آموزش های کریپتوکارنسی

آموزش کامل پنکیک سواپ

آموزش کامل پنکیک سواپ

آموزش کامل پنکیک سواپ چیست

Pancake swap یا پنکیک سواپ چیست و عملکرد آن چگونه است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که Pancake swap به عنوان یک پلتفرم غیر متمرکز شناخته می شود. طراحی این پلتفرم را بر بستر بایننس اسمارت چین گسترش یافته است. پنکیک سواپ در اکوسیستم بایننس از اهمیت ویژه ای برخوردار است، این صرافی به عنوان یکی از بزرگترین پلتفرم های دیفای در دنیای ارز دیجیتال شناخته می شود.در این مقاله قصد داریم به بررسی قابلیت ها و نحوه ی عملکرد Pancake swap بپردازیم. با مطالعه ی این مقاله می توانید با شیوه کار با این پلتفرم آشنا شوید.

آموزش کامل پنکیک سواپ

آشنایی با صرافی های غیرمتمرکز

از موقعی که Decentralized exchange یا صرافی های غیرمتمرکز توانستند جایگاه خود را در میان ارزهای دیجیتال و اکوسیستم بلاکچین پیدا کنند راه اندازی آن ها بسیار مورد توجه قرار گرفت. مهم ترین ویژگی هایی که در همه ی این صرافی ها وجود دارد، این است که همه ی آن ها دارای عملکردی ساده و راحت هستند یا حداقل اینگونه به نظر می آیند. در مقابل صرافی های متمرکز از جزئیات پیچیده ای برخوردار هستند که شامل جفت های معاملاتی، نمودارهای شمعی، دفتر سفارشات و… هستند. این در حالی است که شما می توانید در این پلتفرم یک کاربری ساده را تجربه کنید.

استفاده از سادگی در پلتفرم پنکیک سواپ و دیگر صرافی های غیرمتمرکز را تنها در مکانیسم عملکرد و رابط کاربری نمود پیدا نکرده است. بلکه این سادگی را می توانیم در تمامی زوایای این صرافی ها مشاهده کنیم. به صورتی که بیشتر این پلتفرم ها برای نامگذاری خود از اسامی مثل خوراکی ها و نام غذاها یا میم های اینترنتی استفاده می کنند.

به عنوان مثال استفاده از نام یونی سواپ که به معنای اسب تک شاخ است.سوشی سواپ با معنای ساده و خوشمزه مانند یک برش سوشی، پنکیک سواپ که به معنای یک کیک تابه ای ساده و دلچسب می باشد برای خود بهره می گیرند.

مهم ترین تفاوتی که میان صرافی های متمرکز با غیر متمرکز مانند پنکیک سواپ وجود دارد شیوه ی کنترلی آن ها است که برای دارایی های کاربران به کار می گیرند کاربرانی که در صرافی های متمرکز نظیر بایننس و کوین بیس فعالیت می کنند، برای انجام معاملات خود ، در گام اول باید ارزهای دیجیتال را به کیف پول هایی واریز کنند که تحت مدیریت این صرافی ها اداره می شوند. پس از انجام این مرحله لازم است که سفارشاتی را که مربوط به خرید و فروش است را در دفتر سفارشات آنلاین به ثبت برسانند.

 

در نتیجه موتورهای تطبیق دهنده ی مربوط به سفارشات صرافی ها وظیفه دارند که خریداران و فروشندگان را به همدیگر متصل کنند و به این ترتیب مبادلات میان آن ها انجام بگیرد.

نکته ی قابل توجه در ارتباط با معاملات صرافی های متمرکز وجود دارد این است که در بلاکچین ثبت نمی شوند، به زبان دیگر به شکل زنجیره ای انجام نمی گیرد. این معاملات را در پایگاه متمرکز صرافی ها ثبت می کنند و تنها در زمان برداشت دارایی ها از صرافی ها بر روی شبکه های بلاکچین ثبت می شوند. این مسئله موجب می شود که سرعت معامله های بازار ارز دیجیتال در صرافی های متمرکز به شکل فوق العاده ای افزایش پیدا کنند.

با توجه به اینکه این صرافی ها از مکانیسم ساده ای برخوردار هستند که باعث تسریع در معاملات می شود و نقدینگی قابل قبولی را ایجاد می کنند. اما اشکالات مهمی نیز دارند یکی از این اشکالات این است که کنترل دارایی های کاربران به صورت کامل در اختیار صرافی ها می باشد . نکته ی مهم تری که وجود دارد این است که مدیریت صرافی های متمرکز تا حدودی آسیب پذیر است و امکان هک شدن آن ها وجود دارد.

