رپورتاژ

جایگاه نهال سیب کشور ایران در جهان

جایگاه نهال سیب کشور ایران در جهان

میوه سیب تولید شده کشور ایران در اشکال و رنگ‌های متنوع به بازار عرضه می‌شود، شکل برخی از آن‌ها کاملاً گرد و برخی دیگر به صورت مخروطی هستند، محصولات تولید شده کشور ایران کاملاً گوشتی سفت و معمولاً با رنگ‌های قرمز، سفید یا زرد است، جالب است بدانیم که پوست انواع سیب تولیدی کشور ایران خشن و کلفت نیست، بلکه کاملا نازک و نرم بوده، رنگ آنها هم قرمز سبز یا زرد است» این نظر یکی از کاربران در سایت خارجی بود که در مورد سیب‌های تولید شده در کشور ایران نوشته بود.

وقتی توجه کنیم می‌بینیم نژاد سیب تولید شده در کشور ما بسیار بالا است و تقریباً در هر منطقه و اقلیمی از کشور ایران نژاد و ارقام مخصوص به آن منطقه تولید و به بازار عرضه می‌شود، شما نمی‌توانید شهر یا روستایی در کشور ایران را نام ببرید که در آن هیچ درخت سیبی وجود نداشته باشد! یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی کشور ایران بعد از نهال گردو و بادام نهال سیب بوده سپس انگور است، ما در این مقاله می‌خواهیم در مورد نژادهای گوناگون سیب برای شما مواردی را بیان کنیم.

جایگاه نهال سیب کشور ایران در جهان

جایگاه نهال سیب کشور ایران در جهان

آشنایی کل جهان با سیب ایران

نژادهای سیب ایرانی به عنوان یک محصول لوکس در کل جهان محسوب می‌شود که در پذیرایی‌های اعیانی و اشرافی خود از آن استفاده می‌کنند، علاوه بر صادرات میوه سیب در بازارهای خارجی بیشتر کشاورزان برون‌ مرزی مشتاق خرید نهال پیوندی و اصلاح شده درخت سیب ایرانی هستند، مقاومت بالای درختان اصیل سیب ایرانی در برابر آفت و بیماری‌ها همچنین تغییرات دمایی و جوی مخصوصاً برودت هوا و یخبندان باعث شده تا کاشت این نهال را در بیشتر مناطق برای کشاورزان آسان‌تر کند.

 البته امروزه نهالستان‌های معتبر به تولید انواع نژادهای ترکیبی نیز پرداخت‌اند، نه تنها برخی از آنها بومی کشور ایران و برخی دیگر نیز وارداتی از کشورهای آمریکا، فرانسه و کشورهای همسایه است، در کل کاشت و نگهداری درخت سیب به اندازی آسان و کم هزینه است که شما در مناطق کوهستانی و شمال‌غرب کشور منازل خیلی زیادی را خواهید دید که در حیاط منزل خود حتماً یک رقم سیب کاشته و از میوه آن استفاده می‌کنند، سیب جزو محصولات پربار محسوب می‌شود.

ویتامین‌های میوه سیب

میوه سیب به اندازه مغذی و مقوی است که در قرآن کریم به نام آن اشاره شده، از آن به عنوان سیب بهشتی یاد می‌کند، اگر بخواه یم به صورت علمی در مورد مواد مغذی و املاح معدنی میوه سیب صحبت کنیم، این میوه حاوی مقادیر بالای ویتامین C، K، B6 است، تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد مصرف روزانه یک عدد میوه سیب برای بدن بسیار مفید بوده و از بروز انواع بیماری‌های آلزایمر و سرطان جلوگیری می‌کند.

مهم‌ترین مناطق کشور ایران برای کاشت نهال سیب

از آنجایی که نهال سیب به عنوان یک نهال سرمادوست محسوب می‌شود بیشتر در مناطق شمال غرب کشور کشت و بازدهی بالایی دارد، ولی در مناطق شرقی و مرکزی نیز می‌توان از ارقام زود گل آن بهره برد، تولید نژادهای اصلاح شده نهال سیب باعث شده تا کشاورزان در هر نقطه کشور ایران بتوانند به احداث باغ سیب بپردازند علاوه بر تنوع بالا مرغوبیت محصولات تولید شده در این باغستان‌ها بخاطر کاشت نهال با کیفیت بسیار بالا است.

برخی از شهر‌های ایران نیز در رابطه با کشت باغات سیب و کیفیت سیب معروف هستند، شاید شما هم سیب مراغه را شنیده‌اید، سیب گلدن که در این شهر تولید می‌شود از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و زبان زد عام و خاص است، یا شهر سمیرم در اصفهان که باغات سیب زیادی را تولید می‌کنند و از کیفیت بالایی هم برخوردار هستند، انواع اقسام نهال‌های سیب در این شهر را به راحتی می‌توان یافت.

