آموزش های کریپتوکارنسی

آموزش تصویری کیف پول MyEtherWallet

کیف پول MyEtherWallet

چنانچه بخواهیم بهترین کیف پول برای نگهداری اتریوم و یا توکن های مبتنی بر اتریوم را انتخاب کنیم، بدون اغراق گزینه بهتری از کیف پول MyEtherWallet نخواهیم داشت. با توجه به ابهامات و مشکلات موجود در خصوص استفاده از این کیف پول، بهتر است در این مقاله به صورت کامل، آموزش تصویری استفاده از آن را شرح دهیم. بخش های مهم این مطلب شامل ساخت، نحوه دسترسی، امنیت و چگونگی انجام تراکنش از طریق کیف پول MyEtherWallet خواهد بود.

مای اتر ولت

مای اتر ولت

قسمت اول: MyEtherWallet چیست؟

قسمت دوم: مراحل ساخت کیف پول در MyEtherWallet

قسمت سوم: نحوه دسترسی به کیف پول در MyEtherWallet

قسمت چهارم: مکانیزم امنیت بالاتر کیف پول MyEtherWallet

قسمت پنجم: نحوه انجام تراکنش ها در کیف پول MyEtherWallet

کیف پول مای اتر ولت

کیف پول اتریوم

کیف پول اتریوم

قسمت اول: MyEtherWallet چیست؟

کیف پول MyEtherWallet را تحت عنوان نرم افزاری شناخته می شود که به منظور ایجاد کیف پول اتریوم و همچنین انجام دادن تراکنش های اتریوم و توکن های مبتنی بر اتریوم کاربرد دارد. کیف پول MyEtherWallet برخلاف مکانیزم بسیاری از کیف پول ها، کلید شخصی شما را در سرورهایش نگهداری نمی کند و اساسا تحت وب نیست. این تفاوت، تسلط کامل شما را به لحاظ امنیتی بر دارایی خود نشان می دهد. البته برای ساخت کیف پول باید به سایت مراجعه نمایید، ولی هر کجا که بخواهید می توانید آن را ذخیره کنید و برای تکمیل تراکنش های خود با کمک از ساختار بلاک چین، آن را انجام دهید.

کیف پول MyEtherWallet

کیف پول MyEtherWallet

بهتراست بدانید هر آدرس اتریوم به چه صورتی است. آنها با 0x شروع می شوند و در ادامه شامل 40 کاراکتر می شوند. این آدرس ها می توانند از میان حروف A تا F و اعداد 0 تا 9 تشکیل گردند که جمعا 42 کاراکتر می شوند. بنابراین ما برای ساخت آدرس اتریوم 2 به توان 160 حالت مختلف را خوهیم داشت. تعداد آدرسها به یک عدد باور نکردنی یعنی ۱,۴۶۱,۵۰۱,۶۳۷,۳۳۰,۹۰۲,۹۱۸,۲۰۳,۶۸۴,۸۳۲,۷۱۶,۲۸۳,۰۱۹,۶۵۵,۹۳۲,۵۴۲,۹۷۶ می رسد. برای درک بزرگی این عدد بهتر است بدانید در صورتی که یک نفر تصمیم به ساخت یک ادرس در هر ثانیه بگیرد، باید بیش از 13 میلیارد سال تلاش کند تا این آدرس ها تمام شوند. همچنین مقایسه این عدد با تعداد شن های موجود در کره زمین که عدد  ۷,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ است هم نشان از بزرگی عدد 2 به توان 160 دارد.

پس با توضیحات فوق می توان نتیجه گرفت احتمال اینکه نیاز باشد تا یک آدرس برای دو نفر قابل استفاده شود، تقریبا صفر است. برای ساخت این کلیدها، کیف پول MyEtherWallet آنها را به صورت تصادفی ایجاد می کند تا دارای امنیت بالاتری باشد.