نکته مهم : هدف از ایجاد صرافی های غیرمتمرکز نظیر پنکیک سواپ رفع اشکالاتی می باشد که در صرافی های متمرکز وجود دارد. طراحی این پروتکل ها به کمک قراردادهای هوشمند متن باز و تبادلات رمز ارزها به شکل درون زنجیره ای انجام می گیرد. با توجه به این امکان دستکاری در بازارهایی که مربوط به این صرافی ها است به حداقل می رسد. نکته ی دیگری که لازم است بدانید این است که برای استفاده از صرافی های غیرمتمرکز مانند پنکیک سواپ احتیاجی نیست، که کاربران دارایی های خود را به کیف پول های امانی انتقال بدهند. بلکه هر کاربر این امکان را دارد که به شکل مستقیم کیف پول خود را به قرارداد هوشمند متصل نموده و با کمک آن تعامل مورد نظر را ایجاد کند. مهم ترین نکته ای که در این جا وجود دارد کنترل دارایی ها است که در اختیار کاربران صرافی ها قرار دارد.

نخستین پروتکل مربوط به صرافی های غیرمتمرکز که بر روی بلاکچین اتریوم به وجود آمده است یونی سواپ می باشد. پس از آن معروف ترین پروتکل های صرافی های غیرمتمرکز Balancer (بَلِنسر)، Sushiswap (سوشی سواپ) می باشند. این پلتفرم ها رفته رفته توانایی این را پیدا کردند که سهم قابل توجه ای از معاملات ارزهای دیجیتال را در اختیار خود بگیرند. این پلتفرم ها در کنار سایر پروژه های دیفای به حیات خود ادامه داده اند و باعث شده اند که ترافیک بسیار زیادی بر روی شبکه اتریوم به وجود بیاید.در سال های گذشته شاهد این امر بوده ایم که با توجه به مقیاس پذیری پایینی که بلاکچین اتریوم دارد ، موجب شده که کارمزد بر روی این بسترها به شکل سرسام آوری رشد داشته باشد که باعث شده در برخی پلتفرم ها   کارمزد به چند صد دلار نیز برسد. با توجه به این موارد به کارگیری این پلتفرم ها برای اکثر کاربران مقرون به صرفه نمی باشد. در این موقعیت برای جبران این مسئله پروژه های مشابه ای ایجاد شدند که بر روی بلاکچین های مقیاس پذیرتر ایجاد شده اند. از مزیت های این صرافی ها تسریع معاملات و کاهش کارمزد ها می باشد که تلاش می کنند عملکرد صرافی های غیرمتمرکز را تا حد زیادی ارتقا ببخشند.

پنکیک سواپ چیست و نحوه ی عملکرد آن چگونه است

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم پنکیک سواپ به عنوان یک پلتفرم در صرافی های غیرمتمرکز می باشد. این پلتفرم در شبکه بایننس اسمارت چین ایجاد شده است که به لحاظ عملکردی به پلتفرم بونی سواپ شباهت زیادی دارد. تاریخ راه اندازی پنکیک سواپ 20 سپتامبر 2020 باز می گردد. این صرافی در یک مدت زمان کوتاه توانست میانگین حجم معاملات روزانه خود را تا 700 میلیون دلار برساند. نمودار زیر به عنوان گواهی بر این مدعا است که به مقایسه حجم بازار و نقدینگی پنکیک سواپ و یونی سواپ پرداخته است.

آموزش کامل پنکیک سواپ

لازم به ذکر است که بدانید صرافی پنکیک سواپ برخلاف صرافی های متمرکز از یک روش کار ساده برخوردار است و نیازی به دفتر سفارشات خرید و فروش ندارد. روشی که برای معاملات بین خریداران و فروشندگان در این پلتفرم پیش بینی شده است، به شکل همتا به همتا انجام نمی گیرد. عملکرد پنکیک سواپ شباهت زیادی به یونی سواپ دارد، که برای مدیریت معاملات خود از استخرهای نقدینگی و مکانیسم بازارسازی اتوماتیک استفاده می کند.

در ادامه قصد داریم برای آشنایی هر چه بیشتر مخاطبان مفاهیم و راه و روش های عملکرد عناصر اصلی صرافی پنکیک سواپ را که عبارتند از بازارساز اتوماتیک، استخرهای نقدینگی، توکن کیک ها را مورد بررسی قرار دهیم.

استخر نقدینگی چه مفهومی دارد

Liquidity Pool که در زبان فارسی با عنوان استخر نقدینگی شناخته می شود به عنوان یک فضای مجازی است، که به کاربران امکان می دهد بتوانند جفت ارزهای دلخواه خود را سپرده گذاری کنند. به این ترتیب به نقدینگی لازم جهت مبادله توکن ها دست پیدا کنند. افرادی که توکن های خود را در استخرهای نقدینگی سپرده گذاری می کنند در اصطلاح با عنوان Liquidity Provider یا تامین کننده ی نقدینگی می شناسند. هر زمان که کاربران پنکیک سواپ این فرایند تبدیلی را اجرا می کنند باید مبلغی را به عنوان کارمزد بپردازند. جالب است بدانید که قسمت زیادی از این کارمزد را به عنوان مشوق مالی در نظر می گیرند که تامین کنندگان نقدینگی تعلق می گیرد.

در این روش کاربران به جای اینکه با یکدیگر معامله مستقیم داشته باشند توکن های خود را با توکن هایی که در استخر نقدینگی وجود دارند را مبادله می کنند. نقش واسطه بین کاربران و استخرهای نقدینگی توسط قراردادهای هوشمند انجام می شود.

