیر همراه باشید تا مرحله به مرحله آموزش کاملی ببینید. این کار نیاز به دقت و حساسیت بالایی دارد چون صدمات جبران ناپذیری به سایر قطعات وارد می کند.برای اورکلاک کارت گرافیک باید تخصصی عمل کنید پس نهایت دقت را داشته و با ما همراه شوید.

  مرحله اول: دانلود نرم افزارهای لازم

  1-MSI Afterburner یا جایگزینی مانندEVGA Precision، Asus GPU Tweak  یا AMD WattMan نرم افزاری برای انجام عمل اورکلاک است..

  2-   MSI Kombustor  یا  Heaven Benchmark  یا Unigine Superposition نرم افزاری برای چک کردن آنی تغییرات سیستم در اثر اورکلاک سیستم است .برای تست کردن استرس وارده به سیستم استفاده می شوند

  نرم افزارهای معرفی شده رایگان هستند. بر اساس نوع ویندوز خود هر کدام که مایل بودید دانلود کنید.

  مرحله دو: برنامه مخصوص اورکلاک که دانلود کردید را باز کنید. در این آموزش از Afterburner  استفاده شده است. در قسمت سمت چپ مطابق تصویر زیر روی علامت K که خلاصه  Kombustor است کلیک کنید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  حالا از پنجره باز شده مطابق شکل زیر روی RUN stress test کلیک کنید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  نکته یک: اگر مشکلی در تشخیص کارت گرافیک در برنامه پیش آمد مراحل زیر را بروید:

  Settings /  Compatibility properties/

  تیک گزینه  Enable low-level IO driver را برداشته و روی دکمه Apply کلیک کنید. مشکل حل شد.برنامه را مجدد راه اندازی کنید.

  نکته 2 :برخی برنامه ها باعث بروز مشکل در اجرای Afterburner می شوند. برای نمونه Riot’s Vanguard اگر روی سیستم نصب باشد باید هنگام کار با Afterburner آن را ببندید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  نکته 3: حتما هنگام اورکلاک با کمک نرم افزارهای تست استرس تغییرات دمایی را چک کنید زیرا یکی از تاثیرات اصلی عمل اورکلاک ایجاد گرما است. دمای مناسب و معمولی برای یک کارت گرافیک بین 65 تا 90 درجه است.

  نکته 4: قبل از عمل اورکلاک حتما سیستم خود را از هرگونه گرد و غبار پاکسازی کنید.

  نکته 5 : برای چک کردن تغییرات دمایی قبل و در حین عمل اورکلاک و بعد آن از نرم افزارهایی که برای تست استرس سیستم دانلود کردید استفاده کنید و مدام تغییرات دمایی را رصد کنید.

  نکته 6: وقتی دمای مناسب را تشخیص دادید اورکلاک را شروع کنید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک AMD: نحوه کار با  Heaven Benchmark

  بعد از دانلود نرم افزاری برای تست استرس سیستم دیدیم که گزینه های مختلفی پیش روی ماست. در بالا با یکی از آنها به نام MSI Kombustor آشنا شدیم و برای اورکلاک کارت گرافیک انویدیا از آن استفاده کردیم. حالا در این بخش آموزش یک نمونه دیگر به نام Heaven Benchmark را توضیح می دهیم.

  ابتدا برای شروع کار باید نرم افزاری به نام UNiGiNE Heaven software را از اینترنت دانلود کنید. پس از نصب برنامه MSI Afterburner را باز کنید. همزمان برنامه Heaven Benchmark را اجرا کنید و روی گزینه RUN کلیک کنید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  برای شروع تست استرس روی Benchmark کلیک کرده و اطلاعاتی از قبیل دما، سرعت کلاک کارت گرافیک، سرع حافظه کارت گرافیک ….. را مشاهده کنید.زمان تست 10 دقیقه و حاوی 26 تصویر است که باید تمام آنها را نمایش بدهد.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  شما همزمان به تغییرات اعداد و درجه ها دقت کنید . این اعداد و درجه ها قدرت کارت گرافیک را نمایش می دهند و بعدا باید بر اساس این اعداد کارت گرافیک را اورکلاک کنید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  اطلاعات خروجی از نرم افزار تست استرس Heaven Benchmark را حتما ذخیره کنید بعدا باید آنها را دقیقا استفاده کرد.حتما دمای نهایی را یادداشت کنید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک اینتل