کیف پول MyEtherWallet

کیف پول MyEtherWallet

کیف پول MyEtherWallet  برای انجام چه کارهایی می باشد؟

ساخت یک کیف پول برای ذخیره و حفظ اتریوم

انجام تراکنش های اتریوم و همه توکن های ERC20

امکان دسترسی به انواع کیف پول هایی مثل اپلیکیشن های موبایل، افزونه متامسک و سایر کیف پول ها.

قابلیت تبدیل ارزها به یکدیگر (توکن های ERC20، بیت کوین، REP، اتریوم و اتریوم کلاسیک)

پوشش قراردادهای هوشمند

امکان انجام تراکنش در حالت آفلاین

 

منظور از اوپن سورس Open Source یا متن باز چیست؟

یکی از ویژگی های کیف پول MyEtherWallet اوپن سورس بودن آن است. متن باز بودن یک نرم افزار نشان از امکان دسترسی کاربران از کد های برنامه نویسی آن است. در واقع کد های آن در دسترس عموم است و هر کسی می تواند از آن استفاده کند. اوپن سورس بودن همچنین با خود اطمینان و اعتماد کاربر را به همراه دارد و به نشانه شفافیت یک پلتفرم است.

کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال

قسمت دوم: مراحل ساخت کیف پول در MyEtherWallet

قبل از اینکه این قسمت را تشریح کنیم، باید این نکته را اعلام کنیم که این بخش برای آن دسته از افرادی که از کیف پول های سخت افزاری استفاده می کنند، کاربردی ندارد. این عزیزان می توانند از خواندن این بخش صرف نظر کنند و برای ادامه مقاله به قسمت سوم یعنی نحوه دسترسی به کیف پول MyEtherWallet مراجعه کنند.

برای ساخت کیف پول در MyEtherWallet به سه روش می توانید اقدام کنید.

روش اول: ساخت کیف پول با کمک اپلیکیشن موبایل به نام MEWconnect

روش دوم: با استفاده از فایل رمزنگاری شده یا Keystore-JSON

روش سوم: روش مرسوم یادمان یا عبارات بازیابی Mnemonic Phrases

ناگفته نماند که روش استفاده از اپلیکیشن هم راحت ترین و هم امن ترین روش است.

بهتر است به نکات زیر قبل از مطالعه این بخش دقت فرمایید:

هرگز اطلاعات شخصی خود را از جمله عبارات یادمان و پسورد را در دسترس دیگران قرار ندهید. در صورتی که شخصی به این اطلاعات دسترسی داشته باشد می تواند به دارایی شما در کیف پول هم دسترسی داشته باشد. پیشنهاد می شود حتی این اطلاعات را در دستگاه هایی که به اینترنت وصل می شوند مثل موبایل خود هم ذخیره نکنید، چرا که ممکن است از طریق هک کردن، باز هم این دسترسی میسر گردد. علاوه بر این، از انتخاب یک کلمه عبور مناسب که حدس زدن آن برای سایرین مشکل باشد، فراموش نکنید.

اپلیکیشن موبایل مای اتر ولت

اپلیکیشن موبایل مای اتر ولت

روش اول: ساخت کیف پول با کمک اپلیکیشن موبایل به نام MEWconnect

از این طریق شما می توانید با نصب یک اپلیکیشن روی موبایل خود به کیف پول خود دسترسی داشته باشید.

 

گام اول: از گوگل پلی یا اپ استور، MEWconnect را دانلود کنید. حتما می دانید که صرفا با جستجوی عبارت MEWconnect در بخش جستجو به راحتی، آن را پیدا می کنید.

 

گام دوم: ابتدا MEWconnect را باز کنید و برای ساخت کیف پول جدید از گزینه Create New Wallet اقدام کنید.

 

گام سوم: در این مرحله از کاربر درخواست انتخاب یک کلمه عبور می کند.

 

گام چهارم: نرم افزار ورود مجدد کلمه عبور انتخاب شده را از کاربر درخواست می کند.