کاربران این امکان را دارند که در استخرهای نقدینگی مربوط به پنکیک سواپ مشارکت کنند و با تامین نقدینگی یک جفت توکن مانند BNB/CAKE به میزان برابر باشند در این فرایند نقش داشته باشند. کاربران در ازای سپرده گذاری دارایی های موجود بازار ارز دیجیتال به استخر نقدینگی ها LP token یا توکن های مخصوص استخرها را دریافت می کنند. یکی از ویژگی های توکن های استخر نقدینگی این امکان را به وجود می آورد که کاربران بتوانند در هر زمان که تمایل دارند سپرده ی خود باز پس گرفته و از این پلتفرم خارج شوند.

یکی دیگر از کاربرد های دیگر توکن های مخصوص استخرهای نقدینگی استفاده از روش های مناسب برای توزیع درآمد ها است که به وسیله ی کارمزد مبادلات تامین می شود و بین تامین کنندگان نقدینگی توزیع می گردد. برای درک بهتر قصد داریم یک مثال دقیق تر بیاوریم.

به عنوان مثال اگر WBNB/BNB را در نظر بگیرید

مثال:

تصور کنید ۱۰ توکن LP ، نماینده ۱۰ توکن BNB و ۱۰ توکن WBNB وجود داشته باشد.

در این موقعیت هر توکن LP، معادل ۱ توکن BNB به علاوه یک توکن WBNB در نظر گرفته می شود.

در صورتی که یکی از کاربران ۱۰ توکن WBNB را با ۱۰ توکن BNB را مبادله کند و برای کارمزد این معامله صرافی ۰.۱۷٪ از کل این معامله را به عنوان کارمزد تبادل کسر کند. با توجه به آن مشاهده می شود که در استخر توکن ۲۰ توکن WBNB و ۰.۰۱۷ توکن BNB خواهیم داشت.

ممکن است یکی دیگر از کاربران 10 توکن BNB را با 10 توکن WBNB دیگر مبادله نماید با احتساب کارمزدی که در مبادله لحاظ می شود. این کاربر در استخر ۱۰.۰۱۷ توکن BNB و ۱۰.۰۱۷ توکن WBNB خواهد داشت.

با توجه به این موارد مشاهده می کنیم که LP معادل ۱.۰۰۱۷ توکن BNB و ۱.۰۰۱۷ توکن WBNB می باشد.

با توجه به مثال های بالا این فرایند در همه ی مبادلات تکرار می شود به این شکل سودی که از تامین نقدینگی حاصل می شود در توکن های استخر نقدینگی ذخیره می شود و در زمان تبدیل آن ها به توکن های واقعی امکان برداشت خواهد داشت.

با توجه به توضیحاتی که در ارتباط با استخرهای نقدینگی بیان کردیم، در این جا پرسشی مطرح می شود که هنگامی مفهوم دفتر سفارشات را به شکل کلی از صرافی ها حذف شود. قیمت ها چگونه مشخص می شوند؟ در اینجا است که پای مکانیسم بازار ساز اتوماتیک یا خودکار به میان می آید.

بازارساز اتوماتیک یا خودکار چه عملکردی دارد

بازار ساز اتوماتیک یا خودکار که در زبان لاتین با عنوان Automated Market Maker شناخته می شود و علامت اختصاری آن در بازار رمز ارزهای دیجیتال AMM شناخته می شود، به عنوان یک پروتکل اتوماتیک است که از آن جهت قیمت گذاری دارایی ها در صرافی های غیرمتمرکز استفاده می شود. همانطور که قبلا اشاره کردیم این پروتکل فاقد دفتر سفارشات می باشد. بنابراین به جای آن یک الگوریتم ریاضی که مبتنی بر عرضه و تقاضا می باشد جایگزین می شود. این الگوریتم قابلیت تعیین قیمت دارایی های موجود در استخرها را دارد.

هر کدام از استخرهای نقدینگی پنکیک سواپ دارای دو توکن یا جفت ارز می باشند که به وسیله ی بازارساز اتوماتیک می توانند ارزش ها را به نسبت یکدیگر مشخص کنند. برای تشخیص ارزش نسبت وزنی این دو دارایی را در استخر محاسبه می کنند.

برای درک بهتر این مکانیسم می توانید توکن یا جفت ارزهای BNB/USDT را در نظر بگیرید. در صورتی که تعداد BNB را X در نظر بگیرید و تعداد استیبل کوین را BUSD را Y و حجم نقدینگی استخر K باشد. بنابراین فرمول X * Y = K میزان K همیشه ثابت خواهد بود. با توجه به این پروتکل بازارساز اتوماتیک قیمت X و Y را به شکلی مشخص می کنند که در فرمول بالا میزان K به صورت ثابت باشد.

برای درک بهتر این فرایند که پنکیک سواپ اجرا می شود به مثال زیر توجه کنید:

در صورتی که موجودی BNB استخر: ۱۰۰ واحد باشد

میزان موجودی BUSD استخر: ۲۰٬۰۰۰ واحد باشد.