  در برنامه Afterburner گزینه  Settings را انتخاب کرده  و به زبانه  General بروید. تیکهای گزینه های زیر را بردارید:

  Unlock voltage control

  Unlock voltage monitoring

  Force constant voltage

  روی OK کلیک کنید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  درخواستی مبنی بر راه اندازی دوباره سیستم می بینید. بعد از ریست شدن سیستم  هر دو نرم افزار اورکلاک و تست استرس را با هم باز کنید. برای اورکلاک کارت گرافیک انویدیا اول دمای پایه یا Temp limit را افزایش دهید. قبلا گفتیم بهترین دما برای این کارت گرافیک 85 درجه است ولی چند درجه بالاتر مشکلی ایجاد نمی شود. تغییر بعدی باید درجه  Core voltage را روی آخرین حالت بگذارید. تغییرات را ذخیره کنید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  سرعت حافظه کارت گرافیک را کم کم بالا ببرید . هر دفعه حدود 25 تا 30 مگاهرتز تغییر دهید . بعد هر تغییر در آن نرم افزار تست استرس را چک کنید تا دما زیاد بالا نرفته باشد. اگر مشکلی در دما یا مانیتورینگ تصاویر ایجاد شد پس باید یک مرحله به عقب برگردید و بیشتر بالا نروید.عدد نهایی برای حافظه بین 50 الی 75 مگاهرتز باید باشد. تغییرات را ذخیره کنید. در ادامه آموزش اورکلاک کارت گرافیک را دنبال کنید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  برای تغییرات بر روی Core Clock بهتر است در محدوده رنج 10 الی 20 مگاهرتز کمتر از درجه حافظه کارت گرافیک تغییرات را اعمال کنید. وقتی به درجه مناسب رسیدید تغییرات را ذخیره کنید.

  وقتی تغییرات دلخواه خود را انجام دادید روی گزینه Save کلیک کنید. با زدن روی یکی از اعدادی که در تصویر می بینید این تنظیمات را در قالب یک پروفایل جدید در برنامه ذخیره سازی کنید. این کار برای برگشت کل تنظیمات به حالت اولیه و پیش فرض کاربرد دارد و هر زمان به مشکل بخورید قادرید به تنظیمات قبلی خود برگردید. برای پاک کردن کل پروفایل های ست شده روی اعداد کافیست با زدن دکمه Reset این کار را انجام دهید و تمام اعداد را به پیش فرض برگردانید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  اصلی‌ترین دلیل اورکلاک کردن کارت گرافیک بالا بردن راندمان کاری آن است. با تغییر دادن عملکرد کارت گرافیک می‌توان آن را ارتقا داد و به یک کارت گرافیک مدل بالا با سرعت تجزیه و تحلیل بالا تبدیل کرد. هر کارت گرافیک سرعت کلاک پایه مخصوص به خود را دارد. وقتی با اورکلاک این سرعت پایه را افزایش می دهیم کارت گرافیک قادر است در یک زمان پردازش های بیشتری را انجام دهد. در بازی های کامپیوتری سنگین که تراکنش بالایی با کارت گرافیک دارند و حجم داده ارسالی و دریافتی با ترافیک بالا برای پردازش به کارت گرافیک ارسال می کنند، کارت گرافیک نصب شده باید سرعت کلاک پایه بالایی داشته باشد تا هنگام اجرای بازی دچار وقفه نشود.

