آموزش سخت افزار

راهنمای انتخاب کانفیگ و سخت‌افزار برای خرید سرور مجازی VPS

راهنمای انتخاب کانفیگ و سخت‌افزار برای خرید سرور مجازی VPS

خرید سرور مجازی یا VPS؛ اگر می‎‌خواهید دیگر از سرویس‌های هاست اشتراکی استفاده نکرده و به سراغ گزینه‌های اختصاصی برای میزبانی بروید، سرور مجازی که تحت عنوان سرورهای Virtual Private Server یا وی پی اس vps نیز شناخته می‌شوند، بهترین گزینه برای شما خواهند بود. یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های کسانی که این نوع سرور را انتخاب می‌کنند، نوع پیکربندی آن است. زمانی که یک کانفیگ اشتباه را انتخاب کنید، ممکن است حتی وب‌سایت دچار مشکل شود. به همین دلیل، در ادامه این مطلب به طور کامل نحوه انتخاب کانفیگ و سخت‌افزار برای VPS را بررسی کرده و می‌بینیم که چه مراحلی دارد. اما پیش از آن، باید ببینیم که چرا یک سرور نیاز به پیکربندی یا همان کانفیگ شدن دارد.

راهنمای انتخاب کانفیگ و سخت‌افزار برای خرید سرور مجازی VPS

راهنمای انتخاب کانفیگ و سخت‌افزار برای خرید سرور مجازی VPS

چرا باید VPS جدید خود کانفیگ کرد؟

معمولاً زمانی که یک سرویس هاست یا میزبانی را در ابتدا خریداری می‌کنید، ارائه‌دهنده شما تمام نرم‌افزارهایی را که برای استفاده از آن نیاز دارید، راه‌اندازی می‌کند. برای مثال درصورتی‌که یک سرویس میزبانی مشترک را خریداری کرده باشید، احتمالاً بلافاصله به یک کنترل پنل برای حساب کاربری خود دسترسی خواهید داشت.

این کنترل پنل شامل تمامی ویژگی‌هایی است که برای پیکربندی یا کانفیگ کردن حساب خود نیاز دارید. با این حال، در اکثر مواقع شما قادر به ایجاد تغییرات روی سرور خود نخواهید بود، زیرا افراد دیگر (در سرور اشتراکی) نیز از آن استفاده می‌کنند.

با خرید سرور مجازی VPS، شما یک محیط کاملاً اختصاصی و در اختیار را دریافت می‌کنید. در اغلب مواقع، شرکت هاستینگ تنها نرم‌افزارهای اصلی سرور را برای شما راه‌اندازی کرده و سایر مراحل را باید خودتان انجام دهید. برای مدیریت راحت‌تر سرور وی پی اس می‌توانید یک کنترل پنل اختصاصی نصب کنید البته بعضی از هاستینگ‌های ایرانی این کار را برای شما انجام میدهد. در زمان خرید سرور مجازی پارس پک میتوانید کنترل پنل مورد نیاز را همراه سیستم عامل درخواست دهید تا نصب شود.  این بدان معناست که قبل از شروع استفاده از سرور مجازی VPS خود باید مراحل دیگری را نیز طی کنید که عبارت است از:

 • تعیین زمان شروع استفاده از VPS
 • یادگیری نحوه اتصال به سرور و صدور کد فرمان‌ها
 • بررسی نحوه نصب نرم‌افزار جدید و انجام به‌روزرسانی‌ها
 • کانفیگ کردن حساب‌های کاربری جدید (در صورت نیاز)
 • راه‌اندازی فایروال

معمولاً زمانی که از سرورهای Virtual Private Server استفاده می‌کنید، به‌جای رابط کاربری گرافیکی (GUI)، با خط فرمان سروکار خواهید داشت. اگرچه ممکن است نحوه نوشتن و پیدا کردن فرمان‌ها در ابتدا سخت به نظر برسد، اما به‌مرور کار کردن با آن ساده‌تر می‌شود. همچنین امکان راه‌اندازی کنترل پنل‌های میزبانی وجود دارد که امکان تعامل سرور با استفاده از رابط کاربری گرافیکی را فراهم می‌کند.