بنابراین کارمزد معامله: ۰.۲٪ می شود.

حال زمان آن رسیده است که نقدینگی استخر که در فرمول بالا با علامت K و نسبت BNB به BUSD، به شکل زیر تعیین می شود:

K = ۲۰٬۰۰۰ * ۱۰۰ = ۲٬۰۰۰٬۰۰۰

BNB/BUSD: ۲۰٬۰۰۰ / ۱۰۰ = ۲۰۰

جزئیاتی تراکنش برای تبدیل توکن ها در این استخر به این شکل خواهد بود:

فرزاد قصد دارد ۱۰ BNB را به استیبل کوین BUSD تبدیل کند.

کارمزد پرداختی برای تبدیل: 0.02BNB

با توجه به این امر موجودی هر توکن در استخر در زمان تراکنش به شرح ذیل خواهد بود:

BNB: ۱۰۰ + ۱۰ – ۰.۰۲ = ۱۰۹.۹۸

BUSD: ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ / ۱۰۹.۹۸ = ۱۸٬۱۸۵.۱۲

میزان BUSD برای فرزاد به صورت زیر تعیین می شود:

دریافتی فرزاد BUSD = BUSD موجودی اولیه – BUSD موجود ثانویه

دریافتی فرزاد BUSD = ۲۰٬۰۰۰ – ۱۸٬۱۸۵.۱۲ = ۱٬۸۱۴.۸۸

در انتها با توجه به موجودی جدید BNB و BUSD در استخر میزان K و نسبت جدید BNB به BUSD به شکل زیر معین می شود:

K = ۱۸٬۱۸۵.۱۲ * ۱۰۹.۹۸ = ۱,۹۹۹,۹۹۹.۴۹۷۶ ~ ۲٬۰۰۰٬۰۰۰

BNB/BUSD: ۱۸٬۱۸۵.۱۲ / ۱۰۹.۹۸ = ۱۶۵.۳۴

آموزش کامل پنکیک سواپ

با توجه به مواردی که در بالا عنوان کردیم با فروش BNB به استخر BNB/BUSD، در انتها باعث می شود که نقدینگی BNB در استخر اضافه شود و از سوی دیگر باعث کاهش نقدینگی BUSD می شود. زمانی که تعادل میان نقدینگی این جفت های معاملاتی  در پنکیک سواپ از بین برود، برحسب BUSD قیمت BNB نیز کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر قیمت BUSD تحت تاثیر BNB افزایش پیدا می کند. در صورتی که کاربران نسبت به خرید BNB موجود در این استخر اقدام کنند طبیعتا تعادل استخر به سود BUSD به هم می خورد.  این مرتبه BNB با افزایش قیمت روبرو خواهد بود. این فرایند تقریبا همان عملیاتی است که بازارساز اتوماتیک یا خودکار آن را انجام می دهد.

این پدیده را با عنوان Price Slippage یا لغزش قیمت ها در پنکیک سواپ می نامند که تغییر قیمت ها در آن بر اثر خرید و فروش انجام می گیرد. این پدیده در صرافی های غیرمتمرکز بسیار رایج است و به دو عامل حجم معاملات و حجم نقدینگی استخر وابسته است. هر اندازه که نقدینگی استخر بیشتر باشد با لغزش قیمت کمتری روبرو خواهیم بود. از طرف دیگر هر اندازه که حجم معاملات افزایش پیدا کند موجب لغزش بیشتر قیمت ها خواهد شد.

نکته ای که برای صرافی های متمرکز در ارتباط با پدیده لغزش قیمت ها وجود دارد این است که بر مدل های مبتنی بر دفتر سفارشات بستگی دارد. به عنوان مثال : چنانچه در یک صرافی متمرکز حجم سفارش خرید کاربران بالا باشد، ناچارا باید زمان استفاده از لیست سفارشات فروش تا هنگام تکمیل فرایند خرید کاربر بتواند همه ی سفارشات فروش را خریداری کند.

صرافی های غیرمتمرکز برای کنترل این مسئله قابلیتی را اضافه کرده است که بالاترین میزان لغزش قیمت را مشخص می کند. این پارامترها  را به شکل درصدی اجرا می کنند که بیانگر درصد تفاوتی است که به نسبت قیمت نمایش داده می شود .

 

توکن کیک (CAKE) چیست و چه نقشی در پلتفرم پنکیک سواپ دارد؟

آموزش کامل پنکیک سواپ

زمانی که کاربران به پنکیک سواپ وارد می شوند این حس را دارند که به یک شهربازی غیرمتمرکز وارد شده اند. همان طور که می دانید پنکیک سواپ دارای امکانات و قابلیت های گوناگونی  مثل: کشت سود، تبادل ارزها، تأمین نقدینگی، لاتاری و استخر‌های Syrup می باشد که از طراحی شبیه به یک شهربازی برخوردار است، این امکانات با نظم خاصی در کنار همدیگر چیده شده اند. قابلیت های موجود در این صرافی غیرمتمرکز  باعث شده که کاربران قابلیت امتحان کردن بخش های مختلف این صرافی را داشته، در انتها می توانند شانس خود را در لاتاری امتحان کنند. برای ورود به این شهربازی نیاز به یک بلیط دارید که این بلیط چیزی جز توکن کیک نیست. این بلیط ورودی امکان استفاده از بخش های گوناگون اکوسیستم پنکیک توکن را برای کاربران وجود می آورد.

