آموزش های کریپتوکارنسی

بازار ساز خودکار AMM چیست

بازار ساز خودکار (AMM) چیست
 • بازار ساز خودکار AMM چیست

  چنانچه با دنیای ارز دیجیتال آشنا شده و با آن سروکار داشته باشید، با اصطلاحات زیادی رو به ‌رو خواهید شد. یکی از اصطلاحات که حتما به گوششان خورده‌است، صرافی غیر متمرکز و بازار ساز خودکار AMM یا (Automated Market Maker) می‌باشد. ممکن است این سوال برای شما پیش آید که این صرافی چگونه بوده و به چه صورت کار کرده و فرق آن با صرافی‌های معمولی چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات باید بگوییم که، در صرافی غیر متمرکز مانند نوع متمرکز آن به محیطی برای انجام معاملات نیاز است چرا که ارز دیجیتال با دارایی و سرمایه فرد سروکار دارد، بنابراین مانند هر معامله دیگری انجام این معاملات غیر متمرکز نیز به بازار یا محیطی نیاز دارند که امکان خرید و فروش و معامله ارز و دارایی در آن فراهم باشد.

  با توجه به محیط و بازار معاملاتی ارز دیجیتال و ویژگی‌ های مربوط به آن، دو دسته صرافی به وجود می‌آید: صرافی غیر متمرکز و صرافی‌های متمرکز. در صرافی متمرکز، روش انجام مبادلات به این صورت است که سفارشات خرید و فروش کاربران، در جایی به نام دفتر سفارشات در مقابل یکدیگر قرار گرفته و با هم تطبیق می شوند. در واقع صرافی متمرکز به عنوان واسطه‌گر، این معاملات را به انجام می‌رساند اما در صرافی‌های غیر متمرکز، به دارایی کاربران دسترسی وجود نداشته و در واقع مفهوم بازار ساز خودکار AMM در این‌جا مطرح ‌شده و لازم و ضروری می‌باشد.

  در ادامه در نظر داریم که در مورد هر یک از این دو صرافی توضیحاتی داده، ویژگی‌های آن‌ها، چالش‌ها، معایب و مزایا و نوع کارکرد آن‌ها را شرح دهیم و با در قرار دادن این اطلاعات در این مقاله برای کلیه تریدرها، آن ها را در انجام امور مبادلات ارز دیجیتال با خود همراه کرده و یاری رسانیم. اگر مایل هستید در مورد صرافی های متمرکز و غیر متمرکز و بازار ساز خودکار AMM اطلاعاتی کسب کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

  بازار ساز خودکار AMM چیست

  روال کار معاملات در صرافی‌های متمرکز چگونه است و با چه معایبی روبرو می باشد؟

  در دنیای ارز دیجیتال قبل ‌از آنکه مفاهیمی چون بازار ساز خودکار ای ام ام به وجود آید، کلیه معاملات با استفاده از صرافی متمرکز به انجام می رسیدند. کلیه سفارشات مالی که شامل خرید و فروش ارز بودند، در پایگاه داده متمرکز مربوط به صرافی‌های متمرکز ، ثبت میشدند و مکانیسم، فرمول یا نرم‌افزاری با عنوان موتور تطبیق، سفارشاتی که برای خرید و سفارش در پایگاه داده وجود داشته و شبیه به هم بوده و با هم مرتبط بودند را به یکدیگر وصل می کرد. مثلاً اگر فردی بخواهد یک اتر را در بازار به قیمت x دلار خریداری کند سفارش خرید خود را در صرافی ثبت می کند و در طرف مقابل فردی به‌ عنوان فروشنده اتر وارد بازار شده و سفارش خود را با قیمت مورد نظر به ثبت می‌رساند، در پایگاه داده صرافی‌های متمرکز، موتور تطبیق وارد عمل شده و سفارش خرید و فروش را با هم مقایسه کرده و معامله را در بین آن‌ها به انجام می‌رساند، اترهای فروشنده را به خریدار و دلارهای فرد خریدار را به فروشنده منتقل می کند.