 

گام پنجم: برای ساخت کیف پول باید چند ثانیه تحمل کنید.

 

گام ششم: این مرحله اختیاری است که امکان ورود بر اساس اثر انگشت را به شما می دهد. و در صورتی که فعلا قصد انجام این کار را ندارید گزینه Set Up Later را انتخاب کنید.

کیف پول ساخته شده است و آماده استفاده است. به منظور آموزش چگونگی کار با کیف پول قسمت سوم و پنجم را مطالعه کنید.

ساخت کیف پول مای اتر ولت

ساخت کیف پول مای اتر ولت

روش دوم: با استفاده از فایل رمزنگاری شده یا Keystore-JSON

ارائه یک فایل که با رمز عبور انتخابی شما رمزگذاری شده است، عملکرد این روش است. به منظور دسترسی به کیف پول به فایل ارائه شده و رمز عبور نیاز خواهد بود.

گام اول: مراجعه به وب سایت www.Myetherwallet.com

گام دوم: انتخاب گزینه Create a New Wallet که به معنی ساخت یک کیف پول جدید است.

گام سوم: انتخاب گزینه By JSON File

گام چهارم: انتخاب یک رمز عبور مناسب و یادداشت آن بر روی یک کاغذ ضروری است. یادداشت آن به صورت به این دلیل است که اگر پسورد را فراموش کنید، امکان بازیابی آن فراهم نیست.

گام پنجم: این مرحله شامل دانلود فایل JSON  و در صورت امکان ذخیره کردن این فایل در محلی خارج از سیستم رایانه خودتان مثل فلش مموری، می شود. لازم به ذکر است که فایل مذکور جهت آپلود کردن در هنگام ورود به کیف پول است.

گام ششم: این مرحله پایانی است و کیف پول شما آماده استفاده می باشد. به منظور آموزش چگونگی کار با کیف پول قسمت سوم و پنجم را مطالعه کنید.

کیف پول MyEtherWallet

کیف پول MyEtherWallet

روش سوم: روش مرسوم یادمان یا عبارات بازیابی Mnemonic Phrases

این روش که به عنوان یک روش مرسوم در انواع کیف پول ها استفاده می شود، با نام کلمات سید Seed Words هم شناخته می شود. شامل 12 تا 24 کلمه است که به واسطه آن امکان دسترسی شما به کیف پول فراهم می شود. به همین ترتیب در این بخش شما هم بین 12 تا 24 کلمه دریافت می کنید که با استفاده از آن قادر خواهید بود به کیف پول دسترسی پیدا کنید.

گام اول: به آدرس www.Myetherwallet.com مراجعه کنید.

گام دوم: گزینه Create a New Wallet که به معنی ساخت کیف پول جدید است را انتخاب کنید.

گام سوم: بر روی By Mnemonic Phrase کلیک کنید.

گام چهارم: برای به خاطر سپردن عبارات بازیابی، آنها را در جای مناسب یادداشت کنید.

باز هم تاکید می کنیم که یاددات این عبارات در مکانی مثل کامپیوتر یا موبایل که به اینترنت متصل می شوند، جای کاملا امنی برای محافظت نیستند، آنها را خارج از این ابزارها نگهداری کنید.

گام پنجم: این مرحله اختیاری است و امکان تعیین یک رمز عبور را برایتان فراهم می کند. این پسورد به شما کمک می کند که اگر فردی به کلمات شما دسترسی پیدا کند، باز هم برای دسترسی به کیف پول باید رمز عبور را داشته باشد. فقط به خاطر داشته باید در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کنید، امکان بازیابی آن نخواهد بود. رمز عبور را هم بهتر است بر روی کاغذ یادداشت کنید.

گام ششم: در این مرحله نیاز است که کلمات بازیابی را وارد نمایید تا نرم افزار از یادداشت آنها توسط شما مطمئن شود. کیف پول شما آماده استفاده می باشد. به منظور آموزش چگونگی کار با کیف پول قسمت سوم و پنجم را مطالعه کنید.

کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال

قسمت سوم: نحوه دسترسی به کیف پول در MyEtherWallet

دسترسی به کیف پول MyEtherWallet از روش هایی مختلفی امکانپذیر است.

با انتخاب گزینه Access My Wallet  که به همین منظور معنی می دهد، امکان رویت گزینه های مختلف جهت دسترسی، برای شما فراهم خواهد بود که در ادامه به آنها اشاره شده است.

با استفاده از کیف پول های سخت افزاری Hardware wallet مثل ترزور، فینی، لجر نانو اس، دیجیتال بیت باکس و …

با کمک اپلیکیشن MEWconnect

به وسیله افزونه MetaMask

با استفاده از فایل Keystore-JSON به همراه رمز عبور

با استفاده از عبارات بازیابی یا همان Mnemonic Phrases

با کمک کلید خصوصی Private key

 

کیف پول های سخت افزاری Hardware wallet

این نوع کیف پول، از امن ترین ابزارها برای حفظ و نگهداری دارایی هایی از جنس ارز دیجیتال می باشد. از این طریق شما می توانید از بهترین و قوی ترین راهکارهای امنیتی استفاده کنید. کیف پول های سخت افزاری معمولا از یک عبارت 24 کلمه ای به جای کلیدهای خصوصی استفاده می کنند. در برخی دیگر نیز از یک پسورد برای ورود استفاده می کنند. در هر صورت شما می توانید برای استفاده از کیف پول سخت افزاری از گزینه Hardware استفاده کنید و آن را به MyEtherWallet وصل نمایید.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری

اپلیکیشن MEWconnect

گام اول: ابتدا این اپلیکیشن را بر روی موبایل خود اجرا نمایید و رمز عبور خود را وارد کنید تا به کلید های خود دسترسی پیدا کنید.

 

گام دوم: از طریق یک دستگاه دیگر مثل کامپیوتر یا موبایل، به وب سایت MyEtherWallet.com بروید و گزینه Access My Wallet را انتخاب نمایید.

 

گام سوم: بر روی MEWconncet کلیک کنید.

 

گام چهارم: در اپلیکیشن، روی گزینه Scan To Connect کلیک کنید.

 

گام پنجم: در این مرحله باید کیو آر کدی QR Code که مشاهده می کنید را با استفاده از موبایل خود اسکن نمایید.

 

بعد از انجام مراحل فوق، در صفحه ای که کد را اسکن کرده اید، پنل کیف پول خود را مشاهده خواهید کرد. امکان انجام تراکنش و استفاده از سایر امکانات برای شما در دسترس است.

اپلیکیشن MEWconnect

اپلیکیشن MEWconnect

افزونه MetaMask

این افزونه بر روی مرورگر کروم قابل استفاده می باشد و می تواند کلید های شخصی شما را در مرورگر ذخیره کند. متامسک امکان نامگذاری کیف پول ها را دارد و در صورت نیاز می توانید با کمک آن به منظور باز کردن و رویت اطلاعاتتان از کلید های بازیابی یادمان استفاده نمایید. امکاناتی همچون رویت مانده حساب از این طریق در دسترس است.

 

گام های زیر به شما نحوه اتصال MEWconncet به وسیله متامسک را نشان می دهد.

 

گام اول: به کیف پول متامسک وارد شوید.

 

گام دوم: در نرم افزار MEWconncet  روی گزینه Access My Wallet که به معنی دسترسی به کیف پولم است، کلیک کنید.

 

گام سوم: روی گزینه MetaMask کلیک کنید.

 

گام چهارم: با شرایط و قوانین اعلام شده موافقت نمایید و گزینه Access My Wallet را انتخاب نمایید.

 

گام پنجم: در این مرحله می بایست وصل شدن متامسک را به MEWconncet تائید نمایید.