در صورتی که بخواهیم به یک تعریف جامع و اصولی از توکن کیک برسیم می توانیم به این شکل بیان کنیم که:

کیک توکن به عنوان یکی از مهم ترین اصول پلتفرم پنکیک سواپ به شمار می رود، که هدف اصلی آن ایجاد انگیزه ی مالی برای تامین کنندگان نقدینگی درون این صرافی می باشد. توکن کیک این امکان را برای کاربران به وجود می آورد که از سایر قابلیت های پنکیک سواپ بهره مند شوند. طراحی این توکن بر پلتفرم شبکه بایننس اسمارت چین یا BSC و براساس استاندارد BEP20 انجام گرفته است.

توکن کیک به چند روش مختلف به دست می آید که شامل:

yeald farming یا کشت سود در فارم های پنکیک سواپ انجام می گیرد

به وسیله ی قابلیت سهام گذاری در استخرهای Syrup پنکیک سواپ امکان پذیر می شود.

امکان برنده شدن در لاتاری پنکیک سواپ نیز وجود دارد.

امکان خریداز صرافی پنکیک سواپ

زمانی که این مطلب نگارش شده است قیمت توکن کیک 27 دلار بوده است و حجم بازار 4.3 میلیارد دلار است، که موجب شده این ارز در رتبه ی 35 ارزهای دیجیتال جای بگیرد. درباره ی عرضه توکن کیک باید بگوییم که فعلا با محدودیت عرضه مواجه نیست و می توانیم در نگاه اول آن را به عنوان یک توکن تورمی به شمار بیاوریم. با توجه به این امر که جامعه ی کاربران از این موضوع ابراز نگرانی می کنند اما توسعه دهندگان پنکیک سواپ عقیده دارند، که برای تعیین نکردن سقف مشخصی برای عرضه یک دلیل موجه دارند که آن ها ایجاد انگیزه برای تامین کنندگان نقدینگی پنکیک سواپ می باشد.

در عوض پروتکل پنکیک سواپ از راهکارهایی بهره گرفته است که توانست در بلند مدت کیک را به یک توکن غیر تورمی تبدیل کند. اولین راهکاری که برای دستیابی به این امر ارائه شد کاهش نرخ عرضه برای این توکن بود، که برمبنای آن پروتکل کیک تصمیم گرفت، تعداد توکن های تولید شده ای را که در هر بلاک وجود دارد از 40 به 25 عدد کاهش دهد. راهکاری دیگری که برای مقابله با تورم توکن کیک به کار گرفته شد این بود که طی یک برنامه ی منظم هفتگی اقدام به سوزاندن توکن ها کردند. به این صورت که هر هفته مقداری از توکن ها را به عنوان مثال 10 درصد از توکن هایی را که برای بلیط های لاتاری صرف می شد ،را به یک آدرس غیرقابل دسترس ارسال می کردند تا به این شکل از گردش خارج شوند.

کاربردهای توکن یک در حال حاضر چیست

اگر بخواهیم به شکل کلی به کاربردهای توکن کیک اشاره بکنیم باید بگوییم که تامین جفت ارزهایی که در صرافی پنکیک سواپ با کیک ارتباط دارند با هدف کسب درآمد از طریق کارمزد معاملات می باشند. افراد برای دسترسی به دریافت بیشتر توکن کیک ها می توانند به سهام گذاری توکن کیک های LP بپردازند.

کاربران می توانند برای دسترسی بیشتر به توکن هایی که در اکوسیستم بایننس اسمارت چین وجود دارند از طریق سهام گذاری در استخرهای Syrup اقدام کنند.

یک روش دیگر برای دریافت توکن های بیشتر خرید بلیط لاتاری است که امکان شرکت در بخت آزمایی را به وجود می آورد.

کاربران می توانند در پنکیک سواپ یک پروفایل ایجاد کنند با ضرب در توکن های NFT به مقدار بیشتری از توکن دست پیدا کنند.

یکی دیگر از کاربردهای توکن کیک ها امکان مشارکت در حاکمیت صرافی پنکیک سواپ است به این شکل که کاربران می توانند به وسیله ی رای دهی به پروپوزال ارتقاء شبکه بپوندند.

آشنایی با قابلیت ها و بخش های مختلف صرافی پنکیک سواپ

آموزش کامل پنکیک سواپ

در این بخش تصمیم داریم که به بررسی بخش های مختلف پلتفرم پنکیک سواپ بپردازیم و با عملکرد آن ها آشنا شویم. این آشنایی می تواند برای کاربران یک دید کامل و جامع تری نسبت به شناخت این پلتفرم را به وجود بیاورد.