  برای اینکه چک کنیم که یک کارت گرافیک قابلیت اورکلاک را دارد یا نه؟ باید مراحل اورکلاک را آرام آرام و با دقت زیاد پیاده سازی کنیم و به یکباره نمی توان سرعت کلاک پایه را دو برابر کرد.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک : معایب اورکلاک کردن کارت گرافیک

  اورکلاک کردن از طول عمر قطعه سخت افزاری شما می کاهد. علاوه بر آن اورکلاک مصرف برق را افزایش می‌دهد. اگر هنگام اورکلاک کردن CPU سرعت کلاک را بیش از حد بالا ببرید امکان سوختن پردازنده وجود دارد اما درمورد کارت گرافیک ریسک این اتفاق پایین تر است، زیرا به کمک برنامه هایی که در ادامه معرفی می‌شوند امکان رصد لحظه ای تاثیر بالا بردن اورکلاک وجود دارد و با تشخیص به موقع از بالا بردن زیاد سرعت پایه جلوگیری می‌کنیم. وقتی که شما کارت گرافیک خود را اورکلاک کنید گارانتی آن باطل شده و از قیمت آن نیز کم می شود.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک : دلایل اصلی اورکلاک کردن کارت گرافیک

  یکی از دلایل اورکلاک کردن بالا بردن راندمان سیستم هنگام اجرای بازی هاست و این برای گیمر ها و افرادی که به بازی‌های سنگین علاقه دارند بسیار جذاب است. اما حتما باید قبل از اورکلاک کردن دقت کنید که آیا کارت گرافیک شما ارزش اورکلاک کردن را دارد یا خیر؟ دقت کنید که دمای کامپیوتر را بیش از حد بالا نبرید و به سایر قطعات آسیب وارد نکنید. به کمک برنامه های کمکی عملکرد کارت گرافیک را زیر نظر داشته باشید و با بازی های سنگین چک کنید چقدر در معرض تراکنش بالا تولید گرما می‌کند.

  گاهی اوقات کاربران بدون تغییر دادن کارت گرافیک سیستم خود به دنبال نصب و اجرای بازی های سنگین روی سیستم خود هستند. بعد از اجرای بازی در سیستم متوجه وقفه در اجرا می شوند. برای حل این وقفه باید کارت گرافیک را ارتقا دهند. برای اینکه بدون هزینه اضافی و خرید مجدد کارت گرافیک مقداری سرعت و عملکرد کارت گرافیک را بالا برد عمل اورکلاکینگ کارت گرافیک استفاده می‌شود.

  اورکلاکینگ کردن روی کارتهای گرافیک PCI اکسپرس خیلی بهتر جواب می دهد و این کارت گرافیک برای بازی های سنگین بهترین گزینه است. اورکلاک بر روی کارت گرافیک های انویدیا و AMD نیز جواب می‌دهد اما بهتر است این کار را انجام ندهید زیرا خنک سازی در این نوع کارت گرافیک ها کار سختی است. اورکلاک فقط روی کارت گرافیک های جدا از پردازنده اصلی (کارت گرافیک های مستقل) قابل انجام است.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک : بنچمارک کردن چیست؟

  نکته: شما باید قبل از اورکلاک کردن برنامه‌ای روی سیستم تان نصب کنید که از سیستم کار بکشد تا میزان تحمل سیستم را امتحان کنید و تجزیه و تحلیل نمایید. بنچمارک کردن استخراج اطلاعاتی مانند سرعت کلاک، دمای کارت گرافیک و غیره را انجام می دهد. برای بنچمارک هم می توان هنگام اجرای بازی تجزیه و تحلیل را استخراج کرد و هم یک برنامه جداگانه مانند Unigine Heaven روی سیستم نصب و اطلاعات را استخراج  کرد.

  نکته: نرم افزار‏MSI afterburner   برنامه ای مخصوص گیمرهای حرفه‌ای است که به کمک آن می توانند کارت گرافیک خود را اورکلاک کنند. این برنامه رایگان است و برای هر نوع محصولی قابل استفاده است و منحصر فقط به محصولات شرکت MSI نیست.

  نکته: هنگام اورکلاک کردن حتما باید درایور کارت گرافیک آپدیت باشد.

  نکته: قبل از اورکلاک توان کارت گرافیک خود را با اجرای یک بازی سنگین یا یک ابزار بنچمارک چک کنید و ببینید از ۱۰۰ درصد توان کارت گرافیک چند درصد استفاده می شود و تا حد امکان کارت گرافیک را درگیر نمایید. نتایج به دست آمده را برای خود ذخیره داشته باشید.