 

گام ششم: اعلام اتمام کار

 

مای اتر ولت و افزونه MetaMask

مای اتر ولت و افزونه MetaMask

 

چگونگی اتصال با کمک Keystore-JSON و پسورد

گام اول: در صفحه نخست MEWconncet بر روی Access My Wallet به معنی دسترسی به کیف پول کلیک کنید.

 

گام دوم: ابتدا گزینه Software  و سپس گزینه Keystore File را انتخاب نمایید.

 

گام سوم: مکانی که Keystore-JSON را ذخیره کرده اید را اعلام کنید، این فایل با کاراکترهای UTC- قابل تشخیص است.

 

گام چهارم: ابتدا پسورد را وارد نمایید و سپس گزینه Unlock Wallet را انتخاب کنید.

 

گام پنجم: اعلام اتمام کار و باز شدن پل کیف پول.

 

اتصال با استفاده از عبارات یادمان Mnemonic Phrase

گام اول: در صفحه نخست MEWconncet بر روی گزینه Access My Wallet به معنای دسترسی به کیف پول، کلیک کنید.

 

گام دوم: ابتدا گزینه Software و سپس بر روی Mnemonic Phrase کلیک کنید و در نهایت گزینه Continue را انتخاب نمایید.

 

گام سوم: تعداد کلمات خود را که ۱۲تایی یا ۲۴ تایی می تواند باشد را وارد نمایید.

 

گام چهارم: در صورتی که در زمان ایجاد کیف پول، پسوردی برای عبارات یادمان قرار داده بودید، آن را وارد نمایید و سپس گزینه Unlock Wallet را انتخاب نمایید.

 

گام پنجم: بر طبق موجودی، از فهرستی که برای شما نمایان می گردد، آدرس خود را انتخاب نمایید تا مراحل پایان یابد.

نرم افزار MEWconncet

نرم افزار MEWconncet

اتصال به کمک کلید شخصی

گام اول: در صفحه نخست MEWconncet روی گزینه Access My Wallet که به معنی دسترسی به کیف پول است کلیک نمایید.

 

گام دوم: ابتدا گزینه Software و سپس روی Private Key کلیک نمایید و نهایتا گزینه Continue را انتخاب کنید.

 

گام سوم: در این مرحله باید کلید شخصی تان را وارد نمایید.

 

گام چهارم: گزینه Unlock My Wallet را انتخاب نمایید تا کار به اتمام برسد.

 

قسمت چهارم: مکانیزم امنیت بالاتر کیف پول MyEtherWallet

ساخت کیف پول Myetherwallet به شرایط امن انجام می شود و سپس کلیدها در اختیار شما قرار می گیرد. در صورتی که این کلیدها در محل امنی نگهداری شود، مشکل پیش نخواهد آمد و خطری متوجه شما نخواهد بود، برای ایجاد امنیت بیشتر می توانید به نکته های زیر توجه نمایید.

همان طور که در مطالب فوق اشاره کردیم، یکی از بهترین راهکارهای امنیتی استفاده از کیف پول سخت افزاری است. این ابزار می تواند در یک فضای آفلاین و ذخیره سازی سرد Cold از کلیدهای شخصی شما محافظت کند.

 

یکی دیگر از راهکارهای خوب امنیتی استفاده از افزونه هایی مانن EAL و Cryptonite است. آنها قابلیتی دارند که بوسیله آنها، اخطاری را در زمان بازدید صفحات مشکوک دریافت می کنید. علاوه بر این، آنتی ویروس های معتبر و دارای لایسنس تا حد زیادی می توانند شرایط امنیتی را بهتر کنند.

 

نکته ای که باید همواره در محیط اینترنت مد نظر داشته باشید، لینک های مشکوک را بدون بررسی و اطمینان کلیک نکنید. برخی از این لینک ها ممکن است بسیار مخرب باشند و به اطلاعات شخصی شما از جمله کلیدهای شما دسترسی پیدا کنند.