صفحه ی اصلی یا Home : همان طور که در ابتدا اشاره کردیم پلتفرم پنکیک سواپ از یک کاربری ساده بهره مند است. کاربران می توانند در بدو ورود به صفحه ی اصلی یک اطلاعات کلی از فعالیت هایی که تاکنون داشته اند همینطور از وضعیت توکن کیک و صرافی پنکیک سواپ نیز یه سادگی مطلع شوند. به عنوان مثال کاربران این امکان را دارند که به بررسی وضعیت سپرده گذاری هایی که تاکنون در فارم های پنکیک سواپ انجام داده اند رسیدگی کنند. همچنین از میزان توکن کیک هایی که تاکنون به دست آورده اند یا درون کیف پول خود دارند مطلع شوند. یکی دیگر از مواردی که می توانند به آن دسترسی داشته باشند میزان لاتاری است که تا به حال برنده شده اند. در انتها می توانند توکن های جدیدی را که به وسیله ی سپرده گذاری در استخرهای پنکیک سواپ نصیب شان شده را مشخص کنند.

از دیگر قابلیت های صفحه home دسترسی به اطلاعات جامعی مانند مجموعه ی دارایی هایی که در پنکیک سواپ قفل شده است می باشد. این مجموع می تواند شامل تعداد کل توکن هایی باشد که عرضه یا سوزانده شده اند. برای ورود به سایر قسمت های این پلتفرم می توانید از منوی سمت چپ صفحه ی اصلی استفاده کنید.

آموزش کامل پنکیک سواپ

Trade ترید

قسمت ترید در پلتفرم پنکیک سواپ از 3 ماژول تشکیل شده است که عبارتند از سواپ، لیکوییدیتی، بریج که هرکدام قابلیت های خاص خود را دارند. بخش سواپ قابلیت تبدیل توکن ها را دارد. قسمت لیکوئیدیتی را جهت تامین نقدینگی استخرهای پنکیک سواپ طراحی کرده اند. در صورتی که به دنبال یک مکان برای انتقال ارزهای دیجیتال از شبکه های بومی به شبکه اسمارت چین بایننس هستید می توانید از قسمت بریج کمک بگیرید.

آموزش کامل پنکیک سواپ

فارم ها: با ورود به قسمت فارم ها در صرافی پنکیک سواپ این امکان را دارید که توکن های LP را که از تامین استخرهای نقدینگی به دست آورده اید را به صورت سپرده گذاری ذخیره کنید. این قابلیت به کاربران این امکان را می دهد تا براساس نرخ سالیانه ای که APR مشخص کرده است سود دریافت کنند.

آموزش کامل پنکیک سواپ

در حقیقت باید به این مسئله اشاره کنیم که فارم های موجود در پنکیک سواپ یک مکان مناسب برای سود هستند که به تامین کنندگان نقدینگی این انگیزه را می دهد، تا برای تامین کردن استخرهای این صرافی تلاش کنند.

زمانی که کاربران توکن های LP خود را در فارم ها سپرده گذاری می کنند در واقع به نوعی تعهد می دهند که توکن های اصلی را از استخرهای نقدینگی بیرون نبرند و به ازای آن کیک پاداش بگیرند.

Syrup Pools استخرهای شربت

آموزش کامل پنکیک سواپ

ممکن است به این فکر کنید که وجود این استخرها تا حد زیادی سخاوتمندانه می باشد. کاربران می توانند با سرمایه گذاری توکن کیک های خود در این بخش این امکان را داشته باشند، که در کنار توکن های خود از توکن های جدید اکوسیستم بایننس اسمارت چین به همراه APR قابل توجه ای بهره مند شوند. اما باید توجه داشته باشید که در حقیقت این پروژه های جدید بخشی  از توکن های خود را به سهام داران توکن کیک اختصاص می دهند. تا از طریق آن پذیرش عمومی توکن های خود را تسریع کنند.

آموزش کامل پنکیک سواپ

لاتاری یا بخت آزمایی: یکی دیگر از قابلیت های ویژه ای که در پنکیک سواپ وجود دارد این است که کاربران می توانند با استفاده از توکن کیک ها در قرعه کشی لاتاری این پلتفرم شرکت کنند. کاربران این امکان را دارند که با ارائه ی هر توکن کیک یک بلیط برای لاتاری دریافت کنند. این بخش عملکرد خاصی دارد به این ترتیب که قسمتی از توکن ها را می سوزانند. بخش دیگر را دریافت کرده و از آن به عنوان پاداش به صاحبان بلیط ها می دهند و مابقی را می سوزانند.

آموزش کامل پنکیک سواپآموزش کامل پنکیک سواپ

پروفایل شخصی: کاربران می توانند در این قسمت 1.5 توکن را خرج کنند و برای خود یک تصویر پروفایل شخصی بخرند. پس از آن می توانند یک نام کاربری را انتخاب کنند تا یک پروفایل شخصی ایجاد کنند. کاربران این امکان را دارند که تصاویر پروفایل ها را از بین Collectible به عنوان یک توکن NFT انتخاب کنند. پس از اینکه کاربران پروفایل شخصی خود را تنظیم کردند می توانند در آینده نسبت به خرید سایر Collectible اقدام کرده و آن ها را به پروفایل خود بیافزایند.