  نکته: بعد از اینکه تنظیمات کلاک نهایی را  پیدا کردید. یکی دو ساعت در همین وضعیت از سیستم کار بکشید. این کار برای این است که عملکرد سیستم تان را هنگام اجرای بازی های سنگین به صورت طولانی مدت تست شود. اگر دو ساعت ابزار بنچمارک اجرا شد و مشکلی پیش نیامد که همه چیز به خوبی پیش رفته است اما اگر دچار مشکل شد باید اورکلاک را کمتر کنیم.

  نکته: به کمک برنامه afterburner امکان تغییرات در کلاک حافظه و سرعت فن کارت گرافیک نیز وجود دارد. بالا بردن کلاک حافظه کارت گرافیک خوب است اما تاثیری مثل بالا بردن کلاک سرعت پایه کارت گرافیک ندارد. تاثیر آن در راندمان سیستم در حد یک تا دو درصد است. اگر مایل باشید که اورکلاک کارت حافظه را نیز انجام دهید دقیقا مانند اورکلاک سرعت پایه است و مثل مرحله قبل باید آرام آرام  آن را امتحان کنید و مجدداً این مراحل را آنقدر تکرار کنید تا به کلاک نهایی آن دست پیدا کنید. اما برای یک تا دو درصد بالا بردن راندمان اورکلاک حافظه کارت گرافیک به صرفه نیست و پیشنهاد نمی‌شود. همچنین به کمک این برنامه سرعت فن کارت گرافیک را نیز می توان تغییر داد. پیش فرض سرعت فن کارت گرافیک روی خودکار است و این بهترین حالت است.

  نکته: بعد از پایان کار با برنامه afterburner مطمئن شوید که آیکون قفل برنامه در حالت باز باشد اگر باز نبود با کلیک بر روی آیکون قفل باز می شود. به کمک گزینه Save که آیکونی شبیه فلاپی دیسک است تغییرات را ذخیره می کنیم.

  نکته: در قسمت پروفایل وقتی اعداد قرمز میشوند روی ۲ کلیک کرده تا حالت اورکلاک شده در آن ذخیره شود سپس تنظیمات برنامه را به پیش فرض برگردانده و این بار در قسمت پروفایل روی ۱ کلیک می‌کنیم با این کار به راحتی می توانید بین حالت اورکلاک شده کارت گرافیک و پیش فرض جابجا شوید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک

  این کار در صورتی که با مشکل مواجه شوید بسیار کاربردی است. اگر هنگام اجرای یک بازی دائم با مشکل مواجه شود و دچار کرش شود و سیستم ریبوت  شود، نشان دهنده این است که بازی با اورکلاک مشکل دارد اینجاست که می توان با فعال کردن حالت ۱ این بازی را در حالت بدون اورکلاک بازی کنیم. در بالا نکات مهمی که در آموزش اورکلاک کارت گرافیک وجود داشت بیان شد.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک : چگونه بفهمیم یک کارت گرافیک اورکلاک شده یا نه؟

  فرایند اورکلاک سرعت کلاک یک تراشه را از کلاک تعیین شده توسط تولید کننده بالاتر می‌برد. چند راه وجود دارد که بفهمیم پردازنده کارت گرافیک اورکلاک شده یا نه؟ اورکلاک فرایندی است که سرعت کلاک پایه یک پردازنده را از سرعت پیش فرض تعیین شده در کارخانه بیشتر می‌کند. بنابراین برای اینکه بفهمیم یک پردازنده اورکلاک شده یا خیر؟ ابتدا باید بدانیم سرعت پیش فرض آن چقدر است و سپس مقایسه انجام دهید. هر پردازنده‌ای دارای یک عدد است و هیچ دو مدلی با هم یکسان نیستند. اعدادی که در اینترنت پیدا می‌کنید به صورت نسبی در نظر بگیرید.