  از معایب این روش می‌توان به این مساله اشاره کرد که در صرافی‌های ارز دیجیتال که به‌صورت متمرکز کار می‌کنند، فرد ناظر و واسطه گری وجود دارد که معاملات، تحت نظارت آن شخص، گروه یا شرکت انجام می گیرد، بنابراین این صرافی‌ها به دارایی‌ ارزی و مشخصات کاربران دو طرف معامله کنترل کامل دارند. به دلیل آن که خریدار و فروشنده برای تکمیل مراحل مبادلات خود مجبور هستند دارایی خود را به حساب صرافی متمرکز واریز کرده و از آن به عنوان عامل واسط استفاده کنند، هویت و ماهیت آن‌ها برای صراف کاملاً مشخص و واضح خواهد بود، این در حالی است که ارز دیجیتال بر خلاف این مسئله بوده و با این هدف بوجود آمده است که ماهیت افراد و میزان دارایی آنها از چشم بقیه محفوظ بوده و هیچگونه دسترسی به اطلاعات آنها وجود نداشته باشد.

  بازار ساز خودکار (AMM) چیست

  صرافی متمرکز و غیر متمرکز و تفاوت عملکردی آنها

  در واقع علت اصلی به وجود آمدن و روی کار آمدن صرافی غیر متمرکز برای ارز دیجیتال یا همان دکس ها(DEX) به‌همین دلیل بوده است تا کاربران بتوانند بدون آنکه نیاز به احراز هویت و انتقال دارایی خود به کیف پول دیجیتالی شرکت یا نهاد دیگری داشته باشند و بدون واسطه، معاملات خود را انجام داده و به نتیجه برسانند. در ادامه درمورد صرافی غیر متمرکز و روش کار آن‌ها، بازار ساز خودکار (AMM) و اصطلاحات و موضوعاتی که در این زمینه وجود دارند، بیشتر توضیح خواهیم داد.

  بازار ساز خودکار AMM چیست و روال کار آن به چه صورت است؟

  با توجه به مشکلاتی که واسطه‌گری در بازار معاملاتی مرتبط با صرافی‌های متمرکز به همراه دارد، نسل جدیدی با عنوان صرافی غیر متمرکز وارد عمل شد، که در این صرافی ها از دفتر سفارشات خبری نبوده و به طور کلی از پلتفرم آن حذف گردید و به جای آن مفهوم جدیدی به نام بازار ساز خودکار (AMM) جایگزین شد. بازار ساز خودکار (AMM)مجموعه ای از قراردادهای هوشمندی است که بر روی بلاک چین قرار دارند، و برای هر جفت ارز و هر جفت معامله، وظیفه دارد نقدینگی لازم را به وجود آورده و قیمت ارز ها را به طور لحظه ای و بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین کند.

  الگوریتم بازار ساز خودکار AMM برای آنکه بتواند این معاملات را انجام دهد به بستری احتیاج دارد که جفت ارز به آن واریز و از آن برداشت می شود، به این بستر استخر نقدینگی گفته می‌شود. در استخر نقدینگی همواره مقداری از جفت ارز معاملاتی وجود داشته و برای شروع معامله، افراد کیف پول دیجیتال خود را به استخر نقدینگی متصل کرده، مقداری توکن واریز کرده و معادل آن توکن مورد نظر دیگر را دریافت می کنند.

  بازار ساز خودکار (AMM) چیست

  در واقع واسطه و طرف قرارداد افراد در بازار ساز خودکار (AMM)، قرارداد هوشمند استخر نقدینگی می باشد. معاملات اولیه صرافی های غیر متمرکز شخص به شخص یا همتا به همتا (peer-to-peer)  بودند اما در صرافی های غیر متمرکز مبتنی بر بازار ساز، شخص به قرارداد هوشمند(Peer-to-contract) می باشند.