آموزش کار با پنکیک سواپ    

حال که با پلتفرم پنکیک سواپ آشنا شده اید و کلیات این صرافی را درک کرده اید قصد داریم مکانیسم عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهیم بنابراین به آموزش گام به گام این صرافی می پردازیم.

برای ورود به اپلیکیشن پنکیک سواپ لازم است ابتدا آدرس https://pancakeswap.finance/  را وارد کنید.

نکته مهم : نکته ی مهمی که در اینجا وجود دارد این است که جهت استفاده از اپلیکیشن دیفای از آدرس اینترنتی صحیح استفاده کنید. به این دلیل که افراد سودجویی وجود دارند که با جعل وبسایت ها و از آدرس هایی استفاده می کنند که مشابه آدرس اصلی می باشد. این افراد در کمین انجام حملات فیشینگ و کلاهبرداری و هک کردن اطلاعات کاربران هستند. برای اطمینان از درست بودن آدرس ها بهتر است کاربران آدرس اپلیکیشن های مورد نظر خود را به وسیله ی سایت Coinmarketcap.com پیدا کنند و سپس آن را در مرورگر یا bookmark ذخیره کنند.

آموزش اتصال کیف پول به پنکیک سواپ

کاربران بعد از ورود به صرافی پنکیک سواپ این امکان را دارند که به کیف پول دیجیتالی خود متصل شوند. برای انجام این کار ابتدا واژه ی connect را انتخاب کرده سپس از بین کیف پول هایی که توسط این پلتفرم ارائه شده است یکی را انتخاب کنید.

در صورتی که تمایل دارید از کیف پول های موبایلی استفاده کنید می توانید کیف پول های Tust wallet و Safepal را انتخاب کنید. کاربرانی که تمایل دارند در فضای دسکتاپ فعالیت کنند بهتر است از افزونه های کیف پول مرورگر کروم کمک بگیرند. به این افراد پیشنهاد می شود از کیف پول های نظیر Metamask یا Binance chain wallet استفاده کنند.

آموزش کامل پنکیک سواپ

بایننس چین به عنوان یک کیف پول است که عملکردی مشابه متامسک دارند که امکان پشتیبانی از بلاک چین های بایننس اسمارت چین، بایننس چین را دارند. ما برای آموزش در این مقاله پول متامسک را انتخاب کرده ایم.

آموزش اتصال کیف پول متامسک به شبکه بایننس اسمارت چین

معمولا کاربران می توانند از متامسک به عنوان یک کیف پول اختصاصی که برای شبکه ی اتریوم طراحی شده است استفاده کنند. معماری بایننس اسمارت چین امکان سازگاری با شبکه ی اتریوم را دارد. کاربران می توانند کیف پول متامسک را به این شبکه اتصال دهند.

برای انجام این کار باید پلاگین متامسک را دانلود کرده و آن را نصب کنید. سپس لازم است که تغییراتی را به شبکه بایننس اسمارت چین انطباق دهید و جهت اتصال به پلتفرم پنکیک سواپ اقدام کنید.

بعد از نصب و فعالسازی متامسک نخست وارد منوی بخش سمت راست شوید پس از آن وارد setting شوید.

آموزش کامل پنکیک سواپ

پس از آن باید وارد Networks شوید در این بخش می توانید بر روی Add Network کلیک نمایید

آموزش کامل پنکیک سواپ

حال نوبت به به آن رسیده است که باید وارد صفحه ای شوید که لازم است اطلاعات زیر را وارد کنید

Network Name: Smart Chain

New RPC URL: https://bsc-dataseed.binance.org/

ChainID: ۵۶

Symbol: BNB

Block Explorer URL: https://bscscan.com

حال نوبت آن رسیده است که این اطلاعات را ذخیره کنید. با توجه به این موارد امکان اتصال به این کیف پول به وسیله ی Dapp ها به بایننس اسمارت چین به وجود خواهد آمد.

آموزش کامل پنکیک سواپ

در اپلیکیشن های دیفای شبکه ی اتریوم کارمزد ها با اتر پرداخته می شود. در شبکه ی بایننس اسمارت چین کارمزدی که برای همه ی تراکنش ها پرداخت می شود به وسیله ی ارز دیجیتال بایننس کوین پرداخت می گردد. پس پیش از هر چیزی باید ابتدا بخشی از ارز BNB را به کیف پول انتقال دهید.

نکته ی مهم : همواره باید این نکته ی مهم را به خاطر داشته باشید که توکن های شبکه بایننس اسمارت چین براساس استاندارد BEP20 ایجاد می شوند. نکته ی مهم تر اینکه نباید این استاندارد را با استانداردهای BEP2 اشتباه گرفت که زیر ا این استاندارد متعلق به شبکه بایننس چین است. در زمان استفاده از اپلیکیشن های اسمارت چین برای اینکه بتوانید BNB یا هر کدام از توکن ها را انتقال دهید، باید به کیف پول متامسک توجه داشته باشید. می توانید شبکه ی انتقال را بر روی حالت  BEP20 قرار دهید.