 

از آنجایی که دستگاه های الکترونیکی و فضای مجازی همواره نزدیکترین امکانات در نزدیکی شما هستند، ممکن است کلیدها و رمز عبور خود را برای اینکه فراموش نکنید، در این فضاها ذخیره کنید. این فضاها مکان چندان مناسبی برای نگهداری این اطلاعات نیستند.

 

به وب سایت هایی که از آنها بازدید می کنید یا ثبت نام انجام می دهید، از صحت و درستی آنها مطمئن شوید. بسیاری از سایتها با کپی برداری از اسم و فضای پلتفرم های معروف اقدام به دریافت اطلاعات شما نظیر کلیدهای شخصی افراد می کنند.

 

در انتخاب مناسب رمز عبور دقت فرمایید. بهتر است رمز عبور ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ، اعداد و کاراکترهای خاص مثل & باشد.

 

در زمان انجام تراکنش از درست بودن آدرس مقصد اطمینان حاصل کنید و چندین بار آن را چک کنید، چرا که امکان بازگشت تراکنش نخواهد بود.

سایت MyEtherWallet

سایت MyEtherWallet

قسمت پنجم: نحوه انجام تراکنش ها در کیف پول MyEtherWallet

به مانند کیف پول های دیگر یا نرم افزارهای ارائه دهنده خدمات مشابه، هر تراکنشی که قصد انجام آن را در MEWconncet داشته باشید با داشتن آدرس مقصد امکان پذیر خواهد بود.

 

بهتر است ابتدا با حجم های کمتر کار انتقال را انجام دهید و سپس در صورت نیاز به جابجایی حجم های بالا اقدام کنید.

 

گام اول: طبق آنچه که در مراحل قبلی گفته شد به کیف پول خود مراجعه کنید.

 

گام دوم: در صورتی که بدون اقدام شما به قسمت انجام تراکنش انتقال پیدا نکردید، از بخش سمت چپ، گزینه Send یا ارسال را انتخاب کنید.

 

گام سوم: در قسمت مربوطه، ارز دیجیتال، آدرس، حجم مورد نظر، کارمزد و تنظیمات خود را برای ارسال وارد نمایید.

 

بر اساس تصویر:

 

شماره ۱: ارز دیجیتال

شماره ۲: حجم تراکنش

شماره ۳: آدرس مورد نظر

شماره ۴: کارمزد که معمولا در حالت پیش فرض شبکه قرار دارد و چندان نیازی به وارد کردنش نخواهد بود.

شماره ۵: تنظیمات مد نظر که این قسمت هم اختیاری است.

 

گزینه ای برای انتقال تمام دارایی خود در دسترس دارید تحت عنوان Send Entire Balance که به معنی ارسال تمام موجودی است.

 

در صورتی که توکن مورد نظرتان در لیست رویت نشود، می توانید آن را از طریق گزینه Custom Tokens+ اضافه نمایید.

 

بر اساس تصویر:

 

شماره ۱: آدرس قرارداد هوشمند توکن که امکان دریافت آن از طریق سایت رسمی توکن میسر است.

شماره ۲: نماد توکن که به صورت اتوماتیک بعد از تکمیل قسمت آدرس قرارداد وارد می گردد.

شماره ۳: رقم های اعشاری که این بخش هم با تکمیل آدرس قرارداد به طور خودکار پر می شود.

 

گام چهارم: با انتخاب گزینه Send Transaction که به معنی ارسال تراکنش است و در پی آن تاییدش در گام بعدی، تراکنش انجام می گردد. که در صورت استفاده از MEWconnect باید از طریق موبایل هم آن را تایید کنید.

 

بعد از انجام تراکنش، به منظور ثبت تراکنش می توانید هش تراکنش را نگهداری نمایید و یا آن را در Etherscan مشاهده نمایید.

به این مطلب امتیاز بدهید...

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.