  با نصب برنامه هایی مانند GPU-Z و CPU-Z میتوان تمام  مشخصات پردازنده و کارت گرافیک سیستم را مشاهده کرد. این برنامه ها رابط کاربری آسانی دارند و فقط کافیست بعد از نصب نرم افزار برنامه را باز کنید و همه چیز را با جزئیات کامل ببینید. بعد از نصب برنامه GPU-Z را اجرا و مشخصات کارت گرافیک نمایش داده میشود. در بخش Default clock و GPU Clock اگر این دو عدد یکسان باشند کارت گرافیک اورکلاک نشده است. Default clock سرعت کلاک پایه است GPU Clock هم سرعت پردازش کارت گرافیک را نشان می‌دهد.

  برنامه دیگری که این امکان را می دهد که کارت گرافیک خود را چک کنید برنامه Msi afterburner است. نمای کلی از وضعیت کارت گرافیک  را به شما نشان می دهد مثل سرعت فن، سرعت کلاک و دمایی که تولید می کند. با مقایسه سرعتی که برنامه نشان می‌دهد و سرعت پایه ای که از اینترنت به دست آورده اید متوجه می‌شوید کارت گرافیک اورکلاک شده است یا خیر؟

  روش بعدی استفاده از BIOS  سیستم است. برای وارد شدن به بایوس سیستم کلید DEL  یا F1 را فشار دهید. اگر نمی دانید با چه کلیدی وارد محیط  BIOS شوید، هنگام راه اندازی سیستم در اعلانات روش ورود به BIOS وجود دارد. بعد از فهمیدن کافیست چند بار آن کلید را فشار داده و وارد محیط BIOS شوید. سپس به تنظیمات کارت گرافیک بروید و فرکانس کلاک را پیدا کرده و مقایسه کنید.

  آموزش اورکلاک کارت گرافیک برای ماینینگ

  همانطور که می دانید دو شرکت مطرح دنیا در زمینه تولید کارت های گرافیک  AMD و انویدیا  هستند که کارت های گرافیک قدرتمندی برای بازی طراحی می کنند. امروزه کارت های گرافیک علاوه بر قدرت بالا در کیفیت تصاویر نمایش داده شده هنگام بازی های سنگین برای کاربرد جدیدی استفاده می شوند. ماینرها از قدرت محاسباتی بالای کارت گرافیک برای تولید ارزهای رمزگذاری شده استفاده می کنند.

  در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، کارت های گرافیکی برند AMD  در زمینه استخراج اتریوم  فعالیت گسترده ای داشتند.برای استفاده از کارت گرافیک AMD  در ماینینگ ابتدا کارت را اورکلاک می کنیم . مثلا کلاک حافظه را باید در 25 مگاهرتز به بالا تنظیم کنیم. بعد از یافتن کلاک مناسب درایور کارت گرافیک را به 50 مگاهرتز اگر لازم بود کمتر کلاک می کنیم. هر چقدر ولتاژ کارت گرافیک پایین تر باشد مصرف انرژی کمتر می شود ولی در نهایت نتیجه مطلوب زمانی است که میزان هش بالایی تولید کند. کارت های گرافیک انویدیا در زمینه مصرف انرژی از AMD بهتر عمل کردند . در سالهای 2016 تا 2018 قدرت آنها در زمینه ماینینگ از AMD کمتر بود اما در زمینه انرژی بهتر عمل می کردند. تا اینکه با تغییر در الگوریتم های محاسباتی خود در این زمینه پیشتاز شدند. اغلب ماینرها علاقه داشتند با الگوریتم جدیدی برای استخراج ارز کارکنند و از سال 2017 انویدیا اقدام به تغییر در الگوریتم پاسکال کرد.

  نحوه دستکاری و تنظیمات اورکلاک کارت گرافیک برای پدیده ماینینگ بسیار تخصصی است و ما در این مقاله در حد همین مطلب اکتفا می کنیم.

  در این مطلب آموزش اورکلاک کارت گرافیک به صورت تصویری به شما آموزش داده شد. دقت کنید در برنامه‌های اورکلاک هیچ گزینه‌ای را بدون اطلاع دقیق از عملکرد آن فعال یا غیر فعال نکنید. آموزش بالا و تصاویر آن بر اساس برنامه Afterburner انجام شد.

  امیدوارم این آموزش مفید و کاربردی باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶ رای

  دیدگاهی ثبت نشده است

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.