آموزش های کریپتوکارنسی

اصطلاح بمب سختی و عصر یخبندان اتریوم

بررسی اصطلاح بمب سختی و عصر یخبندان اتریوم

احتمالا با نحوه فعالیت اتریوم که با استفاده از مکانیزم استخراج یا اثبات کار است، آشنایی دارید. این مکانیزم موجب قدرت ماینرها جهت تولید اتریوم، تایید تراکنش‌های جدید و در نهایت حفظ یکپارچگی شبکه بلاکچین می‌شود. بمب سختی و عصر یخبندان اتریوم اصطلاحی است که  توسط توسعه دهندگان شبکه اتریوم در سال 2015  مطرح شد. این اصطلاح بیانگر اجرای یک نقشه عامدانه برای افزودن سختی استخراج است که منجر به نابودی شبکه اتریوم می‌شود. هدف از اجرای این طرح اجبار توسعه دهندگان اتریوم مبنی بر ایجاد تثبیت در سهام است. در ادامه این مقاله، به شرح بیشتر این مفهوم می‌پردازیم و داستان های مرتبط با آن را بیان می‌کنیم.

روند شروع کار شبکه اتریوم از ابتدا تا کنون

نحوه کار شبکه اتریوم از همان زمان که شروع به فعالیت کرد بر مبنای مکانیزم اثبات کار بود. از این لحاظ رقابت شدیدی با سایر ارزهای دیجیتال، نظیر زی‌کش، بیت کوین، مونرو رقابت داشت. روال کار از این قرار است که از طریق سخت افزارهایی، ماینرها به حل معادلات بلاک‌ها می‌پردازند و بدین سان با یکدیگر رقابت می‌کنند. برندگان این رقابت علاوه بر اینکه پاداش دریافت می‌کنند، موفق به دریافت مجوز جهت اضافه نمودن بلاک به بلاک چین می‌شوند. اغلب ارزهای دیجیتال نظیر اتریوم که بر اساس مکانیزم اثبات کار طراحی شده‌اند، با کم یا اضافه شدن ماینرها، منجر به تغییر در قدرت پردازش شبکه می‌شود. این امر موجب می‌شود که ماینرها معادلات شبکه را که موجب آزادسازی کویین‌های جدید می‌شود به شکل تقریبا تثبیت شده در یک بازه زمانی مشخص انجام دهند. تعویض سخت افزار قدیمی با دستگاه‌های جدیدتر و قدرت و ظرفیت بیشتر موجب ثابت ماندن مکانیز توسط ماینرها می‌شود.

اصطلاح بمب سختی و عصر یخبندان اتریوم

با اجرای طرح بمب سختی و عصر یخبندان اتریوم، فعالیت در شبکه پیچیده‌تر شده و ماینرها نیازمند افزایش زمان، جهت حل معادلات خواهند شد. بمب سخت بسیار قدرتمند عمل می‌کند طوریکه باعث ایجاد تغییرات محسوسی در شبکه اتریوم شده و نهایتا باعث توقف یا فریز شبکه خواهد شد. در چنین شرایطی انجام تراکنش به دلیل پیچیدگی زیاد در شبکه عملا متوقف می‌شود در نتیجه شرایط پیش آمده عصر یخبندان می‌گویند.

اصطلاح بمب سختی و عصر یخبندان اتریوم

دلایل اجرای طرح بمب سختی و عصر یخبندان اتریوم توسط توسعه دهندگان

زمان اجرای طرح بمب سختی و عصر یخبندان اتریوم همزمان با تغییر مکانیزم شبکه اتریوم خواهد بود. یعنی مکانیزم فعلی این شبکه ( اثبات کار) تغییر داده و مکانیزم اثبات سهام را جایگزین کند. شروع فعالیت طرح اثبات سهام قرار است در نسخه جدیدی از شبکه اتریوم باشد که کاسپر ( Casper ) نام گرفته است. با شروع کار این طرح تحولات گسترده‌ای رخ خواهد داد که نیاز به هارد فورک جدیدی در شبکه پیدا خواهد شد. پیاده سازی نسخه دوم اتریوم ( Ethereum 2.0 ) در این هارد فورک جدید انجام خواهد گرفت. احتمال دارد بعد از هارد فورک نهایی که در شبکه اتریوم به سرنیتی ( Serenity ) معروف است دو شبکه اتریوم دیگر وجود داشته باشد.

  1. بلاک چین جدید که با مکانیزم اثبات سهام فعال شده است.
  2. بلاک چین قدیمی که همچنان بر پایه مکانیزم اثبات کار فعال است و برای ادامه حیات خود نیازمند ماینرهایش هست.

معمولا بعد از هر هارد فورک، ماینرها را در مورد اهمیت انتقال به شبکه جدید باید توجیه شوند. در غیر این صورت چنانچه متقاعد نشده و به فعالیت‌های قبلی خود اصرار کنند، توسعه دهندگان بروز خطر بزرگی را محتمل می‌دانند. چنین اتفاقی در هارد فورک DAO رخ داد که منجر به تولید ارز جدیدی به نام اتریوم کلاسیک ( بلاک چین قدیمی اتریوم ) شد.

در حال حاضر اتریوم کلاسیک و شبکه اتریوم هر دو فعال هستند و ماینرهای مخصوص به خود را دارد. در نتیجه مکانیزم بمب سختی و عصر یخبندان اتریوم را در کاسپر و در بلاک چین جدید فعال کرده است. اجرای این طرح برای جلوگیری از بروز دوباره این اتفاق در شبکه اتریوم صورت گرفته است. با فعال شدن این مکانیزم عملا کار برای ماینرهای شبکه قدیمی سخت و اصطلاحا فریز شده است. اتریوم با این طرح قصد دارد ماینرهای شبکه قدیمی را به سمت بلاک چین جدید هدایت کرده و آنها را برای انتقال مجاب کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.