آموزش های کریپتوکارنسی

کریپتوکیتیز چیست

کریپتوکیتیز چیست

کریپتوکیتیز چیست؟

کریپتوکیتیز (CryptoKitties) یک بازی به سبک پرورشی و کلکسیونی است که برای اولین بار در دسامبر سال 2017 به بازار عرضه شد. این بازی به کاربران اجازه می داد تا ضمن جمع آوری گربه‌های کارتونی، آنها را در بستر بلاک چین به خرید و فروش بگذارند.

عرضه ی کریپتوکیتیز به قدری موفق عمل کرد که شبکه ی اتریوم در روزهای ابتدایی انتشار این بازی، با کندی مواجه شد. همچنین تنها با گذشت چند روز، بیش از یک میلیون دلار تبادلات مالی در این بازی به انجام رسید.

موفقیت قابل توجه کریپتوکیتیز تنها حاصل استفاده ی آن از گربه های بامزه ی کارتونی نبود. بلکه هدفی را دنبال می کرد که توانسته بود آن را ثابت کند. کریپتوکیتیز نشان داد که بلاک چین پتانسیل بالقوه ای برای افزایش راحتی و همچنین سطح امنیتی تجارت ارزهای دیجیتال دارد. خود سازندگان بازی نیز در گزارش کار (White Paper) آن توضیح داده اند که امیدوارند تا این بازی بتواند همین دیدگاه را برای بسیاری از افراد دیگر نیز ایجاد کند.

کریپتوکیتیز چیست

آیا کریپتوکیتی ها نیز نوعی ارز دیجیتال هستند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که خیر، کریپتوکیتی ها ارز نیستند. بلکه نوعی دارایی به شمار می روند.

اکثر پروژه های مبتنی بر بلاک چین به همراه یک ارز دیجیتال معرفی می شوند. این ارزها توکن هایی هستند که در معاملات از آنها استفاده می شود. آنها ارزشی کاربردی دارند و حتی به عنوان سهام شرکت مربوطه نیز مبلادله می شوند. حتی بسیاری از استارت آپ ها برای تامین بودجه ی خود از عرضه ی توکن ها استفاده می کنند. تا حدی که این کار حتی در بسیاری از مواقع سودی میلیون دلاری نصیب این شرکت ها می نماید.

کریپتوکیتیز چیست

با در نظر گرفتن این توضیحات باید گفت که کریپتوکیتی ها ارز دیجیتال به شمار نمی روند. آنها نوعی دارایی بر بستر بلاک چین هستند. شباهت زیادی به توکن های دیگر دارند اما تفاوت های بسیاری بین این دو گروه یافت می شود.

مهمترین نکته ای که در مورد کریپتوکیتی ها وجود دارد این است که هر کریپتوکیتی ساختاری منحصر به فرد دارد و هیچ کدام از آنها مشابه نیستند. این یکی از اصول مهم مربوط به ارزهای دیجیتال است. ارزش این توکن ها به میزان کمیاب بودن آنها بستگی دارد. هر کریپتوکیتی یک توکن ERC-721 با ویژگی های مخصوص به خود است. این ویژگی ها در کدهای هر کریپتوکیتی نوشته شده اند که «فنوتایپ» یا «ژنوتایپ» بودن آن را تعیین می کنند. می توان گفت که آنها کد ژنتیکی هر کریپتوکیتی محسوب می شوند.

ترکیت فنوتایپ و ژنوتایپ سبب تولید چهار میلیون حالت مختلف برای کریپتوکیتی ها می شود که همین موضوع هر یک از آنها را از دیگری متمایز می کند.

پلتفرم بر پایه اتریوم

کریپتوکیتی ها از شبکه اتریوم استفاده می کردند چرا که بلاک چین مخصوص به خود نداشتند. تمامی عواملی هم که سبب ساخت کریپتوکیتی ها و تبالات آنها می شد، زیر نظر قراردادهای هوشمند کنترل می شدند. پس دارایی های شما توسط هیچ نیروی نظارت مرکزی‌ای قابل کنترل نبود. کیتی هایی که دارید کاملا در اختیار شما هستند و می توانید آنها را نگه دارید و یا برای فروش آنها اقدام کنید.

کریپتوکیتی ها در شبکه ی اتریوم خرید و فروش می شدند که همین موضوع سبب شد تا از اتر در تمامی تراکنش های مربوط به آنها استفاده شود. برای نگهداری یا تبادل کریپتوکیتی ها به یک کیف پول اتریوم نیاز داشتید که بر روی مرورگرهای وب قابل اجرا است. استفاده از «متاماسک» از جمله راحت ترین روش های تبادل در پلتفرم اتریوم به شمار می رود. علاوه بر این از کدنویسی نیز می شد به طور مستقیم در قراردادهای هوشمند کریپتوکیتی ها استفاده کرد. هرچند که هر صورت به افزونه ی متاماسک نیاز پیدا خواهید کرد.