انواع پیکربندی VPS

سرورهای مجازی معمولاً از نظر نوع پیکربندی (Cofiguration) بر اساس معیارهای به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. انتخاب هر یک از کانفیگ‌ها به نیاز و علاقه صاحبان کسب‌و‌کار، داشتن نیروهای آموزش‌دیده، توانایی کار با نرم‌افزارهای مختلف، بودجه و … بستگی دارد. براین‌اساس، انواع مختلف کانفیگ‌های سرور مجازی عبارت است از:

راهنمای انتخاب کانفیگ و سخت‌افزار برای خرید سرور مجازی VPS

راهنمای انتخاب کانفیگ و سخت‌افزار برای خرید سرور مجازی VPS

1.وی پی اس مجازی‌سازی (Virtualization Type)

دو فناوری اختصاصی مجازی‌سازی برای VPS وجود دارد؛ Xen و OpenVZ. فناوری Xen مجازی‌سازی کامل را ارائه کرده و طیف گسترده‌ای از سیستم‌های عامل را پشتیبانی می‌کند. همچنین ازآنجایی‌که هیچ منبع مشترکی بین اپراتورها ندارد، کار هر سرور مستقل می‌شود. فناوری OpenVZ به طور اختصاصی سیستم‌عامل لینوکس که سرعت بیشتری دارد را پشتیبانی می‌کند. البته این فناوری مجازی‌سازی اجازه اشتراک‌گذاری منابع CPU و RAM را می‌دهد.

2.کنترل پنل‌ها

زمانی که از میزبانی راحت و کاربرپسند صحبت می‌کنیم، اولین فاکتوری که به ذهن می‌رسد کنترل پنل است. استفاده از کنترل پنل برای مدیریت سایت و مدیریت کل سرور بسیار اهمیت دارد. محبوب‌ترین و پیشرفته‌ترین کنترل پنل‌ها برای سرور مجازی VPS، دایرکت ادمین (DirectAdmin) و سی پنل (cPanel) هستند. سی پنل یک نمونه بهینه‌شده است که برای کاربرانی که می‌خواهند همه فرایندها را اتوماتیک پیش ببرند، مناسب است.

یکی دیگر از کنترل پنل‌هایی که اغلب توسط ارائه‌دهندگان سرورهای مجازی وی پی اس ارائه می‌شود، وب‌مین (Webmin) است. وب مین یک نرم‌افزار رایگان مدیریت سرور و حساب کاربری است. معمولاً سی پنل در مقایسه یا دایرکت ادمین یا وب مین منابع فشرده‌تری دارد. سی پنل برای عملکرد کامل به 256 مگابایت فضا نیاز دارد درحالی‌که دو نمونه دیگر، به 64 مگابایت نیاز دارند.

3.نصب و راه‌اندازی خدمات پایه

نرم‌افزارهای نصب شده را اغلب تحت عنوان LAMP که مخفف Linux + Apache + PHP + MySQL است، شناسایی می‌کنند. این کانفیگ با هر نوع سایتی سازگار بوده و برای استفاده توصیه می‌شود. البته برخی اسکریپت‌ها و پروژه‌های وب جدی به نرم‌افزارهای بیشتری برای عملکرد بهتر نیاز دارند.

متداول‌ترین عنصر جایگزین، Apache ( وب سروری که کاربران به‌جای آن LightHTTPD یا Nginx را نصب می‌کنند تا سرعت پردازش محتوای وب بهبود یابد) است. بسیاری از سرویس‌های ارائه VPS یا سرورهای خالی (بدون نصب نرم‌افزار و یا حتی سیستم‌عامل پیش‌فرض) یا مجموعه نرم‌افزارهای سفارشی را ارائه می‌دهند. LAMP  مجموعه نرم‌افزاری است که برای سرورهای مبتنی بر cPanel بسیار توصیه می‌شود.