آشنایی با انواع نهال سیب

برای خرید نهال سیب شما باید با انواع نهال سیب آشنا شوید تا نهالی را تهیه کنید که سازگار با محیط باغ شما باشد، برای این مسئله توصیه می‌شود که حتما به یک نهال فروشی آنلاین و اینترنتی معتبر مراجعه کرده و از او درخواست کاتالوگ را داشته باشید تا در کاتالوگ نه‌ تنها با انواع نهال سیب آشنا شوید، بلکه با آخرین قیمت نهال سیب را نیز در آنجا مشاهده کنید

جایگاه نهال سیب کشور ایران در جهان

جایگاه نهال سیب کشور ایران در جهان

 • سیب گلدن ورد قرمز:

این نژاد سیب بومی کشور لبنان بوده عمر اقتصادی آن حدود ۶۰ سال است، برای کاشت احتیاج به فاصله زیادی ندارد و معمولاً در فواصل چهار متر از یکدیگر این نهال‌ها را کشت می‌کنند، الگوی کاشت آن مربعی بوده دومین سال کاشت باردهی خود را شروع می‌کند.

 • سیب گلدن ورد زرد:

به جرئت می‌توان گفت که محبوب‌ترین و اقتصادی‌ترین رقم سیب در ایران است که در فاصله ۴ متر از یکدیگر کاشت می‌کند بومی کشور لبنان بوده جزو نهال‌های زودبازده محسوب می‌شود و در دومین سال کاشت میوه دهی خود را شروع می‌کند.

 • نهال سیب گلاب کهنز تابستان

این سیب بومی کشور ایران است طول عمر آب پنجاه سال بوده و معمولاً در دومین سال کاشت خود باردهی آن آغاز شده و جزو سیب‌های پر بارده محسوب می‌شود.

 • نهال سیب برتر قاسمی

جزوه زود بازده ترین نهال سیب در کشور ایران محسوب می‌شود چون در همان سال اول کشت بازدهی خود را شروع کرده و بومی کشور ایران است و عمر اقتصادی آن ۶۰ تخمین زده‌اند.

 • نهال سیب مشهد:

یکی دیگر از نهال‌های بومی کشور نهال سیب مشهد است که خواهان و تقاضای خیلی زیادی در میان کشاورزان ایرانی دارد.

خرید نهال سیب اصلاح شده از نهالستان معتبر

شما برای خرید نهال سیب اصلاح شده کافی است به نهالستان‌های معتبر و شناخته شده مراجعه کنید تا بتوانید نهال‌های شناسه دار را با قیمت مناسب و اقتصادی مصوبه وزارت جهاد کشاورزی است را خریداری کنید، شما برای خرید انواع نهال سیب پیوندی همچنین نهال سیب بذری از نهالستان اینترنتی باید به چند موضوع دقت داشته باشید برخی از نهال‌ها زود بازده و برخی دیگر دیر بازده هستند.

همچنین با نهال سیب زود گل و دیر گل نیز آشنا شوید تا بر حسب منطقه خود نسبت به خرید نهال گرمسیری و سردسیری اقدام کنید، بر حسب سازگاری منطقه و متراژ باغ تان انتخاب کنید که نهال سیب پاکوتاه یا پایه بلند را باید بخرید، نباید فراموش کنید برای انتخاب به هر کدام از ارقام متنوع نهال سیب باید از مشاوره و راهنمایی متخصصین این زمینه کمک بگیرید تا نسبت به باردهی باغ خود مطمئن باشید.

جایگاه نهال سیب کشور ایران در جهان

جایگاه نهال سیب کشور ایران در جهان

کلام آخر

 بین کشاورزان معمولاً نهال سیب دیرگل با محصول سیب استخوانی و سفت یا قرمز و سفت مورد پسند بوده و تقاضای محصولات آن تقاضای خیلی زیادی در بازار دارد، کشاورزان معمولاً به دنبال کاشت نهال‌هایی هستند که میوه‌های آن‌ها ماندگاری بالا داشته باشد و کشاورزان بتوانند آنها را در سردخانه به مدت حداقل ۶ الی ۸ ماه نگهداری کنند.

شما برای مشاوره رایگان درباره نهال سیب و همچنین برای خرید نهال گردو و انواع نهال‌های دیگر می‌توانید به لینک زیر مراجعه کرده و اطلاعات مفیدی به‌دست بیاورید البته شماره تماس‌ها نیز درج شده است که با تماس گرفتن با آنها از قیمت تمام نهال‌ها اطلاع پیدا خواهید کرد و با کارشناسان و مهندسین گیاهپزشکی ارتباط خواهید گرفت، برای خرید نهال به لینک https://bartarnahal.ir/ مراجعه کنید.

 تماس با ما:

09141832393

09144501003

به این مطلب امتیاز بدهید...

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.