  همانطور که گفته شد استخر نقدینگی تامین کننده توکن های معامله می باشد، بنابراین همواره بایستی مقداری توکن در داخل آن وجود داشته باشد. اما این توکن ها ار کجا تامین می گردد؟ در جواب به این سوال باید گفت که در صرافی متمرکز مبتنی بر بازارساز، افرادی هستند که نقدینگی ارزهای موجود در استخر را تامین می‌کنند، به این افراد تأمین‌کننده نقدینگی یا  (Liquidity provider)گفته می‌شود. این افراد به انتخاب و خواست خود، مقداری از دارایی ارزی خود را در استخر نقدینگی قفل و بلوکه می‌کنند و به این ترتیب بخشی از کارمزد پرداخت شده توسط معامله گران را از استخر به عنوان سود دریافت می کنند. تامین کننده نقدینگی هر موقع تمایل داشته باشد، می‌تواند دارایی‌های خود را از استخر نقدینگی آزاد کرده و از آن استخراج کند. در بازار ساز خودکار AMM ،قراردادهای هوشمند بر این اصل فعالیت می کنند که همواره نسبت توکن های موجود در داخل استخر را محاسبه می‌کنند و این نسبت نشان‌دهنده نسبت عرضه و تقاضا خواهد بود. بنابراین با استفاده از این نسبت می‌توانند تغییرات قیمت ارزها را در لحظه محاسبه کرده و طبق آن، معاملات را به انجام رسانند.

  به‌طور دقیق‌تر بازار ساز خودکار AMM ، به هیچ‌کس وابسته نبوده و به‌ صورت کاملا خودکار و به واسطه الگوریتم های ریاضی و مجموعه‌ای از معادلات پیچیده یا ساده، معاملات را بدون واسطه انجام می دهد. این الگوریتم ریاضی قیمت و ارزش دارایی ها را بر اساس مکانیسم عرضه و تقاضا تعیین کرده و به معامله گران اجازه می دهد بدون نیاز به وجود طرف مقابل در معامله، خرید یا فروش خود را انجام دهند.

  بازار ساز خودکار (AMM) چیست

  بازار ساز خودکار AMM به واسطه پروتکل مشخصی وظیفه قیمت‌گذاری و تعیین ارزش دارایی‌ها، تامین نقدینگی استخر و برقراری تعادل در بین آن‌ها را برعهده دارد.

  همان‌طور که گفته شد در بازار ساز خودکار، که همچون یک دستگاه تمام اتوماتیک عمل می‌کند، وظیفه تعیین قیمت توکن به صورت لحظه‌ای توسط قرارداد هوشمند تعیین می‌شود. در این قراردادها از فرمول‌های خاصی استفاده می‌شود تا به ‌این ‌ترتیب بتوانند ارزش و قیمت یک ارز را در برابر ارز مقابل محاسبه کرده و در لحظه تعیین کنند. برخی از این فرمول‌های بازار ساز های خودکار مانند یونی سواپ (Uniswap) و پنکیک سواپ (Pancakeswap) ساده و برخی دیگر مانند کرو (Curve) و بَلِنسر (Balancer) از پیچیدگی بیشتری برخوردار هستند.

  استخر هایی که از فرمول ریاضی سواپ استفاده می کنند از یک جفت ارز تشکیل شده اند و به همین دلیل ساده بوده و برای تعیین قیمت ارز ها از فرمول x*y=k استفاده می کنند که در این فرمول x موجودی یک ارز دیجیتال و y موجودی ارز مقابل آن بوده که در واقع در این معادله x  فروخته شده وy  خریداری می شود و k که یک عدد ثابت می باشد، نشانگر حجم نقدینگی استخر است.

  چگونگی کار بازار ساز های خودکار

  برای این‌که با روال کار بازار ساز خودکار (AMM) بیشتر آشنا شوید کار را با یک مثال پیش می‌بریم:

  فرض کنید که جفت ارز  ETH/USDT را برای معامله انتخاب کرده‌اید، فرض بر این است که می خواهید در ازای فروش بخشی از اتر های خود، توکن تتر دریافت می کنید. بنابراین شما در ازای فروش بخشی از اتر خود، تتر دریافت خواهید کرد.

