رپورتاژ

فونت مناسب کتاب برای طراحان چاپ چیست

فونت انگلیسی زیبا

احتمالا برای شما هم پیش آمده که با یک فونت بی‌نهایت خسته‌کننده مواجه شده باشید. این اتفاق ناگوار زمانی رخ می‎دهد که با شوق و ذوق کتابی را می‌خرید و دوست دارید تمام صفحات آن را در سریع‌ترین زمان ممکن بخوانید اما در عرض چند صفحه خود را خسته خواهید یافت. گاهی این اتفاق می‌تواند آنقدر آزاردهنده باشد که به طور کلی از خواندن کتاب دست بکشید و عطای آن را به لقایش ببخشید. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک ویراستار یا نویسنده فونت اشتباهی را برای طراحی و قالب‌بندی کتاب خود انتخاب کرده است. به همین خاطر در این نوشته قصد داریم تا تعدادی فونت مناسب کتاب را به شما معرفی کنیم. اگر طراح چاپ یا ویراستار هستید، احتمالا این نوشته مختص خود شماست. پس با ما همراه باشید.

چرا انتخاب فونت مناسب کتاب مهم است؟

انتخاب فونت زیبا یا تایپوگرافی را می‌توان به قرن یازدهم رساند. پیش از عصر دیجیتال، تایپوگرافی یک هنر تخصصی بود و اولین نمونه‌های آن را می‌تواند در انجیل گوتنبرگ مشاهده کرد. با تولد اینترنت، انفجار خلاقانه‌ای در زمینه‌ی انواع فونت انگلیسی زیبا و فونت فارسی زیبا به وجود آمد. هم‌اکنون طراحان وب و کتاب‌ها گزینه‌های زیادی را در اختیار دارند اما آیا تمامی این فونت‌ها مناسب هستند؟ قطعا خیر. تنها تعداد معدودی از فونت‌ها هستند که می‌توان از آن به عنوان فونت مناسب برای طراحان چاپ نام برد. اما چرا فونت‌ها تا این حد مهم هستند؟

فونت مناسب کتاب می‌توانند شخصیت یک اثر ادبی یا علمی را شکل دهند. اگر دقت کرده باشید، کتاب‌ها با موضوعات گوناگون، فونت‌های خاص خود را دارند تا بیشترین همخوانی بین ظاهر و محتوا وجود داشته باشد. با این که ممکن است استفاده از یک فونت خاص باعث شود که در ذهن مخاطب جای بگیرید اما نمی‌توان از هر فونتی برای کتاب استفاده کرد. قطعا خواننده قرار است ساعات زیادی را با کتاب‌های شما سروکله بزند، در نتیجه بایستی فونتی را انتخاب کنید که خستگی چشم را به حداقل میزان ممکن کاهش دهد.

در واقع شاید در نخستین برخورد، توجه خواننده به جلد کتاب جلب شود اما بعد از این که کتاب را باز کرد، بایستی با یک فونت استاندارد و خوانا روبرو گردد. فونت خوانا به افزایش تمرکز و حفظ انسجام کمک خواهد کرد. هنگامی که با چشمان خود یک مطلب را می‌خوانیم، سرعت رد شدن از واژگان و جملات بسیار بالاست. بنابراین فونتی مناسب خواهد بود که در این مسیر «دست‌انداز» ایجاد نکند.

فونت مناسب کتاب

فونت مناسب کتاب

انتخاب بهترین فونت برای کتاب را چگونه انجام دهیم؟

یکی از مهم‌ترین کارهایی که حین تعیین فرمت کتاب باید به آن توجه داشته باشید، وقت گذاشتن برای شناسایی بهترین و مناسب‌ترین فونت‌هاست. بهتر است که سه الی چهار فونت مختلف را در اندازه‌های بزرگ چاپ کرده و با مشورت دوستان خود تصمیم بگیرید که کدام یک از آن‌ها خوانایی بهترین خواهد داشت. قطعا خوانا‌ترین آن‌ها بهترین فونت مناسب کتاب شما خواهد بود.

اگر تصمیم‌گیری در مورد انتخاب فونت برای شما کار سختی است، می‌توانید این سوالات را از خودتان بپرسید:

 • آیا چشمان شما از از این فونت خسته شده است یا نه؟
 • آیا این فونت حس کتاب را بازتاب می‌کند؟
 • آیا در حین خواندن یک الی دو صفحه، فونت منجر به از دست دادن تمرکز شده است؟
فونت فارسی زیبا

فونت فارسی زیبا

سایز و فونت فارسی مناسب برای متن کتاب

اگر قصد چاپ کتاب به زبان فارسی دارید، بهترین فونت‌ها برای متن کتاب شامل B lotus، B Nazanin و B mitra است. همچنین اگر از واژگان لاتین در بین کلمات فارسی استفاده می‌شود، بهترین فونت Times new roman است.

همچنین بهترین سایز برای فارسی 13 و برای بخش‌های انگلیسی 10.5  است. اما این مسئله همواره ثابت نیست. برای مثال بهتر است که سایز نوشته برای کودکان بیشتر از این مقدار باشد تا خوانایی آن برای افراد کم‌سن‌وسال افزایش یابد.