قصد داریم در تصویر شیوه انتقال توکن BNB از طریق صرافی بایننس به کیف پول متاسک را به شما نشان دهیم.

آموزش کامل پنکیک سواپ

آموزش تبادل توکن‌ها در صرافی پنکیک سواپ

نخست وارد محیط کاربری پنکیک سواپ شده و سپس در قسمت چپ گزینه ترید (Trade) را انتخاب کنید سپس بر روی گزینه ی Exchange کلیک کنید. حال زمان آن رسیده است که توکنی را انتخاب کنید که قصد دارید آن را تبدیل نمایید. پس از آن لازم است توکن دوم را نیز انتخاب کنید. برای درک بهتر تصور کنید که قصد داریم توکن BNB را به توکن کیک تبدیل کنیم. زمانی که مقدار یکی از دو توکن را مشخص کردید به کمک الگوریتم بازار ساز اتوماتیک میزان توکن دیگر به صورت تخمینی مشخص می شود.

آموزش کامل پنکیک سواپ

همانطور که مشاهده می کنید جزئیاتی را که مربوط به تبدیل است را در کادر سبز رنگ مشخص کرده اند. در اینجا هرکدام از فاکتورها را مورد بررسی قرار می دهیم.

Minimum recived حداقل دریافتی: با استفاده از این قابلیت می توانید کمترین میزان توکن دریافتی را نمایش دهید. با توجه به این موارد اگر لغزش قیمت به حدی باشد که توکن دریافتی کمتر از میزان حد نصاب باشد فرایند تبدیل به شکل خود به خودی لغو می گردد.

Price Impact اثر قیمت: این قابلیت نشان دهنده ی تاثیری است که فرایند تبدیل بر روی دارایی ها می گذارد. همان طور که در ابتدا اشاره کردیم انجام فرایند تبدیل موجب می شود قیمت دارایی هایی که در استخر وجود دارد دستخوش لغزش قیمت شوند. براساس این پارامتر اختلاف قیمت فعلی بازار و میزان قیمت تخمینی در معامله مشاهده می شود.

کارمزد تأمین‌کنندگان نقدینگی یا Liquidity Provider Fee: برای هر نوع مبادله ای که در پنکیک سواپ انجام می گیرد به میزان ۰.۲٪ از ارزش مبادله را به عنوان کارمزد از دارایی های کاربر کسر می کنند. نکته ی مهمی که در اینجا مطرح است، فراموش نکنید که این مفهوم با کارمزد تراکنش در شبکه متفاوت است. در ادامه باید به این توجه کنید که ۰.۱۷٪ از این میزان را از مبلغ را به تامین کنندگان نقدینگی اختصاص می دهند. ۰.۳٪ از این میزان را به خزانه پنکیک سواپ اختصاص می دهند که براساس برنامه ریزی از پیش تعیین شده سوزانده می شوند.

 

پس از اینکه این جزئیات مورد را بررسی قرار دادند. برای انجام این فرایند که به وسیله ی دایره ی قرمز رنگ مشخص شده است می روند. کاربران با استفاده از آن، این امکان را دارند که به تنظیمات تراکنش شده در بعضی از فاکتورهای تبادل به شکل تنظیمات دستی دسترسی داشته باشند. این تنظیمات در نهایت می تواند بر چگونگی تبدیل توکن ها تاثیر زیادی بگذارند. پارامترهایی که امکان تنظیم آن ها وجود دارد شامل مواردی نظیر:

تحمل لغزش قیمت: این فاکتور به عنوان تعیین کننده ی حداکثر میزان نوسان قیمت در طول انجام فرایند تبدیل  در پنکیک سواپ می باشد. به عنوان مثال در صورتی که کاربران ۰.۵ ٪ را انتخاب کنند بیشترین نوسانی که در طول فرایند تبادل تجربه می کنند، همان مقدار  ۰.۵ ٪ می باشد. در صورتی که نوسان قیمت از این میزان بیشتر باشد، تراکنش در حال انجام برگشت داده می شود. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که زمانی که میزان تحمل لغزش دستخوش تغییرات شود بیشترین تاثیر را بر روی میزان حداقل دریافتی خواهد گذاشت.

مهلت انجام تراکنش: کاربران با دسترسی به این قابلیت امکان دارند که حداکثر زمانی را که برای انجام تراکنش نیاز است را مشخص می کنند. تنظیماتی که برای این پیش فرض پیش بینی شده است بر روی 20 دقیقه قرار گرفته است یعنی اگر در این مدت زمان تراکنش انجام نگیرد به صورت خودکار لغو خواهد شد.

در این مقاله به بررسی آموزش کامل پنکیک سواپ پرداختیم, امید بر آنست که توانسته باشیم ابهامات شما را رفع نماییم.شما میتوانید در انتهای این صفحه از طریق ارسال کامنت نظرات و سوالات خود را با ما مطرح نمایید…

4.4/5 - (15 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.