  بازار ساز خودکار (AMM) چیست

  در این صورت حجم اتر موجود در استخر نقدینگی افزایش یافته و حجم تتر کاهش می یابد، بنابراین طبیعی است که قیمت اتر کاهش و قیمت تتر به دلیل کم شدن تعداد آن، افزایش پیدا می‌کند. این تغییر ارزش تا زمانی ادامه دارد که معامله ای درست برعکس این معامله انجام‌ گرفته و قیمت دوباره به تعادل برسد. یعنی معامله ای پیش آید که در آن تتر فروخته و اتر دریافت شود. ناگفته نماند که این اتفاق خیلی زود به انجام می‌رسد چرا که با پایین آمدن قیمت اتر یا هر ارز دیجیتال دیگر، افراد زیادی به خرید آن تمایل پیدا می‌کنند و بنابراین خیلی زود این قیمت و ارزش به تعادل خود باز می گردد.

  طبق فرمول x*y=k اگر x را اتر فروخته شده به قیمت a و y را تتر خریداری شده به قیمتb بدانیم، الگوریتم ریاضی در بازار ساز خودکار، قیمت خرید و فروش را به گونه ای تعیین می کند که k و در واقع موجودی استخر نقدینگی ثابت بماند. بنابراین قیمت a به دلیل افزایش موجودی، کاهش و قیمت b به دلیل کاهش موجودی، افزایش می یابد و به این ترتیب تعادل استخر حفظ می شود.

  در این میان پروتکل ها و فرمول های پیچیده تر ریاضی نیز در بازار ساز خودکار (AMM) وجود دارند، از جمله بَلِنسر (Balancer) ، که استخرهای آن به جای یک جفت ارز، شامل مجموعه ای از ارز ها می باشد و بنابراین محاسبه قیمت ارز و نسبت وزنی آن ها پیچیده تر می شود.

  مفهوم لغزش قیمت (Price slippage) در صرافی‌ غیر متمرکز

  در هر روالی که با ارز و دارایی در ارتباط است، نوسان و تغییرات قیمت امری بدیهی و متداول می باشد. در صرافی های غیر متمرکز نیز این امر بدیهی و عادی است. به پدیده تغییر قیمت‌ها که در اثر خرید و فروش ارز و به منظور ثابت ماندن حجم نقدینگی استخر انجام می گیرد، اصطلاحاً لغزش قیمت (Price slippage)  گفته می‌شود.

  بازار ساز خودکار (AMM) چیست

  در صرافی غیر متمرکز و بازار ساز های خودکار این مسئله بسیار مرسوم بوده و به‌صورت لحظه‌ای و مدام در حال انجام است و آن‌چیزی که بر لغزش قیمت مؤثر است، حجم معامله و حجم نقدینگی استخر می باشد. هر چه نقدینگی استخر بیشتر باشد، لغزش قیمت کمتر و هرچه حجم معامله بیشتر باشد لغزش قیمت نیز بیشتر خواهد شد.

  در صرافی های متمرکز که به دفتر سفارشات وابسته است،  نیز پدیده لغزش قیمت وجود دارد. در این صرافی ها اگر میزان ارز خریداری شده برای یک فرد بالا و زیاد باشد، فرد مجبور است از فهرست سفارشات فروش، همه را بخرد تا زمان تکمیل خریدش فرا رسد و این امر سبب می شود که معامله در طیفی از قیمت ها انجام شود نه در یک قیمت ثابت و خاص.