برای بازی کریپتوکیتیز به چه چیزهایی نیاز است؟

قاعدتا اولین مورد یک کامپیوتر یا لپ تاپ متصل به اینترنت است. همپنین باید یکی از مرورگرهای کروم یا فایرفاکس را روی سیستم خود نصب داشته باشید.

سپس باید جهت نصب کیف پول متاماسک اقدام کنید. در آخر نیز به مقداری اتریوم برای خرید گربه نیاز دارید.

منشا تولد کیتی ها

همانطور که گفته شد عرضه ی این بازی در دسامبر 2017 صورت گرفت. تولد اولین گربه، دوم دسامبر این سال بود. پس از آن، هر 15 دقیقه گربه ی جدیدی متولد می شد و این روند تا سال 2018 ادامه پیدا کرد تا سرانجام هیچ گربه ای باقی نماند. طبق توضیحات ذکر شده در گزارش کار بازی، از همان ابتدا قرار بود تنها پنجاه هزار گربه از نسل صفر وجود داشته باشد. با رسیدن گربه ها به این تعداد، آنها زاد و ولد کرده و هر گربه می توانست نقش یک مادر یا پدر را ایفا نماید. در نهایت نیز صاحب گربه حاصل این زاد و ولد را دریافت می کرد. این گربه ی جدید نه تنها ویژگی هایی را از پدر و مادر خود همراه داشت، بلکه برخی ویژگی های جدید را نیز شامل می شد. در برخی از جهش های خاص نیز نوعی گربه ی تجملی (Fancy) متولد می شد که از ارزش بالایی برخوردار بود.

گربه ها از لحاظ تئوری هیچ محدودیت خاصی نداشتند و این زاد و ولد تا زمانی ادامه پیدا می کرد که برای پرداخت کارمزد تراکنش ها به مشکل نخورید. همچنین بازاری وجود داشت که به شما اجازه می داد تا با پرداخت پول و زاد و ولد گربه ی شما با گربه های دیگران، بتوانید گربه ی جدیدی بسازید. بازاری نیز برای گربه هایی وجود داشت که تا به حال زاد و ولد نکرده بودند.

اهمیت بلاک چین

این بازی در آن زمان سر و صدای زیادی را در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آورده بود. همین موضوع سبب شد تا بسیاری از افراد این سوال را مطرح کنند که آیا این بازی توانست اهمیت بلاک چین را نشان دهد یا صرفا جنبه ای هنری داشت؟

هر یک از گربه های بازی بانمک و زیبا بودند ولی ارزش آنها را کمیاب بودنشان تعیین می کرد. در نتیجه هر چه یک گربه تجملی تر بوده و جزئیات بیشتری داشت، از ارزش بالاتری هم برخوردار بود. پس بلاک چین هنر خود را دقیقا در همین مورد نشان داد.

با کنار هم قرار گرفتن پتانسیل بالقوه ی بلاک چین و کمیاب بودن این دارایی ها بود که در نهایت چنین موفقیت عظیمی حاصل شد. یعنی اینطور تصور کنید که انگار هر هنرمند با استفاده از بلاک چین بتواند اصالت اثر خود را حفظ نماید. در نتیجه می توان گفت که هنر و بلاک چین در این گربه های بامزه در کنار یکدیگر قرار داده شده بودند.

کریپتوکیتیز چیست

خالقان کریپتوکیتیز آن را تنها یک بازی دانسته و علاقه ای به توسعه ی جنبه های هنری آن نداشتند. هرچند که شرکت توسعه ی دهنده معتقد بود که استفاده از این بازی کمک می کند تا مردم بیشتر با نحوه کار بلاک چین آشنا شوند. همواره بازی های مختلفی وجود داشته اند که ضمن داشتن جنبه های سرگرم کننده، اهداف خاصی را هم دنبال می کردند. چطور که بازی معروف Minesweeper کمک کرد تا افراد با رایانه ها آشنایی پیدا کنند. همچنین بازی Farmville سبب شد تا مردم بیشتر به سمت شبکه های اجتماعی کشیده شوند. بازی های مبتنی بر فلش نیز مردم را با اینترنت و فضای آن آشنا کردند. حتی «پرندگان خشمگین» نیز به هذف افزایش وابستگی بین افراد و گوشی های تلفن همراه ساخته شد.

مسائل فنی مربوط به قراردادهای هوشمند

کریپتوکیتیز از یک ساختار واحدی و کتابخانه های آن بهره می برد. رهگیری مالکیت و تعیین هویت هر کیتی و در نهایت انتقال آن از فردی به فرد دیگر نیز از طریق قرارداد اصلی انجام می گرفت. این قرارداد همچنین مسئول تولید کیتی های جدید نیز بود. در حقیقت همه ی کارکردهای اساسی بازی از همین قرارداد اصلی نشات می پذیرفتند.