4.سیستم‌عامل

یکی از متداول‌ترین سیستم‌های عامل که به‌صورت پیش‌فرض روی سرور مجازی نصب شده‌اند، CentOS است. CentOS از جمله بهترین توزیع‌های لینوکس و بسیار قابل‌اطمینان است. البته ازآنجایی‌که فروشندگان سرورهای وی پی اس می‌دانند که کاربران آن‌ها به سفارشی‌سازی علاقه‌مند هستند، سایر دستورها را نیز ارائه می‌دهند.

محبوب‌ترین توزیع‌ها، اوبونتو، فدورا و جنتو هستند. همچنین بسیاری از سرویس‌ها FreeBSD (یونیکس) را نیز را ارائه می‌دهند. اگرچه FreeBSD تا حدودی سرعت بیشتری دارد، اما برای استفاده در کنترل پنل cPanel توصیه نمی‌شود. این مسئله به این دلیل است که با به‌روزرسانی‌های خودکار سی پنل، FreeBSD خراب شود.

5.مقدار RAM و فضای حافظه

این معیارها معمولاً طبق مشخصات سرور حامل تنظیم می‌شوند. قبل از ایجاد و تأیید طرح‌های میزبانی VPS معمولاً گزینه‌های ممکن را بررسی می‌کنند. محبوب‌ترین مقدار، معمولاً 256، 512 و 1024 مگابایت است. حداقل فضای دیسک معمولاً 20 گیگابایت است درحالی‌که حداکثر آن ممکن است بین 80 تا 120 گیگابایت متغیر باشد. یک نکته کلیدی را فراموش نکنید اگر نیاز به پردازش‌های گرافیکی دارید باید سرور را انتخاب کنیدکه دارای کارت گرافیک اختصاصی باشد. سرور گرافیکی یا GPU برای اینجام این وظایف طراحی شده است که میتواند از آن استفاده کنید.

راهنمای انتخاب کانفیگ و سخت‌افزار برای خرید سرور مجازی VPS

راهنمای انتخاب کانفیگ و سخت‌افزار برای خرید سرور مجازی VPS

یک راهنمای کلی برای انتخاب بهترین VPS

فرض کنید بالاخره یک ارائه‌دهنده میزبانی را انتخاب کرده و می‌خواهید سرور مجازی خود را از آن‌ها دریافت کنید. جزئیات زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید که در نهایت، قیمت خوب و مناسبی نیز داشته باشد. برای مثال، بیایید یک نمونه آزمایشی را بررسی کنیم:

فرض کنید یک سرور با فضای دیسک 50 گیگابایت و رم 512 گیگابایتی را انتخاب کرده‌اید. یعنی به‌راحتی می‌توانید کنترل پنل cPanle را روی آن نصب کرده و از CentOS یا هر توزیع لینوکس دیگری استفاده کنید. به‌علاوه، استفاده از سی پنل به این معنی است که می‌توانید پیکربندی LAMP را هرطور که بخواهید تنظیم کنید. این تنها یک نمونه از انتخاب کانفیگ مناسب برای سروهای وی پی اس است. شما می‌توانید بر اساس نیاز خود هر پیکربندی دیگر را متناسب با بودجه‌تان انتخاب کنید.

جمع‌بندی نهایی

معمولاً اغلب وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات سرور مجازی پیش‌فرض‌های معین و محدودی از پیکربندی سرورها دارند که بدون توجه به تمایز سایت‌ها طراحی شده‌اند. به همین دلیل بسیار مهم است که ارائه‌دهندگانی را برای خرید سرور انتخاب کنید که کانفیگ‌های متنوع با قیمت‌ها و ویژگی‌های مختلف را ارائه می‌دهند. اگر نمی‌دانید که به چه نوع سرور VPS با چه ویژگی‌ها و سخت‌افزار و نرم‌افزاری نیاز دارید، مطالعه این مطلب به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.