  مفهوم استخر نقدینگی و تامین کننده نقدینگی(Liquidity Provider)

  همان‌طور که توضیح داده شد در صرافی‌های غیر متمرکز دفتر سفارشات وجود ندارد، اما معاملات به واسطه قراردادهای هوشمند انجام می‌گیرد، که به ‌صورت خود به‌ خود و خودکار این حجم از نقدینگی در اختیار کاربران معامله‌گر قرار گرفته و فرد بدون آن که نیاز به طرف مقابل در معامله داشته باشد، به استخر نقدینگی به میزان دلخواه توکن فروخته و معادل ارزش آن توکن دیگر را دریافت می‌کند. بنابراین، بازار ساز خودکار AMM به منبعی از انواع ارزها احتیاج دارد که معامله‌گر بتواند ارز خود را فروخته و خریداری کند. در این‌جا با مفهوم تامین کننده نقدینگی(Liquidity Provider) آشنا خواهیم شد که در مورد آن توضیح داده خواهد شد. وظیفه نقدینگی در بازار ساز خودکار AMM برعهده کاربرانی است که از روی خواسته و نظر خود سرمایه و دارایی خود را در استخر نقدینگی به اشتراک می‌گذارند. به این افراد اصطلاحاً تأمین‌کننده نقدینگی و یا به اختصار LP گفته می‌شود.

  هر کاربری می‌تواند به میزان دلخواه خود، در تامین نقدینگی استخر مشارکت داشته و به ازای میزان سرمایه خود، از بخشی از کارمزدهای معاملات بهره مند شود.

  بازار ساز خودکار (AMM) چیست

  اکثر صرافی‌های مبتنی بر بازار ساز خودکار AMM سعی در تشویق افراد به تامین نقدینگی بیشتر دارند و به‌ همین ‌منظور، مانور خود را بر روی کارمزدهای مبادلات صرافی می‌گذارند. برخی از این صرافی‌های بازار ساز خودکار، همه کارمزد و برخی دیگر بخشی از کارمزد مبادلات را در اختیار تامین‌کنندگان نقدینگی قرار می‌دهند.

  فرایند کلی تامین نقدینگی در استخرهای بازار ساز خودکار AMM از لحظه شروع تا لحظه دریافت سود تامین نقدینگی به شرح زیر می‌باشد:

  • فردی که قصد دارد دارایی خود را به‌منظور تامین نقدینگی استخر، سپرده‌گذاری کند، استخرهای گوناگون را مورد بررسی قرار داده و گزینه ای که نرخ سود مورد نظر او را دارد، انتخاب خواهد کرد.
  • فردی که خود را به‌عنوان تأمین‌کننده نقدینگی انتخاب کرده ‌است، کیف پول مجازی خود را به قرارداد هوشمند استخر مربوطه متصل می‌کند و بدین‌ترتیب به قرارداد هوشمند بلاک چین استخر این اجازه را می‌دهد که به میزان تعیین‌شده ای از سرمایه او دسترسی داشته و از آن برای انجام مبادلات استفاده کند.
  • در مرحله تامین نقدینگی، فرد تأمین‌کننده باید با توجه به جفت توکن و ارزی که در استخر موجود می باشد، از هر دو، به میزان یکسان، تامین نقدینگی کند. مثلاً برای استخر ETH/BTC چنانچه به اندازه یک اتر تامین نقدینگی کند، باید معادل یک اتر از ارز بیت کوین نیز سپرده‌گذاری کند.
  • با توجه به جفت توکنی که در استخر موجود است، توکن LP آن جفت توکن، برای فرد سپرده‌گذار و تأمین‌کننده نقدینگی، محاسبه ‌شده و واریز می‌شود. به‌عنوان مثال اگر فرد در استخر ETH/BTC تامین نقدینگی کرده ‌است، توکن ETH-BTC LP را به عنوان سود حاصل از کارمزدها دریافت خواهد کرد.
  • پس‌از انجام مبادلات در بازار ساز خودکار AMM ،فرد از کارمزدهای جمع شده مبادلات در استخ، با توجه به میزان سهمی که در تامین نقدینگی استخر داشته، کسب درآمد می کند.