منظور از دیگر قراردادها، آنهایی است که سبب ایجاد کیتی های حاصل از زاد و ولد گربه ها می شدند. همانطور که گفته شد می توان با کد نویسی مستقیم در قراردادهای هوشمند بلاک چین اتریوم فعالیت کرد اما استفاده از متاماسک گزینه ی راحت تری خواهد بود.

قیمت گربه ها و نحوه خرید آنها

راحت ترین روش خرید و فروش این گربه ها استفاده از بخش فروشگاه موجود در سایت بود. همانطور که گفته شد قیمت گربه ها با توجه به منحصر بودن هر گربه متفاوت بود. در نتیجه نمی توان قیمت واحدی را برای آنها بیان کرد اما به طور کلی هر گربه بین 0.003 تا 100.000

اتریم قیمت داشت.

پیش تر نیز به این نکته اشاره شد که برای خرید و فروش گربه ها لازم بود که در حساب خود، ارز اتریوم داشته باشید. اتریوم از طریق بسیاری از صرافی های داخلی یا خارجی قابل تهیه است.

با خرید اتریم حال می توانستید آن را به کیف پول متاماسک خود انتقال داده و افزونه ی این کیف پول را به مرورگر خود اضافه کنید. حال می توانید به راحتی با ورود به وب سایت بازی، در آن ثبت نام نموده و خرید و فروش کیتی ها را شروع کنید.

نحوه ذخیره کریپتوکیتی ها

کریپتوکیتی ها بر روی کیف پول رسمی اتریوم، یعنی متاماسک قابل ذخیره هستند. متاماسک این امکان را فراهم می کرد که بتوانید برای خرید و فروش کیتی ها اقدام نمایید. هرچند که امکان استفاده از کیف پول های سخت افزاری نیز برای ذخیره کیتی ها وجود داشت. از انواع این کیف پول ها می توان به «لجر نانو اس» اشاره کرد که توکن های ERC-721 را پشتیبانی می نماید.

تیم توسعه

تیم سازنده ی این بازی جذاب، «آکسیوم ژن» نام دارد. آنها کارنامه ی درخشانی در حوزه ساخت بازی هایی مرتبط با واقعیت مجازی و یا فناوری های مبتنی بر بلاک چین دارند. هر چند که بدون اغراق می توان کریپتوکیتیز را ستاره ی درخشان کارنامه ی کاری این گروه دانست.

آنها درآمد قابل توجهی را نیز از طریق این بازی و بستر بلاک چین به دست آوردند. درواقع سود خوبی از فروش گربه های نسل صفر عاید این شرکت شد. همچنین آنها بابت هر تراکنش نیز مبلغی معادل 3.75 درصد کل تراکنش به عنوان کارمزد دریافت می کردند. درواقع با اتمام گربه های نسل صفر این کارمزد به تنها منبع درآمد توسعه دهندگان تبدیل شد.

کریپتوکیتیز چیست

البته نیازی نیست که برای تهیه کیتی ها فقط به بازار رسمی عرضه آنها مراجعه کنید. نمی شد به قراردادهای هوشمند بازی به چشم بستری مفید برای انجام تراکنش نگاه کرد. در نتیجه خرید و فروش آنها در بازارهای غیر رسمی نیز رواج یافت. البته این معاملات هیچ پولی را عاید آکسیوم ژن نمی کردند.

چهارچوب های زمانی

بازی در هفته ی اول دسامبر سال 2017 عرضه شد.

در آن زمان پلتفرم آن چیزی حدود 100 هزار گربه، 5 میلیون دلار پول در گردش و 60 هزار کاربر داشت. نکته ی جالب اینجاست که مسئولین بازی همان هفته ی اول اعلام کردند که حدود 25 درصد از ترافیک شبکه اتریوم به این بازی مربوط می شد.

یک هفته بعد، تمامی این ارقام چندین برابر شدند. به طوری که تعداد کاربران بازی به بیش از 150 میلیون نفر رسید. سرماسه ی در گردش آن نیز مرز 15 میلیون دلار را رد کرد.

از همان ابتدا برنامه ی شرکت بر این بود که تا سال 2018 یک نرم افزار موبایلی ارائه دهد که ویژگی های نسخه ی وب بازی را شامل شود. همچنین تا پیش از این زمان، امکان خرید با استفاده از ارزهای سنتی وجود نداشت که این مورد نیز به بازی اضافه شد. در نهایت نیز تا پایان سال 2018 تمامی گربه های نسل صفر متولد شدند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.