فونت و سایز مناسب برای پاورقی

فونت مناسب طراحی پاورقی در زمان فارسی مشابه متن کتاب است. یعنی شامل B lotus، B Nazanin و B mitra  بهترین و خواناترین گزینه‌هایی است که پیش‌رو دارید. به همین ترتیب پاورقی به زبان انگلیسی هم بایستی با فونت Times new romanباشد.

اگر قصد قرار دادن پاورقی فارسی دارید، فونت آن را 10.5  در نظر بگیرید. همچنین پاورقی انگلیسی هم بایستی 8.5 باشد.

فونت مناسب عنوان کتاب

اصولا فونت‌هایی که در عنوان کتاب و روی جلد استفاده می‌شوند، می‌توانند کمی پیچیدگی بیشتری داشته باشند تا هم بر زیبایی جلد بیفزایند و هم توجه افراد بیشتری را به سوی خود جلب کنند. بهترین فونت فارسی زیبا برای تیتر B titr، B mitra و B jaded است. فونت انگلیسی زیبا برای عنوان نیز Times new roman و Calibri است.

عناوین داخلی متن نیز بهتر است با استفاده از فونت‌های B Nazanin و B yaghout نوشته شود.

بهترین فونت برای کتاب‌های انگلیسی

اگر قصد طراحی یک کتاب انگلیسی زبان دارید، خوشحال باشید! چرا که بیش از 30 هزار فونت برای این زبان وجود دارد. با این حال باز هم نباید به دنبال فونت‌های عجیب و غریب باشید، به این خاطر که همواره خوانایی و سادگی از همه چیز مهم‌تر است. اصولا در زبان انگلیسی با بررسی‌های بیشتری روبرو هستیم، به همین خاطر فونت‌ها به شکل تفکیک‌شده به شما عرضه می‌شوند:

 • فونت برای داستان‌های ادبی: Baskerville
 • فونت برای داستان‌های رمانتیک: Sabon
 • فونت برای متون آکادمیک: Caslon
فونت انگلیسی زیبا

فونت انگلیسی زیبا

هنگام انتخاب فونت مناسب به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای این که بتوانید فونت مناسب کتاب خود را برگزینید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

خوانایی: بر اساس یک اصل، فونت مناسب برای چاپ کتاب فونتی است که وقتی در بزرگترین سایز ممکن قرار می‌گیرد، باز هم قابلیت خواندن داشته باشد. انتخاب ساده‌ترین فونت‌ها برای چاپ کتاب مانند مواردی که ذکر کردیم، به احتمال بسیار زیاد باعث خواهد شد که کتاب شما به شکل کامل خوانده شود و حتی می‌تواند به نظرات مثبت خوانندگان نیز بینجامد. بنابراین راحتی در خواندن را فدای مسائل دیگری مانند ایجاد تمایز نکنید.

سن و حال‌وهوای مخاطب: برخی از فونت‌ها بین افراد نسل‌های مختلف آشنا‌تر و راحت‌تر است. اگر مخاطبان شما کودکان، نوجوانان یا افراد نسل z هستند، استفاده از فونت‌های دوره‌ی قاجار قطعا برای‌شان جالب نخواهد بود. همانطور که می‌دانید، فونت‌ها با توجه به شکل‌وشمایل، خطوط و انحناهایی که دارند می‌توانند شخصیت جدی، کمدی، دراماتیک یا غریبانه‌ای داشته باشند. به همین خاطر لازم است که حس‌وحال فونت را درک کرده و با توجه به ژانر کتابی که در حال نوشتن یا ویراستاری آن هستید، فونت مناسب کتاب را برگزینید.

زیبایی‌شناسی بصری: ممکن است یک فونت به نظر شما بهترین انتخابی است که می‌توانید داشته باشید اما در واقع اینطور نباشد. متاسفانه در این باره، سلیقه‌ی شما به تنهایی چندان اهمیت ندارد. درست است که این کتاب شماست اما در واقع آن را برای افراد دیگری نوشته‌اید. به همین خاطر نیاز است که فونتی را انتخاب کنید که هم اصول طراحی فونت در آن‌ها رعایت شده باشد و هم مورد پسند جمعیت قابل توجهی قرار گیرد.

سخن پایانی

در زمینه‌ی انتخاب فونت مناسب کتاب و فونت مناسب طراحی عوامل مختلفی موثر هستند اما مهم‌ترین چیزی که باید به آن توجه کنید، خوانایی و راحتی چشم است. حتی اگر بهترین متن ادبی تاریخ تمام دوران را با یک فونت بد و ناجور در برابر چشم مخاطب قرار دهید، باز هم نمی‌توانید انتظار داشته باشید که بازخورد مثبت دریافت کنید. به همین خاطر در این نوشته سعی کردیم تا تعدادی از فونت‌های ساده، رایج و استاندارد در چاپ کتاب را به شما معرفی کنیم.

به این مطلب امتیاز بدهید...

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.