  بازار ساز خودکار (AMM) چیست

  این کارمزدها به طور خودکار و پس از انجام هر معامله به استخر واریز گردیده و به‌صورت توکن های LP در استخر وجود دارد، فرد تامین کننده نقدینگی می‌تواند این توکن های LP را به قرارداد هوشمند واریز کرده و مبلغ سپرده گذاری خود را به همراه سودی که از کارمزدها به دست آورده است، به کیف پول دیجیتال خود واریز کرده و نقد کند.

   

  میزان سود حاصل از کارمزد و نحوه توزیع آن در بین تامین کنندگان نقدینگی، در صرافی‌ و با پروتکل های مختلف، متفاوت است. برخی از صرافی‌ها 0.3 درصد از معامله را به عنوان کارمزد دریافت می کنند و برخی دیگر به منظور تشویق و جذب بیشتر افراد، کارمزد را کمتر محاسبه می کنند. برخی از صرافی ها کل کارمزد را برای تامین کنندگان نقدینگی استخر واریز می کنند و گروهی از صرافی ها نیز بخشی از این کارمزد را به آنها اختصاص می دهند.

  زیان غیر دائمی (impermanent loss) در صرافی‌های مبتنی بر AMM چیست؟

  در بازار ساز خودکار AMM مانند هر بازاری که در آن معاملات ارزی و مالی انجام می‌گیرد، امکان وجود ضرر و زیان درکنار سود بالا وجود دارد. این قانون در مورد بازار ساز خودکار AMM و برای تامین کنندگان استخر نقدینگی نیز صادق است. یکی از احتمالات خطر برای تامین‌کنندگان نقدینگی در بازار سازهای خودکار، زیان غیر دائمی می‌باشد که در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

  در هر بازار مالی در کنار سود، زیان نیز وجود دارد، در مورد بازار ساز خودکار AMM اصطلاحی به ‌عنوان زیان غیر دائمی (impermanent loss) وجود دارد، چنانچه بخواهیم به‌صورت خلاصه این اصطلاح را توضیح داده و شرح دهیم، باید بگوییم که زمانی این زیان رخ می‌دهد که نسبت قیمت ارزهای سپرده‌گذاری شده توسط تأمین‌کننده نقدینگی در استخر، با گذشت زمان تغییر کند.

  در واقع در چنین مواقعی اگر تأمین‌کننده نقدینگی به جای به اشتراک گذاری سرمایه خود به منظور تامین نقدینگی استخر، پول خود را در کیف پول دیجیتالی اش نگه می‌داشت، ارزش دارایی‌های او بیشتر می شد.

  بازار ساز خودکار (AMM) چیست

  هرچه فاصله بین قیمت اولیه توکن سپرده‌گذاری شده توسط تامین کننده نقدینگی به قیمت فعلی آن بیشتر باشد، زیان غیر دائمی نیز بزرگ‌تر خواهد شد. برخی از توکن ها در بازار ساز خودکار ارزش ثابتی داشته و تغییری نمی کنند، از جمله استیبل کوین‌ها یا توکن‌های با پشتوانه (wrapped tokens) .به دلیل پدیده زیان غیر دائمی، استفاده از این توکن ها در بازار سازهای خودکار، بهتر جواب می دهند.

  شاید صفت غیر دائمی برای این زیان چندان مناسب نباشد، تنها در صورتی این زیان غیر دائمی است که تأمین‌کننده نقدینگی دست به دارایی‌های خود نزند تا به ‌مرور، دارایی‌های او ارزش اولیه و ارزشی که در هنگام واریز به استخر نقدینگی را داشتند، پیدا کنند. اما چنانچه تأمین‌کننده از استخر خود برداشت کند و در زمانی این کار را انجام دهد که بین قیمت اولیه و قیمت فعلی تفاوت وجود داشته باشد، زیان تأمین‌کننده نقدینگی به‌صورت کاملاً دائمی برای او خواهد شد.

  با وجود همه این گفته ها، باید این مساله را مد نظر قرار داده و نباید این نکته را فراموش کرد که تامین کننده نقدینگی در ازای میزان سرمایه ای که در استخر به اشتراک می گذارد، سود مشارکت و کارمزد دریافت می‌کند و در خیلی از مواقع سودی که دریافت می‌کند، زیان غیر دائمی را کاملا برطرف می سازد و حتی در برخی از مواقع سود دریافتی او، از زیان غیر دائمی بیشتر هم خواهد شد. اگر قرار بود تامین نقدینگی برای ارزها و توکن هایی که قیمت ثابت ندارد و مرتب تغییر می‌کنند، دارای ضرر باشد در این ‌صورت هیچ تأمین‌کننده نقدینگی، راضی به سرمایه‌گذاری نمی‌شد و به این ترتیب روال کار صرافی های غیر متمرکز با مشکلات زیادی مواجه می شد. به همین دلیل صرافی های غیر متمرکز مبتنی بر بازار ساز خودکار AMM ، برای ارزهایی که قیمت متغیر دارند، سود بیشتری در نظر می‌گیرند تا تامین‌کنندگان نقدینگی را تشویق به سرمایه‌گذاری در این زمینه کنند.

  بازار ساز خودکار (AMM) چیست

  نتیجه گیری

  همه آنچه که گفته شد در ارتباط با صرافی‌های غیر متمرکز و بازار ساز های خودکار بود، مقوله بسیار مهمی که در امور مالی غیر متمرکز وجود داشته و پای خود را به‌ تازگی در ارز دیجیتال باز کرده و آینده رو به ‌رشدی خواهد داشت. ورود به هر بازاری که با ارز و سرمایه سر و کار دارد، نیاز به آگاهی و دانش دارد از بورس گرفته تا ارزهای دیجیتال. در صرافی غیر متمرکز نه سود مطلق وجود دارد و نه زیان مطلق. همه ‌چیز بر طبق محاسبات دقیق و قراردادهای هوشمند انجام می‌گیرد پس اگر که قصد دارید که وارد این دنیای جدید و به روز شده و قصد دارید که از صرافی غیر متمرکز و بازار ساز خودکار AMM خواه برای انجام معاملات ارزی خود و خواه به ‌عنوان یک تأمین‌کننده نقدینگی استخر استفاده کنید، در هر دو صورت باید زمان کافی برای مطالعه و جمع‌آوری اطلاعات در این زمینه اختصاص دهید تا دچار ضرر و زیان به دلیل نداشتن آگاهی نشوید.

  بازار ساز خودکار AMM که این مقاله به آن تعلق گرفته‌است از مهم‌ترین دستاوردهای معاملات غیر متمرکز می‌باشد. بازار ساز های خودکار در مقایسه با صرافی‌های سنتی که دارای دفتر سفارشات هستند، کمی پیچیده‌تر بوده و نیاز به آگاهی زیادی دارند. اما با نوآوری‌هایی که دارند و به دلیل آنکه هویت و اطلاعات فرد معامله‌گر در آنها برملا نمی‌شوند، هم بسیار ارزشمند هستند و هم روز به‌ روز به محبوبیت آن‌ها افزوده می‌شود. بازار ساز خودکار AMM عمر طولانی نداشته و تازه وارد عرصه و دنیای دیجیتال شده است و سعی دارد با رابط کاربری زیبا و ساده‌ای که فراهم کرده‌است، جای پای خود را هر چه بیشتر در بین معامله‌گران و تأمین‌کنندگان نقدینگی باز کند. این صرافی‌ها نیز مانند هر ایده نو و دانش جدیدی نیاز به پرورش و رشد دارند و با توجه به استقبالی که از ارزهای دیجیتال شده و افرادی متخصصی که در این حوزه فعالیت می کنند، پیشرفت این بازار ساز ها نیز روز افزون خواهد بود.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  مطالب مرتبط

  دیدگاهی ثبت نشده است

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.